Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁCE MATKY NA SLOVENSKU, OTCE V ČR A RODIČOVSKÉ DÁVKY

Autor: odpověď - KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Žiji a jsem občanem v ČR. Poslední pracovní poměr mám však na dobu neurčitou na Slovensku a to od 15/2/2010. Manžel je občanem ČR, žije zde a je zaměstnán na dobu neurčitou od 1/9/2010. Čekáme dítě, které se má narodit na přelomu června a července 2011. Již delší dobu si snažím zjistit podmínky čerpání mateřské a rodičovské, tak aby to pro nás bylo pochopitelně nejvýhodnější...

Podle získaných informací nárok na PPM mám na Slovensku, ale ta je nižší než v ČR, k tomu jsem se dočetla, že rozdíl mi může být dorovnán v ČR (v rámci společenství EU). Když jsem se nyní s blížícím termínem nástupu na mateřskou snažila zjistit, jak o dorovnání požádat, již mi tuto možnost nikdo nepotvrdil a proto se znovu ptám, jestli tato možnost tedy vůbec existuje?

Pokud by tato možnost nebyla, jaké by byly další cesty, získat co nejvyšší finanční podporu, která by byla vyšší než maximální PPM na Slovensku a samozřejmě byla v mezích zákona? Např. já bych pobírala mateřskou nebo nemocenskou 6 týdnů před porodem a během šestinedělí z SK, a pak by na mateřskou nastoupil manžel, ale v ČR - je toto možné? Předpokládám, že s rodičovským příspěvkem je to snažší - délku rodičovské si vybírám podle bydliště? 

 


Česká republika i Slovensko jsou členy Evropské unie, proto je nutné vycházet z koordinačních nařízení Evropské unie, která se týkají sociálního zabezpečení osob migrujících v rámci EU. Jde o Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 a Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 987/2009. Nařízení obsahují pravidla, podle nichž se u osob vykonávajících výdělečnou činnost v jiném členském státě EU než ve kterém mají bydliště určí, kterému právnímu řádu (právnímu řádu kterého státu), budou podléhat v oblasti sociálního zabezpečení. Základním pravidlem je zásada, že osoba podléhá v oblasti sociálního zabezpečení právním předpisům toho členského státu, na jehož území je zaměstnána. Podle takto určených předpisů se pak řídí i nároky na peněžité dávky v nemoci a mateřství - tedy zda a na jakou dávku má osoba nárok, za jakých podmínek, výše dávky, výplata a ostatní práva a povinnosti. Ve Vašem případě tedy budou skutečně příslušné slovenské právní předpisy a dávka se bude vyplácet podle nich, pro další podrobnosti je tedy nutné obrátit se na příslušné slovenské orgány.
V rámci peněžitých dávek v nemoci a mateřství poskytovaných ze systému ČR není možné cizí dávky jakkoliv dorovnávat. 

Váš manžel je podle Výše uvedeného českým pojištěncem, ohledně jeho možného nároku je nutné zkoumat českou právní úpravu, zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Ten obsahuje možnost, kdy česká dávka - peněžitá pomoc v mateřství (PPM) může náležet i pojištěnci, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. Pro úplnost je však důležité podotknout, že PPM nenáleží za období, kdy pojištěnec vykonává činnost (zaměstnání) zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je tato dávka pojištěnci poskytována.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

Co se týká rodičovského příspěvku, pokud mají rodiče dva státy zaměstnání, prioritní k vyplácení rodičovského příspěvku je stát, kde žije dítě/děti, druhý stát poskytuje případný doplatek. 

Délka pobírání rodičovského příspěvku není podle bydliště.
Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:
• rychlejší čerpání rodičovského příspěvku - po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
• klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
• pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 9 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

KM SSP Praha 6


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

24.5.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359