Hrd22_pohoda_965x100

PŘIBÝVÁ SMUTNÝCH DĚTÍ - VÍTE PROČ A CO S TÍM?

Autor: kolektiv autorů

Snad žádný rodič si nepřeje, aby mu doma vyrůstalo smutné dítě. Málokoho nechá chladným, když se někde v jeho okolí dítě trápí. Někdy jsme ale bezradní. Nevíme jak danou situaci řešit. Skupina studentů pražského gymnázia Českolipská natočila v rámci amatérské filmové soutěže ANTIFETFEST videoklip k písničce Mlíko a med z aktuálního alba skupiny Gipsy.cz Desperado. Cílem tohoto příspěvku je upozornit na jednu z nejčastějších příčin trápení a následného rizikového chování dětí. Videoklip spolu s působivou skladbou Radoslava Gipsyho Bangy a autentickými fotografiemi sdružení MINIBODKA.SK odhaluje fakt, že nejlepší prevenci máme v rukou právě my, rodiče.
Portál AZ RODINA.cz ve spolupráci s Linkou bezpečí a dětskou psycholožkou PhDr. Ilonou Špaňhelovou vytvořili ke klipu praktický doprovodný text .

Víte, co může vašim dětem chybět? A jak se zachovat, když máte podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte ve vašem okolí?

Já_jsem_tady_taky_mami_fotka_1_normal

MOŽNOST SHLÉDNOUT VIDEOKLIP TADY


Videoklip mimo jiné upozorňuje, že stále přibývá rodin, i se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, u kterých se potvrzuje zanedbávání, týrání a zneužívání dětí. Na vině je nejčastěji alkoholismus nebo workoholismus.
Nemusí se ale vždy jednat o nějakou formu domácího násilí. Rodiče čím dál častěji pro své osobní problémy, spory a pracovní vytížení na děti tak trochu zapomínají. Ty jsou pak smutné nebo nešťastné proto, že jim chybí tak obyčejné věci, jako je pozornost rodičů, společně trávený čas nebo prostý pocit, že jsou v bezpečí a milovány.

Děti později nezřídka svou situaci řeší některou formou rizikového chování - záškoláctvím, šikanou, kriminalitou, gamblingem nebo drogovou závislostí. Mohou se také potýkat např. s anorexií nebo depresemi.


TIP PRO VOLNÝ ČAS S DĚTMI!

V GALERII HARFA NA PRAZE 9 JE OD 28.4.2011 OTEVŘEN NOVÝ DINOPARK.

Děti do tří let mají vstup zdarma.


Co dítě potřebuje a na co má každé dítě nárok:

 • pozornost a skutečný zájem rodičů (aktivní naslouchání)
 • lásku, včetně přiměřených tělesných projevů (pohlazení, objetí), klidné rodinné zázemí
 • důvěru
 • bezpodmínečné přijetí
 • pocit, že někam patří, někdo se na něj těší, někdo ho chce
 • pocit bezpečí

Co může způsobit pozdější rizikové chování dítěte:

 • opakované hádky nebo dokonce agrese ze strany rodičů
 • nezájem dospělých
 • častá samota, absence společně tráveného času, včetně tak běžných činností jako je např. společné jídlo
 • výsměch, ponižování a přehnané nároky ze strany dospělých,

ale i naopak

 • neexistence jakýchkoliv hranic a pravidel (dítě smí cokoliv, nemá žádné povinnosti přiměřené věku)
 • narušené rodinné vztahy, nefungující citové vazby v rodině

Kam se obrátit s žádostí o radu nebo pomoc:

 • Dítě a dospívající do 18ti let (resp. student do 26 let): BEZPLATNÁ A ANONYMNÍ Linka bezpečí - 116 111, pomoc@linkabezpeci.cz, http://chat.linkabezpeci.cz

(Hovory jsou zdarma z pevné linky i mobilu, linka je v provozu nonstop ve dne i v noci)

 • Rodič, prarodič, pedagog: ANONYMNÍ Rodičovská linka - 840 111 234 nebo 606 021 021, pomoc@rodicovskalinka.cz

(Hovory jsou zpoplatněny z celé ČR jako místní hovor, linka je v provozu každý všední den odpoledne)


Co od Linky bezpečí očekávat:

 • telefonickou a on-line pomoc v obtížné nebo krizové situaci

Může se jednat např. o obtížnou životní rodinnou situaci, potíže s vrstevníky, podezření, že je "něco špatně" - konflikty, krádeže, záškoláctví, podezření na závislost. Podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte ve vašem okolí.

 • vyslechnutí jakéhokoliv problému nebo trápení a v případě nutnosti kontakt na odborníky v místě bydliště
 • zachování anonymity při telefonickém, e-mailovém i chatovém kontaktu

Videoklip s názvem JÁ JSEM TADY TAKY, MAMI je možné aktuálně vidět kromě internetu také na LCD obrazovkách v pražské Fakultní nemocnici v Motole, Královské Vinohrady, v Nemocnici Jihlava a také v čekárnách 500 ordinací praktických lékařů po celé ČR. V červnu a znovu pak od září ho budou moci díky projektu ŠIK vidět i žáci a studenti některých základních a středních škol. Úryvek byl odvysílán také na ČT1 v pořadu 168 hodin.
Autoři videoklipu ve spolupráci s AZ RODINA.cz stále hledají další možnosti, kde by mohl klip oslovit rodiče i děti a pomoci těm, kteří to potřebují.


Videoklip najdete na:
http://www.youtube.com/watch?v=i0FvcHiRdk8


Klip získal získal nejvyšší ocenění v kategorii střední školy ve čtvrtém ročníku amatérské filmové soutěže Antifetfest. Zároveň si odnesl i druhé místo v divácké soutěži.


Další zdroje informací:
http://www.azrodina.cz/
http://rs.antifetfest.cz/
http://www.gipsy.cz/
http://www.minibodka.sk/
http://www.linkabezpeci.cz/
http://www.sikcz.cz/


Studenti děkují všem, kteří se rozhodli projekt podpořit zveřejněním informace, odkazu na video nebo projekcí videoklipu:


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

30.5.2011, aktualizace 13.6.2011

Azrodina___thumb Prev_439_thumb Mediapharma_logo_web_thumb Logo_thumb
Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05