Asekol_cervene_k_965x100px__04

DÍTĚ MIMO MANŽELSTVÍ - JAK ŘEŠIT SITUACI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Dostal jsem se do bezradné situace. Jsem ženatý, mám svoji rodinu. Zhruba před 2měsíci jsem začal poměr s jinou ženou, na začátku našeho vztahu jsme si ujasnili, že chceme oba jen sex..žádný jiný vztah, žádné závazky..dítě. Před týdnem mi sdělila, že čeká se mnou dítě, že si asi nevzala prášky. Dítě si chce nechat a mě prý v RL jako otce neuvede. Jsem bezradný. Nevím jestli jí mám věřit, nechci zničit svoji rodinu, a s ní taky nechci být. Cítím se od ní podveden. Potřebuji poradit, co se dá v mém případě dělat. Aby za čas nepřišla, že já jsem otec, mám platit na dítě i na ni, i přesto, že mě neuvede v RL.
Napadla mě psaná dohoda, že po mně nic nikdy požadovat nebude, ale nevím, zda taková sepsaná dohoda mezi námi má nějakou právní platnost. Nechci se spoléhat, jen na její ústní slib.


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Určení otcovství není nijak časově omezeno a jakákoli dohoda v tom směru, který naznačujete, nemá žádnou právní relevanci. Rodičovské zodpovědnosti, která náleží oběma rodičům, se nemůžete žádnou dohodou s matkou dítěte zříct. Pokud jste biologickým otcem dítěte, pak záleží na matce, zda se bude dožadovat určení otcovství nebo ne. Stejně to platí pochopitelně i opačně, tj. matka nemůže zamezit otci dítěte, aby žádal o určení otcovství. Pro podání žaloby nejsou žádné lhůty.
Pokud jde o placení výživného, pak v případě, že budete určen jako otec dítěte, budete mít samozřejmě k dítěti vyživovací povinnost i další práva a povinnosti, tj. např. dítě je ze zákona vaším neopomenutelným dědicem společně s ostatními dětmi. Kromě toho máte povinnosti i vůči matce dítěte, podle zákona o rodině je otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu (její) výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Ve vaší situaci je opravdu těžké radit. Konstatovat je možné jen to, že přemýšlet o možných následcích bylo třeba před riskantní známostí.

Pokud se matka rozhodne, že dítě porodí a Vás neuvede do RL a slib dodrží, pak "jste z toho venku".
Matka dítěte si může svoje osobní poměry dokonce v budoucnu upravit tak, že dítěti pořídí nového matrikového otce - někdo otcovství uzná na matrice souhlasným prohlášením rodičů.

Může ale kdykoliv z různých důvodů slib Vám daný porušit - třeba v situaci, kdy výchovu a výživu nebude zvládat finančně a podá žalobu na určení otcovství k dítěti. Pak pochopitelně i s tím následkem, že by Vám soud vyměřil alimenty a to 3 roky zpětně.

O výživném by soud rozhodoval jen v případě, že byste byl v RL uveden.

Dohoda - zápis o ústním slibu matky a dohodě, že po Vás nic nechce a nebude chtít - nemá žádnou právní platnost. Matka se nemůže dopředu vzdát za dítě třeba práva na výživné...

Hypoteticky může nastat situace, že by matka profitovala z více mužů, které by tzv. vodila za nos, že jsou otci dítěte, které porodí. Pak by bylo na místě podání návrhu na určení otcovství k dítěti a zjištění, jak to ve skutečnosti je! Návrh může podat i muž, který je domnělým otcem.

Asi Vám nezbývá nic, než věřit slibu a doufat, že to tzv. nepraskne a už v budoucnu neriskovat.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

12.5.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359