Asekol_cervene_k_965x100px__04

NÁROK NA DÁVKY A ALIMENTY PLNOLETÉ STUDENTKY PO ODCHODU Z DOMOVA

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - V červnu mi bude 19 let a studuji na střední škole 3.rokem. Moji rodiče jsou rozvedeni již několik let a žiju s mámou, jejím manželem a dvěma bratry, z nichž jeden je nevlastní. Máma už mě v bytě nechce, nemáme spolu moc dobrý vztah. Nedávno mi sbalila kufry, ať odejdu co nejdřív. Po tom všem chci odejít i já. S přítelem jsme se tedy domluvili na podnájmu, ale přítel to sám všechno neutáhne, tak by mě zajímalo, na jaké příspěvky nebo přídavky bych mohla mít nárok? A zda výši alimentů určí soud a když ano, podle čeho bude rozhodovat?


To, že jste plnoletá, nehraje při určování nároků na výživné zas tak velkou roli. Jde především o to, zda jste schopna se sama živit - a to nejste, protože stále studujete. Vaše maminka je tak ze zákona povinna plnit vůči vám vyživovací povinnost. Otázkou však je výše výživného. Pro určení výše vyživovací povinnosti je důležité posoudit současně řadu okolností, nejde jen o to, jaké máte výdaje, nebo jaké příjmy má vaše maminka. Vše je nutné posoudit ve vzájemných souvislostech. Pokud se tedy nemůžete na placení výživného dohodnout, ať už vůbec, nebo na konkrétní výši výživného, můžete podat k soudu žalobu o určení vyživovací povinnosti. Soud pak v rámci soudního řízení zkoumá, jak jsem již uvedla, vaše potřeby, tj. výdaje na stravu, oblečení, studium, bydlení, a dále příjmy a celkové majetkové poměry matky. Zde je samozřejmě nutné zohlednit i její další dvě vyživovací povinnosti ke dvěma synům, pokud také nejsou výdělečně činní. V rámci zjišťování majetkových poměrů matky bude soud zkoumat také příjmy jejího manžela, jestliže vedou společnou domácnost. Žaloba o výživné zletilého dítěte je již právně složitější spor, požádejte proto soud o ustanovení bezplatného advokáta. Ten vám pomůže jak se sepsáním žaloby tak, aby obsahovala veškeré potřebné náležitosti, tak i se samotným soudním řízením, neboť by se všech jednání účastnil s vámi.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

Vzhledem k tomu, že jste dospělá a dle zákona o státní sociální podpoře je na Vás nahlíženo jako na zletilé nezaopatřené dítě, v současné době by z dávek státní sociální podpory pro Vás připadala v úvahu pouze dávka přídavek na dítě. Je možné, že tuto dávku pobíráte již nyní resp. je zasílána na účet (Váš nebo Vaší matky), neboť každé dítě, na které je vyplácen přídavek na dítě, a které dovrší věku 18-ti let, se musí na předvolání dostavit na pracoviště státní sociální podpory, udělit souhlas se zpracováváním údajů a sdělit způsob výplaty této dávky. Proto je možné Vám doporučit navštívit výše uvedené pracoviště a provést např. změnu výplaty dávky a také změnu okruhu společně posuzovaných osob, popř. o tuto dávku požádat (pokud na Vás není vyplácena). Další dávkou, která by ze systému státní sociální podpory mohla připadat v úvahu, je příspěvek na bydlení, nicméně tato dávka je poskytována pouze na nájemní popř. vlastní bydlení. Není tedy možné ji přiznat na bydlení v podnájmu. U příspěvku na bydlení záleží také na tom, kdo je nájemcem popř. vlastníkem bytu. Pokud by se Vám podařilo sehnat nájemní bydlení a v nájemní smlouvě by byl uveden jako nájemce pouze Váš přítel, mohl by o dávku žádat on. Další ze základních podmínek je trvalý pobyt v takovém bytě. Informace získáte na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni nebo nejlépe osobně na pracovišti státní sociální podpory.
Dalším sociálním systémem, který je schopen zareagovat na nepříznivou sociální situaci, je systém pomoci v hmotné nouzi, který spravují pověřené obecní úřady.
V neposlední řadě je potřeba zdůraznit, že máte nárok na výživné od svých rodičů, kterého je možné se domáhat i soudně.
(viz výš)

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.5.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359