NESCHOPENKA Z PRACOVNÍHO POMĚRU NA DOBU URČITOU A DÁVKY V PŘÍPADNÉM TĚHOTENSTVÍ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Moje přítelkyně pracovala do března roku 2010 u jedné firmy několik let, pak se zrušila její pozice a ona přešla do jiné firmy (hned od dubna, takže nebyla vůbec nezaměstnaná). V této firmě měla smlouvu na dobu určitou, a to do prosince 2010. Od září onemocněla a nastala ještě komplikace (těhotenství a následný potrat ve 3. měsíci) a na neschopence je jestě teď. Její stav je už ale dobrý, a tak předpokládáme, že jí neschopenka skončí začátkem května. Rádi bychom miminko co nejdříve.
Za situace, že už nebude přítelkyně na neschopence a bude na pracovním úřadě (nestihne si do doby než otěhotní najít práci), bude mít nárok na nějaké sociální dávky či nemocenskou v průběhu případného rizikového těhotenství?
Pokud by měla nárok na nějaké sociální dávky či nemocenskou během rizikového těhotenství, jak se bude určovat, z čeho se bude vypočítávat? Nebo pokud by byla na úřadu práce, z čeho se bude vypočítávat výše příspěvku?
Když se pak narodí dítě, bude mít nárok na PPM? Předpokládam, ze bychom to stihli a splnila prvni podmínku o placení pojištění po dobu 270 dní v posledních 2 letech. Vím, že uchazečům o práci na úřadu práce PPM nenáleží, pokud nejsou v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. V tomto případě je ochranná lhůta 180dní od začátku neschopenky nebo od doby, kdy jí neschopenka skončí a přihlásí se na pracák? Nebo je tomu ještě jinak?
Pokud by nárok na PPM byl, jak se stanoví jeho výše?
Aby vznikl žadatelce nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je třeba, aby splňovala všechny podmínky nároku na dávku dané zákonem (z.č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).
První podmínkou je účast na pojištění (zaměstnání) alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (§ 32 odst. 2). Zároveň se sleduje, zda jí v době nástupu na PPM (tj. zvolený den v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu) trvá ještě zaměstnání nebo aspoň ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání. Podle § 15 odst. 2 činí ochranná lhůta u žen, kterým zaniklo pojištění v době těhotenství, zpravidla 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, tj. následujícím dnem po dni skončení zaměstnání. Pokud žadatelce trvalo zaměstnání kratší dobu, ochranná doba se tomu úměrně zkrátí.
Jestliže Vaše přítelkyně nevstoupí do nového zaměstnání, které by jí založilo účast na nemocenském pojištění, nevznikne jí v případě další pracovní neschopnosti nárok na nemocenské a později ani na PPM. Funkcí dávek plynoucích z nemocenského pojištění je totiž náhrada ušlého příjmu v době pracovní neschopnosti.
Pokud by se Vaše přítelkyně zaregistrovala pouze na úřadu práce, nárok na nemocenské ani na PPM ji také nevznikne, protože uchazeči o zaměstnání nepatří do okruhu osob nemocensky pojištěných (§5). Mohla by si ale zažádat potom o rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte a o další dávky státní sociální podpory (porodné, přídavek na dítě atd.). Výplaty těchto dávek zajišťují úřady práce v místě bydliště.
V případě, že ženě trvá pojištění, ale nesplnila výše uvedené podmínky pro nárok na PPM, uzná jí ošetřující lékař práceneschopnou v souvislosti s těhotenstvím a porodem od počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu do konce šestého týdne po porodu.
Výše nemocenského i PPM se počítá vždy z denního vyměřovacího základu. Ten se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem dnů, které do tohoto období spadají (tj. hrubé příjmy zúčtované zaměstnavatelem se vydělí počtem kalendářních dnů). Rozhodným obdobím bývá zpravidla období předchozích 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla pracovní neschopnost. Pokud zaměstnanec nebyl zaměstnán tak dlouho, považuje se za rozhodné období období ode dne, kdy vstoupil do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předcházel měsíci, v němž vznikla pracovní neschopnost, popř. jiná sociální událost (§18 z.č. 187/2006 Sb.. o nemocenském pojištění). Více informací k problematice dávek nemocenského pojištění můžete získat také na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz, případně odpovědi na konkrétní dotazy na nejbližší okresní správě sociálního zabezpečení.
Informace vztahující se k poskytování příspěvku v nezaměstnanosti obdržíte na úřadu práce v místě bydliště.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
27.5.2011