ČEŠKA, 10TI LETÝ POBYT V ANGLII A TĚHOTENSTVÍ
Autor: odpověď - Mgr. Jiří Rod, VZP a KM SSP Praha 6
DOTAZ Z PORADNY - Za posledních 10 let žiji v Anglii a minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Ráda bych rodila doma v Čechách a taky chci být v Čechách na mateřskou. Jelikož jsem v Anglii zaměstnaná, můj zaměstnavatel mi bude hradit mateřskou, kterou mohu čerpat během pobytu v Čechách. Pokud budu rodit v Čechách, kdo ten porod zaplatí? Já? Anglie nebo česká pojišťovna? Vůbec netuším, co mám dělat. Mám na něco nárok?
Jestliže vám nadále bude trvat pracovní poměr v Británii a budete pobírat dávky v mateřství od britského zaměstnavatele, zůstává vám v Británii zachován i pojistný vztah v rámci zdravotního pojištění. V rámci EU se totiž příslušnost k právním předpisům dané země se vztahuje na všechny oblasti sociálního zabezpečení, tedy kde je člověk zaměstnán nebo kde bere sociální dávky, tam je i zdravotně pojištěn.
Podle délky pobytu v ČR bude na posouzení vaší britské zdravotní pojišťovny, zda vám vydá formulář, na základě kterého byste měla v ČR nárok z britského zdravotního pojištění na plnou zdravotní péči, nebo zda v ČR na základě svého britského Evropského průkazu zdravotního pojištění budete mít nárok na nezbytnou zdravotní péči. Ta musí být poskytována v takovém rozsahu, aby se pacient nemusel vracet do země pojištění dřív, než zamýšlel, je tedy poskytována v závislosti na předpokládané délce pobytu a pacientově zdravotním stavu. Nezbytnost zdravotní péče posoudí ošetřující lékař. Obecně lze říci, že do ní patří i péče v souvislosti s těhotenstvím, případně neplánovaným porodem. Pokud však pojištěnec vycestuje do zahraničí (tedy Vy z Británie do ČR) za účelem čerpání zdravotní péče, a to bez souhlasu své zdravotní pojišťovny, musí poskytnutou péči v některých případech (týká se zejména péče nemocniční) uhradit sám. Doporučujeme vám tedy konzultovat svoji situaci a možnosti úhrady se svou britskou zdravotní pojišťovnou!
Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz
Porodné se stalo od 1. ledna 2011 dávkou závislou na výši příjmu v rodině. Okruh
společně posuzovaných osob se posuzuje podle § 7 zákona o státní sociální
podpoře. Podmínky nároku musí být splněny ke dni vzniku nároku na dávku, tj. ke dni narození dítěte nebo ke dni převzetí dítěte.
V případech, kdy ke dni narození dítěte bude v rodném listu uveden otec dítěte, za
rodinu se považuje dítě, matka a otec uvedení v rodném listu.
Porodné od 1. ledna 2011 bude stejně jako přídavek na dítě bude přiznáno sociálně slabším rodinám, u kterých rozhodný příjem nepřesáhne násobek částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4. Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Nárok na porodné vzniká pouze na první živě narozené dítě, ve výši 13.000 Kč.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství z českého systému není - dávka jde z nemocenského pojištění.
Rodičovský příspěvek - je rodinná dávka, v EU koordinovaná, záleží na zaměstnání rodičů, pobytu apod. (viz např. tato odpověď)
Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.
do 6 let - 500 Kč
6 - 15 let - 610 Kč
15 - 26 let - 700 Kč
KM SSP, Praha 6
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz