Asekol_cervene_k_965x100px__04

NA JAKÉ DÁVKY MOHU MÍT NÁROK

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Chci se zeptat na jaké dávky mohu mít nárok:
1) dospělí 2 (děti 2 , 17 a 13 let)
2) manželka pobírá cca 10.000 Kč
3) já jsem šel z 23.000 Kč na 15.000 Kč a z toho jsem byl cca 2 měsíce v roce 2011 nemocen. Nyní budu bez práce.


V případě, že přijdete o zaměstnání a nebudete mít možnost nastoupit hned do nového zaměstnání, případně nezačnete vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, předpokládám, že se půjdete zaevidovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud splníte podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti, bude Vám vyplácena tato dávka. Na úřadě práce se také vyřizují dávky státní sociální podpory, z nichž ty, které by ve Vašem případě mohly připadat do úvahy (přídavek a dítě a příspěvek na bydlení) při stanovení nároku a popř. výpočtu dávky vycházejí ze životního minima rodiny. Životní minimum Vaší rodiny činí 9690 Kč na měsíc. Základní informace o dávkách najdete na www.mpsv.cz, v sekci státní sociální podpora, podrobnější informace by Vám měli poskytnout na příslušném pracovišti úřadu práce http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local.
Zjednodušeně řečeno: o přídavek na dítě má smysl požádat, když průměrný měsíční příjem Vaší rodiny za rok 2009 nepřesáhl částku 23 256 Kč, tj. 2,4 násobek životního minima (od 1.10.2011 se bude vycházet z příjmu roku 2010). Příspěvek na bydlení je poměrně složitou dávkou, kdy kromě příjmů rodiny hrají velkou roli i náklady na bydlení. Velmi zjednodušeně řečeno: o tuto dávku má smysl žádat v případě, že Vaše náklady na bydlení (vodné, stočné, elektřina, plyn, vytápění, nájemné, svoz odpadu) tvoří aspoň třetinu Vašich příjmů, přičemž vychází se z údajů za předcházející kalendářní čtvrtletí. Je zcela běžné, že v některém čtvrtletí nárok na dávku vznikne a v některém ne (podle výše příjmů, nákladů na bydlení apod.).
Posledním sociálním systémem, který je schopen řešit nepříznivou situaci občanů, je systém pomoci v hmotné nouzi http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/obecne, nicméně podle Vámi uváděných výší příjmu rodiny se domnívám, že v současné době nejste adepty na klienty tohoto systému. Podrobné informace o dávkách pomoci v hmotné nouzi by Vám podali na příslušném obecním úřadě http://portal.mpsv.cz/soc/hn/local.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

12.7.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359