Asekol_cervene_k_965x100px__04

OSVČ + 150 DNÍ ZAMĚSTNÁNÍ A NÁROK NA PPM

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Před první mateřskou jsem byla OSVČ. Živnost jsem omylem přerušila během první mateřské, a to na 3. měsíce, od září 2009 do prosince 2009. Mimo toto období a v současné době mi živnost běží. Nemocenské pojištění jsem si platila, ale pouze do 28.2.2010. Pak jsem měla chybu v příkazu a platby se zastavily. V minulosti jsem si vždy platila minimum, tzn. 56,-Kč, kromě období před mateřskou dovolenou. Tam to bylo v součtu 6 měsíců před porodem 12.000,- Kč. Mateřskou jsem čerpala od září 2009 do poloviny března 2010. Rodičovskou mám na dva roky do 18.10.2011. Termín druhého porodu mám 25.10.2011. Jako OSVČ nesplňuji podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Ale mám možnost se nechat zaměstnat na dobu 3 - 5 měsíců, ale tam splním podmínku pojištění jen 150 dní. Budu mít tak nárok na PPM a v jaké výši? Nebo mám odejít před koncem smlouvy na nemocenskou? Z čeho se bude nemocenská počítat? A budu mít pak nárok na PPM a volbu tříleté varianty z obou dvou variant?

 


Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) Vám z ukončeného pojistného vztahu OSVČ (28. 2. 2010) již nebude pro druhé dítě náležet, neboť ochranná lhůta (180 dnů) ke dni nástupu na druhou PPM ( 13. 9. 2011, tj. šest týdnů před předpokládaným porodem) již vypršela.

Pokud nastoupíte nyní do zaměstnání, ze kterého Vám vznikne účast na nemocenském pojištění, tak z tohoto pojistného vztahu můžete požádat o PPM a do splnění podmínky 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech Vám může být započítána účast na nemocenském pojištění OSVČ. Pokud v součtu obou pojištění splníte 270 dnů nemocenského pojištění, tak Vám bude vyplácena PPM ze zaměstnání a její výše bude stanovena z vyměřovacích základů zjištěných v rozhodném období. Rozhodným obdobím pro nárok na dávku je 12 kalendářních měsíců před měsícem nástupu na druhou PPM a vyloučenou dobou jsou dny, kdy netrvala účast na nemocenském pojištění. Stejným způsobem je stanovena výše i nemocenského.

Pokud byste nesplnila podmínku 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech, tak Vám vzniká nárok na nemocenské ze zaměstnání v souvislosti s těhotenstvím a porodem, které můžete čerpat od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu až do ukončeného šestého týdne po porodu.

V případě pobírání PPM a nebo jen pobírání nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem máte nárok na volbu délky rodičovského příspěvku v tříleté nebo čtyřleté variantě. Pokud by vznikl nárok na PPM a denní výše činila alespoň 380 Kč, vznikl by nárok na čerpání rodičovského příspěvku ve dvouleté variantě.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

12.5.2011

 

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359