Asekol_cervene_k_965x100px__04

ČEŠKA, 10TI LETÝ POBYT V ANGLII A TĚHOTENSTVÍ

Autor: odpověď - Mgr. Jiří Rod, VZP a KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Za posledních 10 let žiji v Anglii a minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Ráda bych rodila doma v Čechách a taky chci být v Čechách na mateřskou. Jelikož jsem v Anglii zaměstnaná, můj zaměstnavatel mi bude hradit mateřskou, kterou mohu čerpat během pobytu v Čechách. Pokud budu rodit v Čechách, kdo ten porod zaplatí? Já? Anglie nebo česká pojišťovna? Vůbec netuším, co mám dělat. Mám na něco nárok?


Jestliže vám nadále bude trvat pracovní poměr v Británii a budete pobírat dávky v mateřství od britského zaměstnavatele, zůstává vám v Británii zachován i pojistný vztah v rámci zdravotního pojištění. V rámci EU se totiž příslušnost k právním předpisům dané země se vztahuje na všechny oblasti sociálního zabezpečení, tedy kde je člověk zaměstnán nebo kde bere sociální dávky, tam je i zdravotně pojištěn.

Podle délky pobytu v ČR bude na posouzení vaší britské zdravotní pojišťovny, zda vám vydá formulář, na základě kterého byste měla v ČR nárok z britského zdravotního pojištění na plnou zdravotní péči, nebo zda v ČR na základě svého britského Evropského průkazu zdravotního pojištění budete mít nárok na nezbytnou zdravotní péči. Ta musí být poskytována v takovém rozsahu, aby se pacient nemusel vracet do země pojištění dřív, než zamýšlel, je tedy poskytována v závislosti na předpokládané délce pobytu a pacientově zdravotním stavu. Nezbytnost zdravotní péče posoudí ošetřující lékař. Obecně lze říci, že do ní patří i péče v souvislosti s těhotenstvím, případně neplánovaným porodem. Pokud však pojištěnec vycestuje do zahraničí (tedy Vy z Británie do ČR) za účelem čerpání zdravotní péče, a to bez souhlasu své zdravotní pojišťovny, musí poskytnutou péči v některých případech (týká se zejména péče nemocniční) uhradit sám. Doporučujeme vám tedy konzultovat svoji situaci a možnosti úhrady se svou britskou zdravotní pojišťovnou!

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz


Porodné se stalo od 1. ledna 2011 dávkou závislou na výši příjmu v rodině. Okruh
společně posuzovaných osob se posuzuje podle § 7 zákona o státní sociální
podpoře. Podmínky nároku musí být splněny ke dni vzniku nároku na dávku, tj. ke dni narození dítěte nebo ke dni převzetí dítěte.
V případech, kdy ke dni narození dítěte bude v rodném listu uveden otec dítěte, za
rodinu se považuje dítě, matka a otec uvedení v rodném listu.
Porodné od 1. ledna 2011 bude stejně jako přídavek na dítě bude přiznáno sociálně slabším rodinám, u kterých rozhodný příjem nepřesáhne násobek částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4. Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Nárok na porodné vzniká pouze na první živě narozené dítě, ve výši 13.000 Kč.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství z českého systému není - dávka jde z nemocenského pojištění.

Rodičovský příspěvek - je rodinná dávka, v EU koordinovaná, záleží na zaměstnání rodičů, pobytu apod. (viz např. tato odpověď)

Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.
do 6 let - 500 Kč
6 - 15 let -  610 Kč
15 - 26 let -  700 Kč

KM SSP, Praha 6


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359