Kaloba_baner_965x100

TEN ČLÁNEK JE PRO TEBE, DĚDO!

Autor: Jindřiška Vitvarová

Většina článků v rodinných časopisech je o dětech. Veselé i smutné, o jejich rozvíjení, školních a předškolních radostech i starostech, nemocech.... U nás v rodině také přibylo jedno dítě. Můj děda. Děda, který celý život poctivě pracoval, postavil dům, jako vedoucí v továrně pomohl celé řadě lidí k jejich profesnímu rozvoji a na kterého se jeho rodina mohla vždycky spolehnout. Zlá nemoc ho postihla, úspěšně se s ní popral, ale bohužel jed z poslední chemoterapie ho skolil. Je to s ním špatné. Nevím, jestli děda vnímá to, co vidíme my okolo něj. Totální krizi a úpadek našeho zdravotního systému.

Září_říjen2008_002_normal

Většina lidí ve středním věku se dnes bojí o svou práci, doba je nelehká, životní náklady stoupají. Asi jen málokteří z nich jsou schopni 24 hodin denně přebalovat, mazat proleženiny, masírovat, cvičit, napájet a krmit, podávat, přetáčet a jinak opečovávat velké bezmocné bezzubé miminko. Nota bene snášet psychickou zátěž z toho vyplývající a dodávat nemocnému optimismus. Proto jako formu náhradní péče zvolí léčebnu dlouhodobě nemocných či jiné podobné zařízení (v našem případě oddělení následné péče v nejmenované nemocnici) a za nemocným (alespoň tedy ti, kteří mají opravdu zájem a nejde jim jen o přístup k účtu nebo měsíční důchod) pravidelně dojíždějí a snaží se mu v ušetřeném čase mezi prací a péčí o rodinu věnovat maximum. Vzhledem k tomu, že všichni včetně dědy platíme a platili jsme zdravotní pojištění, očekávali bychom náležitou péči o něj a alespoň trochu lidského přístupu. Bohužel, to, co jsme zažili nás vede k otázce, jakou cenu má v našem zdravotním systému starý člověk. Nejen, že rehabilitační pracovník, který by s dědou měl cvičit a postupně ho rozpohybovat na oddělení, dochází pouze jednou týdně, ale chybí tu i doktor. Na oddělení je pouze dopoledne a jinak veškerou péči zastávají sestry, zřejmě také unavené a přepracované, protože s dědou mluví stylem: „Tak co dneska, je tam boban? No jó, šikulka. A papal jste dneska? Málo? Tak se musíte víc snažit, dědo!" Obávám že, že tento styl mluvy není zrovna důstojný pro inženýra kybernetika. Aby tam měli méně práce, dávají těmto lidem tlumící léky. A to takové drijáky, které berou pacienti trpící schizofrenií a jinými nebezpečnými chorobami. Nejsem doktor, ale mám pocit, že dlouhodobé braní takovýchto léků by odrovnalo orgány i zdravému člověku, natož starému a nemocnému. A nejen orgány, nýbrž i psychiku. A třetí postřeh - pokud se stane omyl a člověk si včas neřekne o nočník, jde automaticky do plen. Nikdo se nesnaží ho pozvednout zpět, aby se pokoušel začít znovu ovládat své potřeby.

Děda se z čilého řemeslníka a zahradníka v důchodu přeměnil v tzv. „ležáka". Nebyl schopen se postavit, posadit, otočit. Přesto bych vám všem přála vidět ten pohled, když mě, svou vnučku, při mé první návštěvě v nemocnici uviděl. Oči mu svítily, začali jsme společně plánovat, že až bude schopen sedět, odvezeme si ho autem k nám a vezmeme ho na zahrádku, budeme se mu věnovat alespoň o víkendech a užívat si ho. Když jsem za dědou dorazila podruhé, byla jsem v šoku, jak v tak krátké době ten člověk ztratil vůli, sebeúctu a chuť žít nebo se na něco těšit. Byl rád, že mě vidí, ale skutečnou emoci jsem neviděla. Je to člověk, kterému je téměř všechno jedno. Je dezorientovaný, přestává ovládat i ruce. Naše úsilí za ním pravidelně dojíždět, cvičit s ním a pozvednout ho jen oddálilo neodvratitelné. Pobyt v nemocnici ho zničil.

Jistě jsou i ústavy, kde se o staré lidi starají lépe, většinou jde o instituce, kde si za to nechají dobře zaplatit. Netlumí je, ale povídají si s nimi, po obědě je posadí do křesla a alespoň na chvilku odvezou ven na sluníčko, nutí je chodit na chodítku, cvičí s nimi a jednají s nimi jako s inteligentními svéprávnými lidmi, zkrátka věnují se péči o seniory s velkým nasazením. Bohužel dříve než jsme dědovi takovýto ústav stihli vyjednat, dostal se na infekční oddělení. Ale to už je jiná kapitola.

Bydlím v okresním městě, kde již desítky let funguje nemocnice. Z neziskové organizace se stala akciovou společností, řada oddělení je zrušena nebo v úpadku, oddělení se spojují, lékaři jsou přepracovaní, u neakutních pacientů se stavují jednou denně, aby se jich mezi dveřmi zeptali, jak se mají. Někdy dokonce personál nedostane zaplaceno. Nedivím se, že jsou tam zaměstnanci demotivovaní a odcházejí. Často si říkám nedej bože, aby se někomu z nás něco stalo a musel tam ležet. Hrozí dokonce i zrušení pohotovosti, takže pokud bude mít od nás z města někdo třeba infarkt, bude muset dojet do 25 kilometrů vzdálené nemocnice. A ztratí řadu drahocenných minut pro svou záchranu.

Tak takto to vypadá s českým zdravotnictvím. A to i přesto, že pokud berete průměrnou mzdu, platíte vy a váš zaměstnavatel za zdravotní pojištění 3200,- Kč měsíčně a navíc ještě poplatky. Kam se všechny ty peníze podějí? Vždyť to je mnoho miliard vybraných ročně! Ptám se, proč byl zničen propracovaný a dostupný systém zdravotní péče a protestuji proti tomu současnému. Nelíbí se mi, že se lidé bojí jít do nemocnice nebo na nemocenskou, že někdo vydělává na starých nebo nemocných lidech, že celospolečensky chybí úcta ke stáří, že nejsme schopni jako občané tohoto státu nijak ovlivnit tento neradostný stav. Jsem, dědo, zoufalá, že o tebe přicházím a slibuji Ti, že budu bojovat za lepší sociální a zdravotní systém v této zemi, co jen bude v mých silách!

Jindřiška Vitvarová, 14.7.2011

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

14.7.2011


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359