Asekol_cervene_k_965x100px__04

DĚTI V PÉČI BABIČKY A PRÁVNÍ ÚPRAVA, DÁVKY

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková, Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Před 2 lety ke mně přišla vnučka, která nechtěla žít s matkou, hlavně s jejím přítelem. Od této doby je na péči o dítě vedena bytem u nás. Jelikož mi matka ani otec neposkytují ani dětské přídavky, vyvolala jsem soud, kdy jsem žádala vnučku do pěstounské péče. Soudkyně mi sdělila, že jako biologická babička, na toto nemám nárok. Vnučka v září nastupuje na střední školu a hodlá studovat dále. Můj manžel je starobní důchodce, já mám důchod invalidní. Finančně zatím válčíme, jak se dá. Mám nárok na nějaké příspěvky, nebo na právní řešení toho, že vnučka u nás žije? Každý se mě ptá, proč si nevezmu i jejího bratra. Já bych ráda, ale finančně nejsem schopna. Myslíte, že ty děti mají nárok na slušnou výchovu, ale hlavně na to, aby měly možnost se řádně připravit na život? Na koho se mám obrátit? Kdo mi poradí?


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Vnučka nemůže být vámi osvojena z důvodu příbuzenského vztahu. Může vám ale být svěřena do výchovy dle § 45 zákona o rodině. Rovněž se můžete stát pěstouny. Protože máte ale ze zákona vyživovací povinnost ke svojí vnučce, nebyl by Vám vyplácena odměna pěstouna. Vnučka však má nárok na výživné od svých rodičů, můžete podat k soudu návrh na stanovení vyživovací povinnosti rodičů.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Tazatelka uvádí, že vnučka je na péči o dítě vedena u ní a manžela asi 2 roky. Nevím, jak to chápat. Pokud by zde bydlela vnučka jen tak - na dohodu v rodině a tedy bez soudní úpravy, měli v rodině také vyřešit, jak rodiče vnučky budou na její výživu přispívat - mimosoudně.

V žádném případě by neměli rodiče vnučky pro svoji potřebu využívat přídavek na dítě, pokud je poskytován - ten náleží dítěti.

Doporučuji se obrátit s žádostí o radu a pomoc na OSPOD podle trvalého místa pobytu vnučky. Zde je třeba všechno rozebrat. Najít řešení při zvážení všech okolností.

( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu. 
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)


Podle dosud platné právní úpravy připadá do úvahy /po zamítnutí svěření do pěstounské péče soudem/ podle mého názoru svěření nezletilé vnučky do péče prarodičů nebo babičky na základě ustanovení § 45 odst. 1 nebo 2 zákona o rodině. Při tomto typu zajištění péče o vnučku by děti měli soudem určené výživné od jejich rodičů a prarodiče by měli možnost přímo žádat a přídavek na dítě, pokud by splňovali podmínky /podle výše příjmu do rodiny/. Museli by také po povinných - rodičích vymáhat plnění vyživovací povinnosti.

Jinak podotýkám, že slušnou výchovu - jak tazatelka označila svoji představu o podmínkách výchovy vnučky - jsou povinni zajistit především rodiče dětí. Prarodiče mohou pomoci - jen pokud na to stačí jejich síly - tedy zdraví i finanční prostředky.

Znovu konstatuji, ať se obrátí babička na orgán sociálně-právní ochrany dětí - podle trvalého místa pobytu vnučky.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko


SOCIÁLNÍ DÁVKY:

Ve svém dotazu píšete, že jste neuspěla u soudu s návrhem na svěření dítěte do pěstounské péče, ale neuvádíte, zda Vám vnučka byla svěřena jiným způsobem, tj. např. „do výchovy a výživy" (podle § 45 zákona o rodině). Pokud Vám vnučka nebyla žádným oficiálním způsobem svěřena do péče a dávka přídavek na dítě je vyplácena matce, je otázkou, zda je tato dávka využívána ve prospěch dítěte. Pokud by tomu tak nebylo, můžete se obrátit na příslušné pracoviště úřadu práce (podle místa trvalého pobytu dítěte), které by mohlo řešit situaci i tak, že by Vás ustanovilo zvláštním příjemcem dávky namísto matky dítěte.
Dále Vám mohu doporučit požádat úřad práce (pracoviště státní sociální podpory) o příspěvek na bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitou dávku, navrhuji Vám osobní návštěvu tohoto pracoviště, kdy zaměstnanci úřadu by Vám měli poskytnout veškeré informace včetně formulářů potřebných k vyřízení.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

 


 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

20.7.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359