NÁROK NA DÁVKY A ALIMENTY PLNOLETÉ STUDENTKY PO ODCHODU Z DOMOVA
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ing. Pavlína Hedererová
DOTAZ Z PORADNY - V červnu mi bude 19 let a studuji na střední škole 3.rokem. Moji rodiče jsou rozvedeni již několik let a žiju s mámou, jejím manželem a dvěma bratry, z nichž jeden je nevlastní. Máma už mě v bytě nechce, nemáme spolu moc dobrý vztah. Nedávno mi sbalila kufry, ať odejdu co nejdřív. Po tom všem chci odejít i já. S přítelem jsme se tedy domluvili na podnájmu, ale přítel to sám všechno neutáhne, tak by mě zajímalo, na jaké příspěvky nebo přídavky bych mohla mít nárok? A zda výši alimentů určí soud a když ano, podle čeho bude rozhodovat?
To, že jste plnoletá, nehraje při určování nároků na výživné zas tak velkou roli. Jde především o to, zda jste schopna se sama živit - a to nejste, protože stále studujete. Vaše maminka je tak ze zákona povinna plnit vůči vám vyživovací povinnost. Otázkou však je výše výživného. Pro určení výše vyživovací povinnosti je důležité posoudit současně řadu okolností, nejde jen o to, jaké máte výdaje, nebo jaké příjmy má vaše maminka. Vše je nutné posoudit ve vzájemných souvislostech. Pokud se tedy nemůžete na placení výživného dohodnout, ať už vůbec, nebo na konkrétní výši výživného, můžete podat k soudu žalobu o určení vyživovací povinnosti. Soud pak v rámci soudního řízení zkoumá, jak jsem již uvedla, vaše potřeby, tj. výdaje na stravu, oblečení, studium, bydlení, a dále příjmy a celkové majetkové poměry matky. Zde je samozřejmě nutné zohlednit i její další dvě vyživovací povinnosti ke dvěma synům, pokud také nejsou výdělečně činní. V rámci zjišťování majetkových poměrů matky bude soud zkoumat také příjmy jejího manžela, jestliže vedou společnou domácnost. Žaloba o výživné zletilého dítěte je již právně složitější spor, požádejte proto soud o ustanovení bezplatného advokáta. Ten vám pomůže jak se sepsáním žaloby tak, aby obsahovala veškeré potřebné náležitosti, tak i se samotným soudním řízením, neboť by se všech jednání účastnil s vámi.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Vzhledem k tomu, že jste dospělá a dle zákona o státní sociální podpoře je na Vás nahlíženo jako na zletilé nezaopatřené dítě, v současné době by z dávek státní sociální podpory pro Vás připadala v úvahu pouze dávka přídavek na dítě. Je možné, že tuto dávku pobíráte již nyní resp. je zasílána na účet (Váš nebo Vaší matky), neboť každé dítě, na které je vyplácen přídavek na dítě, a které dovrší věku 18-ti let, se musí na předvolání dostavit na pracoviště státní sociální podpory, udělit souhlas se zpracováváním údajů a sdělit způsob výplaty této dávky. Proto je možné Vám doporučit navštívit výše uvedené pracoviště a provést např. změnu výplaty dávky a také změnu okruhu společně posuzovaných osob, popř. o tuto dávku požádat (pokud na Vás není vyplácena). Další dávkou, která by ze systému státní sociální podpory mohla připadat v úvahu, je příspěvek na bydlení, nicméně tato dávka je poskytována pouze na nájemní popř. vlastní bydlení. Není tedy možné ji přiznat na bydlení v podnájmu. U příspěvku na bydlení záleží také na tom, kdo je nájemcem popř. vlastníkem bytu. Pokud by se Vám podařilo sehnat nájemní bydlení a v nájemní smlouvě by byl uveden jako nájemce pouze Váš přítel, mohl by o dávku žádat on. Další ze základních podmínek je trvalý pobyt v takovém bytě. Informace získáte na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni nebo nejlépe osobně na pracovišti státní sociální podpory.
Dalším sociálním systémem, který je schopen zareagovat na nepříznivou sociální situaci, je systém pomoci v hmotné nouzi, který spravují pověřené obecní úřady.
V neposlední řadě je potřeba zdůraznit, že máte nárok na výživné od svých rodičů, kterého je možné se domáhat i soudně. (viz výš)
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
9.5.2011