Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZRUŠENÍ PRACOVNÍHO MÍSTA V DOBĚ RD A DŮSLEDKY PRO DALŠÍ MATEŘSTVÍ

Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jsem na RD na 2 roky, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, nyní se moje pracovní místo zrušilo (zaměstnavatel stále existuje), o tom mne informoval bez dalších kroků jako je odstupné aj..
Chtěla jsem si RD prodloužit na 3 roky a během této doby se pokusit o další miminko... Může mi zaměstnavatel, až dosáhne můj první syn 2 let dát výpověď a neakceptovat moji žádost o prodloužení rodičovské dovolené na 3 roky? Co to pro mne poté znamená? Dostanu sice odstupné, ale moje PPM na případné druhé dítě bude minimální a délku rodičovské dovolené na případné druhé dítě budu muset mít na 4 roky? Prosím poraďte. V každém případě nechci jít do 3. let věku prvního syna do práce.
Pokud bych do 2. roku syna otěhotněla, zaměstnavatel mi nemůže dát výpověď a ukončit PP i přes zrušené pracovní místo? V tomto případě budu mít normálně nárok na PPM, případnou nemocenskou v rizikovém těhotenství a možnost volby rodičovské na 2 roky i když moje místo bylo již zrušeno?


Související předpisy:

§ 53 odst. 1 písm. d) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o ochranné době těhotných zaměstnankyň a zaměstnanců a zaměstnankyň čerpajících mateřskou a rodičovskou dovolenou)
§ 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o rodičovské dovolené)

Odpověď:

Situace je v tomto případě taková, že zaměstnankyně je podle § 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce chráněna před dáním výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů uvedených v § 52 písm. c) zákoníku práce v době těhotenství a v době, kdy čerpá mateřskou a rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje podle § 196 zákoníku práce na žádost matky či otce dítěte v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do tří let věku dítěte. Není tudíž žádný problém sdělit zaměstnavateli, že rodičovská dovolená bude čerpána až do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel je povinen vyhovět, protože zaměstnankyně může v době čerpání již oznámené rodičovské dovolené, například do dvou let věku dítěte, si tuto dovolenou prodloužit, a to až do tří let věku dítěte. Výpověď z pracovního poměru by mohla být dána až poté, kdy zaměstnankyně nastoupí po skončení rodičovské dovolené zpět do zaměstnání. Ovšem v případě, že v této době bude těhotná, vztahuje se na ni opět ochranná doba podle § 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce, takže výpověď by jí mohla být dána až po ukončení její další mateřské či rodičovské dovolené, které bude čerpat v důsledku narození druhého dítěte.

JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

26.5.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359