PPM PŘI DRUHÉM DÍTĚTI PO POZASTAVENÍ ŽL
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Od roku 2008 do roku 2009 jsem si platila důchodové a nemocenské pojištění u OSSZ. Měla jsem otevřený ŽL. V roce 2010 jsem porodila dítě. Denní dávky mi byly vypláceny z nemocenského pojištění po stanovenou lhůtu. Po té jsem zažádala o mateřskou na PÚ a ŽL pozastavila. Zajímalo by mě, jak se bude vypočítávat PPM či nemocenská při dalším dítěti, když si neplatím důchodové a nemocenské pojištění. Bylo mi řečeno, že po půl roce po vyplácení PPM se částka nemění? Je to stejné u zaměstnance i u OSVČ?
Základní podmínky pro nárok na PPM jsou u zaměstnanců i OSVČ stejné. Žadatelka o dávku musí být v době nástupu na PPM účastna nemocenského pojištění, nebo jí musí trvat ochranná lhůta. Druhou společnou podmínkou je pak splnění stanovené doby účasti na nemocenském pojištění - účast zde musí být alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. V případě OSVČ pak dále musí být ještě současně splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění OSVČ po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Nejsou-li tyto podmínky splněny, nárok na dávku není.
Pro výpočet PPM je nutné nejprve stanovit denní vyměřovací základ (§ 18 zákona č. 187/2006 Sb.,o nemocenském pojištění - ZNP). Ten se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období (zpravidla 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém je nástup na PPM). Do rozhodného období se nezahrnují tzv. vyloučené dny (např. i kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, za které OSVČ neplatí pojistné na nemocenské pojištění nebo v nichž OSVČ nebyla účastna nemocenského pojištění). Vyměřovacím základem je úhrn měsíčních základů. Denní vyměřovací základ (DVZ) se dále upravuje postupem dle § 21 ZNP a z takto upraveného DVZ pak náleží v procentní výměře (pro PPM je stanovena na 70 %) dávka za kalendářní den. Výše PPM se po celou dobu pobírání dávky nemění.
Z uvedeného vyplývá, že nárok na PPM z pojištění OSVČ mít nebudete, neboť netrvá pojištění ani ochranná lhůta (180 dnů od skončení pojištění). Ze stejných důvodů nebudete mít nárok ani na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem (ochranná lhůta 7 dnů). Tzn., že nebudete mít možnost volby délky rodičovského příspěvku.
Pouze v případě, že byste obnovila samostatnou výdělečnou činnost a přihlásila se k nemocenskému pojištění, vznikl by Vám nárok na nemocenské po třech měsících trvání účasti na pojištění. Upozorňujeme na skutečnost, že Vaše činnost by v době účasti na nemocenském pojištění byla považována za hlavní samostatnou výdělečnou činnost a měla byste tedy povinnost platit i zálohy na pojistné na důchodové pojištění alespoň v minimální předepsané výši (v roce 2011 ve výši 1807 Kč). Další možností je nastoupit s předstihem do zaměstnání. Zde by pravděpodobně také nevznikl nárok na PPM, ale na nemocenské z důvodu těhotenství a porodu ano. Pokud máte nárok na nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, máte možnost volby délky rodičovského příspěvku buď v délce 3 nebo 4 let.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
13.5.2011