PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU A RODIČOVSKÉ DÁVKY
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - S manželem plánujeme miminko a když vše dobře dopadne, termín porodu by měl být cca květen - červen 2012. Jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30.4.2012. Zajímalo by mě, zda bych měla nárok na PPM a poté si vybrat délku RD. Slyšela jsem, že když budu před porodem nezaměstnaná, nebudu mít nárok na PPM (mateřskou) ale na RP. Jaký je v tom rozdíl a co to pro mě znamená? Co dělat od 1.5.2012. Hlásit se na ÚP?
Související předpisy:
§ 10, 15, 30-38 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
§ 30 - 32 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 5 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
§ 191, 195, 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen „PPM") je dávkou nemocenského pojištění, kterou upravuje § 32 - 38 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP"). Podle § 32 odst. 2 je podmínkou nároku na PPM účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Podle § 34 odst. 1 podpůrčí doba u PPM začíná nástupem na PPM, který nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Jestliže by k porodu došlo před stanoveným obdobím, nastává nástup na PPM dnem porodu.
Z výše uvedené úpravy a z obsahu dotazu vyplývá, že zřejmě nastoupíte na PPM před skončením pracovního poměru, tj. přede dnem 30. 4. 2012. Pokud byste otěhotněla později a nástup na PPM nastal až po skončení pracovního poměru, budete mít nárok na PPM, pokud bude splněna podmínka uvedená v § 15 odst. 2 ZNP. PPM náleží též, jestliže po zániku pojištění (pojištění zaniká dnem skončení pracovního poměru - § 10 odst. 1 písm. a) ZNP) došlo k nástupu na PPM v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniká v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud splníte podmínku účasti na pojištění uvedenou v § 32 odst. 2 ZNP a k nástupu na PPM dojde během trvání pracovního poměru nebo v době 180 kalendářních dnů po jeho skončení, budete mít nárok na PPM po celou podpůrčí dobu, která činí 28 týdnů, popřípadě 37 týdnů, pokud byste porodila dvě nebo více dětí. Od nástupu na PPM do skončení pracovního poměru byste čerpala mateřskou dovolenou podle § 195 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP").
Rodičovská dovolená (dále jen "RD") a rodičovský příspěvek (dále jen „RP") jsou dva samostatné právní instituty. RD je důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance podle § 191 a 196 ZP. RP je dávkou státní sociální podpory upravenou v § 30 - 32 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Podle § 191 ZP je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu důležitých osobních překážek uvedených v tomto ustanovení, mezi nimi i po dobu mateřské dovolené a po dobu RD. K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost RD. RD se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy ditě dosáhne věku 3 let ( § 196 ZP).
Jestliže váš pracovní poměr skončí 30. 4. 2012 a poté budete nezaměstnaná, nelze hovořit o čerpání RD, která je překážkou v práci a proto přichází v úvahu jen po dobu trvání pracovněprávního vztahu. Před skončením podpůrčí doby pro poskytování PPM požádáte o poskytnutí RP. Podle § 30 odst. 1 zákona o státní sociální podpoře má nárok na RP rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. RP se poskytuje ve zvýšené, základní nebo snížené výměře na základě volby rodiče po dobu uvedenou v § 30 zákona. Výši RP stanoví § 32 v závislosti na době jeho poskytování, kterou rodič zvolil. Po skončení podpůrčí doby pro poskytování PPM budete na základě žádosti pobírat RP po dobu, kterou zvolíte a která může trvat až do 4 let ( ve výjimečných případech u zdravotně postiženého dítěte do 7, popřípadě 15 let).
Zprostředkování zaměstnání upravuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Uchazečem o zaměstnání je podle § 24 fyzická osoba, která osobně požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání krajskou pobočku Úřadu práce, v jejímž územním obvodu má bydliště a při splnění zákonem stanovených podmínek je zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. Podle § 25 odst. 2 písm. e) se nemůže uchazečem o zaměstnání stát osoba, která pobírá PPM, v době před porodem a šest týdnů po porodu. Teoreticky byste mohla podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání po uplynutí šesti týdnů po porodu. Pokud občan žádá o zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, předpokládá se, že na základě nabídky vhodného zaměstnání do tohoto zaměstnání ihned nastoupí. Po nabytí právní moci rozhodnutí o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání byste musela poté. co by vám bylo nabídnuto vhodné zaměstnání, na příslušné pracovní místo nastoupit, tj. uzavřít pracovněprávní vztah. Pokud byste během pobírání PPM a RP zajistila péči o dítě jinak a chtěla nastoupit do zaměstnání, pak můžete žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání podat. Po dobu pobírání PPM není výdělečná činnost omezena (pokud se nejedná o činnost zakládající pojištění, z něhož se PPM poskytuje), stejně jako v případě pobírání RP. Podle § 31 zákona o státní sociální podpoře je podmínka osobní celodenní péče o dítě splněna též, pokud rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou. Jestliže nebudete chtít do zaměstnání ihned nastoupit, měla byste podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání odložit.
Skutečnost, že nebudete zařazena v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebude mít dopady v oblasti zdravotního a důchodového pojištění. Po dobu pobírání PPM a RP je podle § 7 odst. 1 písm. c) a písm. d)zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Podle § 5 odst. 1 písm. r) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v zákoně účastny důchodového pojištění osoby pečující o dítě do čtyř let věku. Po dobu pobírání PPM a RP budete účastna důchodového pojištění, i když nebudete mít uzavřen pracovněprávní vztah a nebudete uchazečem o zaměstnání.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
20.7.2011