Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEMOCENSKÉ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ OSVČ NA RD

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jsem třetím rokem s druhým dítětem doma na rodičovské dovolené. Po celou dobu jsem OSVČ, činnost jsem nepřerušila, nicméně nemám žádný příjem, proto jsem byla považována jako OSVČ vykonávající vedlejší činnost. Doposud jsem si každý měsíc platila minimální pojištění na nemocenské pojištění (neměla jsem k tomu zvláštní důvod, spíše jen tak, vzhledem k tomu, že se nejednalo o vysokou částku). Nyní, při podání daňového přiznání (prakticky samé nuly) mně ovšem bylo sděleno, že jsem z důvodu plateb nemocenského pojištění považována za OSVČ vykonávající hlavní činnost. Z toho vyplývá nutnost platit i zálohy na sociální pojištění. A hlavně fakt, že musím platit minimální pojistné, které mi tudíž nebude z důvodu nulového příjmu vráceno při vyúčtování další rok. Předpokládám, že do budoucna mohu „problém" vyřešit tak, že se z nemocenského pojištění odhlásím. Nicméně je možno ještě nějakým způsobem získat zpět předepsané (a zatím neuhrazené) zálohy na sociální pojištění ve výši 1807 Kč/měsíc?


Související předpisy:

§ 9, 10 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
§ 13 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
§ 13a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na
státní politiku zam., ve znění p. p.

Odpověď:

S účinností od 1. 1. 2011 je osoba samostatně výdělečně činná (dále jen "OSVČ") z důvodu své účasti na nemocenském pojištění považována vždy za OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost (dále jen"SVČ"), a proto je povinna platit zálohy na důchodové pojištění ve výši minima pro hlavní činnost. Hlavní a vedlejší SVČ je vymezena v § 9 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (dále jen "ZDP"). V odstavci 6 se vymezují případy, kdy se SVČ považuje za vedlejší, pokud OSVČ není účastna nemocenského pojištění. Podle odstavce 9 se SVČ považuje za hlavní SVČ v období, ve kterém se podle odst. 6 až 8 SVČ nepovažuje za vedlejší SVČ. Pokud byla OSVČ účastna nemocenského pojištění OSVČ jen po část kalendářního měsíce, považuje se v tomto kalendářním měsíci SVČ vždy za hlavní SVČ.
Vznik účasti na důchodovém pojištění upravuje § 10 ZDP. Podle odstavce 1 je OSVČ v kalendářním roce účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní SVČ. Účast na důchodovém pojištění může vzniknout dne 1. ledna kalendářního roku, ve kterém OSVČ vykonávala hlavní SVČ, popřípadě prvním dnem kalendářního měsíce, v jehož průběhu se z vedlejší SVČ, která nezakládá účast na pojištění, stala hlavní SVČ. Podle odstavce 6 účast na pojištění zaniká mimo jiné také posledním dnem kalendářního měsíce, v jehož průběhu se z hlavní SVČ stala vedlejší SVČ.
Ve vašem případě vznikla účast na důchodovém pojištění dne 1. 1. 2011, a to v důsledku nové právní úpravy. Jediným možným řešením u OSVČ, která se v důsledku účasti na nemocenském pojištění stala OSVČ vykonávající hlavní SVČ je podání odhlášky z nemocenského pojištění, které však nelze podat zpětně. Vyplývá to z § 13 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, podle něhož OSVČ zaniká pojištění dnem uvedeným v odhlášce, ne však dříve než dnem, ve kterém byla tato odhláška podána. Pokud podáte odhlášku v průběhu měsíce května, dnem podání odhlášky nemocenské pojištění zaniká. Vaše SVČ se změní z hlavní na vedlejší SVČ a 31. 5. 2011 zanikne účast na důchodovém pojištění, a tím i povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Za dobu účasti na pojištění od 1.ledna do 31. května jste však povinna zálohy na důchodové pojištění zaplatit. Vyplývá to z § 13a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, podle něhož je OSVČ povinna platit zálohy za kalendářní měsíc, ve kterém vykonává hlavní SVČ. Vrácení záloh na pojistné na důchodové pojištění však není možné. Podle § 13a odst. 6 přichází v úvahu vrácení záloh na pojistné, které byly zaplaceny, aniž byla dána povinnost je platit. V daném případě však povinnost platit zálohy na pojistné máte, a to za měsíce, v nichž jste účastna nemocenského pojištění a považujete se za OSVČ vykonávající hlavní SVČ.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

17.5.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359