JAK POSTUPOVAT PŘI ROZVODU A TÝRÁNÍ MANŽELEM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jsem matka 2 nezletilých dětí a chci podat žádost o rozvod. Jsem si jistá, že můj manžel nebude s rozvodem souhlasit. Dům je psán na mě, manžel nepracuje a je alkoholik. Asi po 10-letém psychickém a fyzickém týrání bych chtěla konečně něco řešit. Potřebuju radu ohledně toho, jak postupovat, na koho se obrátit a jak vyřešit majetkové vyrovnání. Finančně na tom nejsem moc dobře. Manžel pracuje tak 6 měsíců v roce - jinak je na úřadu práce.
Pokud máte nezletilé děti, pak je možné zahájit řízení o rozvod manželství až poté, kdy nabude právní moci rozhodnutí o úpravě rodičovské zodpovědnosti k těmto dětem. To znamená komu budou děti svěřeny do péče a jaké výživné bude druhý rodič na děti platit, event. může být upraven rozsah styku s dětmi. Se sepsáním návrhu vám může pomoci pracovnice OSPOD.
( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz).
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Pokud jde o rozvod manželství, pokud se s manželem na rozvodu nedohodnete, bude probíhat rozvod tzv. sporným způsobem. To znamená, že bude nutné prokázat rozvrat manželství. Pokud máte nějaké důkazy o několikaletém týrání, pak je můžete použít jako důkaz rozvratu manželství.
Další otázkou je bydlení. Pokud vás manžel týrá, můžete požádat Policii ČR o jeho vykázání z domu a podat návrh na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu (§ 76b). Vykázání trvá po dobu deseti dnů, podáním návrhu předběžného opatření se tato lhůta prodlužuje až do pravomocného rozhodnutí soudu. Předběžné opatření trvá po dobu jednoho měsíce od jeho vykonatelnosti, lhůtu však lze prodloužit podáním návrhu na prodloužení - pak neskončí lhůta dříve, než bude o návrhu rozhodnuto. Bylo-li před uplynutím doby výše uvedené zahájeno řízení ve věci samé, může předseda senátu na návrh navrhovatele rozhodnout o prodloužení doby trvání předběžného opatření; vezme přitom v úvahu trvání stavu ohrožení navrhovatele, obsah a důvody podaného návrhu na zahájení řízení ve věci samé, majetkové či jiné poměry účastníků včetně vlastnických a jiných vztahů ke společnému obydlí, na které se vztahuje předběžné opatření, a další rozhodné okolnosti. Předběžné opatření však zanikne nejpozději uplynutím doby jednoho roku od okamžiku jeho nařízení. Výkon rozhodnutí o vykázání ze společného obydlí a nenavazování kontaktů s oprávněným se provede tak, že soud v součinnosti s příslušnými státními orgány vykáže povinného ze společného obydlí, odebere mu všechny klíče od společného obydlí, které povinný drží, a popřípadě mu zakáže setkávat se s označenou osobou nebo ji jinak kontaktovat. Soud zároveň poskytne povinnému příležitost, aby si bezprostředně při výkonu rozhodnutí vyzvedl ze společného obydlí své osobní cennosti a dokumenty, jakož i věci, které slouží jeho osobní potřebě; během trvání předběžného opatření pak povinnému umožní vyzvednout i věci nezbytné k výkonu jeho podnikatelské činnosti nebo výkonu povolání. Dále pak můžete podat na Policii ČR podnět k prošetření podezření ze spáchání trestného činu týrání osoby žijící ve společném bytě nebo domě.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
20.7.2011