Asekol_cervene_k_965x100px__04

NESCHOPENKA Z PRACOVNÍHO POMĚRU NA DOBU URČITOU A DÁVKY V PŘÍPADNÉM TĚHOTENSTVÍ

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Moje přítelkyně pracovala do března roku 2010 u jedné firmy několik let, pak se zrušila její pozice a ona přešla do jiné firmy (hned od dubna, takže nebyla vůbec nezaměstnaná). V této firmě měla smlouvu na dobu určitou, a to do prosince 2010. Od září onemocněla a nastala ještě komplikace (těhotenství a následný potrat ve 3. měsíci) a na neschopence je jestě teď. Její stav je už ale dobrý, a tak předpokládáme, že jí neschopenka skončí začátkem května. Rádi bychom miminko co nejdříve.

Za situace, že už nebude přítelkyně na neschopence a bude na pracovním úřadě (nestihne si do doby než otěhotní najít práci), bude mít nárok na nějaké sociální dávky či nemocenskou v průběhu případného rizikového těhotenství? 

Pokud by měla nárok na nějaké sociální dávky či nemocenskou během rizikového těhotenství, jak se bude určovat, z čeho se bude vypočítávat? Nebo pokud by byla na úřadu práce, z čeho se bude vypočítávat výše příspěvku?

Když se pak narodí dítě, bude mít nárok na PPM? Předpokládam, ze bychom to stihli a splnila prvni podmínku o placení pojištění po dobu 270 dní v posledních 2 letech. Vím, že uchazečům o práci na úřadu práce PPM nenáleží, pokud nejsou v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. V tomto případě je ochranná lhůta 180dní od začátku neschopenky nebo od doby, kdy jí neschopenka skončí a přihlásí se na pracák? Nebo je tomu ještě jinak?

Pokud by nárok na PPM byl, jak se stanoví jeho výše?


Aby vznikl žadatelce nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je třeba, aby splňovala všechny podmínky nároku na dávku dané zákonem (z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).
První podmínkou je účast na pojištění (zaměstnání) alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (§ 32 odst. 2). Zároveň se sleduje, zda jí v době nástupu na PPM (tj. zvolený den v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu) trvá ještě zaměstnání nebo aspoň ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání. Podle § 15 odst. 2 činí ochranná lhůta u žen, kterým zaniklo pojištění v době těhotenství, zpravidla 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, tj. následujícím dnem po dni skončení zaměstnání. Pokud žadatelce trvalo zaměstnání kratší dobu, ochranná doba se tomu úměrně zkrátí.
Jestliže Vaše přítelkyně nevstoupí do nového zaměstnání, které by jí založilo účast na nemocenském pojištění, nevznikne jí v případě další pracovní neschopnosti nárok na nemocenské a později ani na PPM. Funkcí dávek plynoucích z nemocenského pojištění je totiž náhrada ušlého příjmu v době pracovní neschopnosti.
Pokud by se Vaše přítelkyně zaregistrovala pouze na úřadu práce, nárok na nemocenské ani na PPM ji také nevznikne, protože uchazeči o zaměstnání nepatří do okruhu osob nemocensky pojištěných (§5). Mohla by si ale zažádat potom o rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte a o další dávky státní sociální podpory (porodné, přídavek na dítě atd.). Výplaty těchto dávek zajišťují úřady práce v místě bydliště.
V případě, že ženě trvá pojištění, ale nesplnila výše uvedené podmínky pro nárok na PPM, uzná jí ošetřující lékař práceneschopnou v souvislosti s těhotenstvím a porodem od počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu do konce šestého týdne po porodu.
Výše nemocenského i PPM se počítá vždy z denního vyměřovacího základu. Ten se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem dnů, které do tohoto období spadají (tj. hrubé příjmy zúčtované zaměstnavatelem se vydělí počtem kalendářních dnů). Rozhodným obdobím bývá zpravidla období předchozích 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla pracovní neschopnost. Pokud zaměstnanec nebyl zaměstnán tak dlouho, považuje se za rozhodné období období ode dne, kdy vstoupil do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předcházel měsíci, v němž vznikla pracovní neschopnost, popř. jiná sociální událost (§18 z.č. 187/2006 Sb.. o nemocenském pojištění). Více informací k problematice dávek nemocenského pojištění můžete získat také na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz, případně odpovědi na konkrétní dotazy na nejbližší okresní správě sociálního zabezpečení.
Informace vztahující se k poskytování příspěvku v nezaměstnanosti obdržíte na úřadu práce v místě bydliště.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

27.5.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359