DĚTI V PÉČI BABIČKY A PRÁVNÍ ÚPRAVA, DÁVKY
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková, Ing. Pavlína Hedererová
DOTAZ Z PORADNY - Před 2 lety ke mně přišla vnučka, která nechtěla žít s matkou, hlavně s jejím přítelem. Od této doby je na péči o dítě vedena bytem u nás. Jelikož mi matka ani otec neposkytují ani dětské přídavky, vyvolala jsem soud, kdy jsem žádala vnučku do pěstounské péče. Soudkyně mi sdělila, že jako biologická babička, na toto nemám nárok. Vnučka v září nastupuje na střední školu a hodlá studovat dále. Můj manžel je starobní důchodce, já mám důchod invalidní. Finančně zatím válčíme, jak se dá. Mám nárok na nějaké příspěvky, nebo na právní řešení toho, že vnučka u nás žije? Každý se mě ptá, proč si nevezmu i jejího bratra. Já bych ráda, ale finančně nejsem schopna. Myslíte, že ty děti mají nárok na slušnou výchovu, ale hlavně na to, aby měly možnost se řádně připravit na život? Na koho se mám obrátit? Kdo mi poradí?
Z POHLEDU PRÁVNIČKY:
Vnučka nemůže být vámi osvojena z důvodu příbuzenského vztahu. Může vám ale být svěřena do výchovy dle § 45 zákona o rodině. Rovněž se můžete stát pěstouny. Protože máte ale ze zákona vyživovací povinnost ke svojí vnučce, nebyl by Vám vyplácena odměna pěstouna. Vnučka však má nárok na výživné od svých rodičů, můžete podat k soudu návrh na stanovení vyživovací povinnosti rodičů.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:
Tazatelka uvádí, že vnučka je na péči o dítě vedena u ní a manžela asi 2 roky. Nevím, jak to chápat. Pokud by zde bydlela vnučka jen tak - na dohodu v rodině a tedy bez soudní úpravy, měli v rodině také vyřešit, jak rodiče vnučky budou na její výživu přispívat - mimosoudně.
V žádném případě by neměli rodiče vnučky pro svoji potřebu využívat přídavek na dítě, pokud je poskytován - ten náleží dítěti.
Doporučuji se obrátit s žádostí o radu a pomoc na OSPOD podle trvalého místa pobytu vnučky. Zde je třeba všechno rozebrat. Najít řešení při zvážení všech okolností.
( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Podle dosud platné právní úpravy připadá do úvahy /po zamítnutí svěření do pěstounské péče soudem/ podle mého názoru svěření nezletilé vnučky do péče prarodičů nebo babičky na základě ustanovení § 45 odst. 1 nebo 2 zákona o rodině. Při tomto typu zajištění péče o vnučku by děti měli soudem určené výživné od jejich rodičů a prarodiče by měli možnost přímo žádat a přídavek na dítě, pokud by splňovali podmínky /podle výše příjmu do rodiny/. Museli by také po povinných - rodičích vymáhat plnění vyživovací povinnosti.
Jinak podotýkám, že slušnou výchovu - jak tazatelka označila svoji představu o podmínkách výchovy vnučky - jsou povinni zajistit především rodiče dětí. Prarodiče mohou pomoci - jen pokud na to stačí jejich síly - tedy zdraví i finanční prostředky.
Znovu konstatuji, ať se obrátí babička na orgán sociálně-právní ochrany dětí - podle trvalého místa pobytu vnučky.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko
SOCIÁLNÍ DÁVKY:
Ve svém dotazu píšete, že jste neuspěla u soudu s návrhem na svěření dítěte do pěstounské péče, ale neuvádíte, zda Vám vnučka byla svěřena jiným způsobem, tj. např. „do výchovy a výživy" (podle § 45 zákona o rodině). Pokud Vám vnučka nebyla žádným oficiálním způsobem svěřena do péče a dávka přídavek na dítě je vyplácena matce, je otázkou, zda je tato dávka využívána ve prospěch dítěte. Pokud by tomu tak nebylo, můžete se obrátit na příslušné pracoviště úřadu práce (podle místa trvalého pobytu dítěte), které by mohlo řešit situaci i tak, že by Vás ustanovilo zvláštním příjemcem dávky namísto matky dítěte.
Dále Vám mohu doporučit požádat úřad práce (pracoviště státní sociální podpory) o příspěvek na bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitou dávku, navrhuji Vám osobní návštěvu tohoto pracoviště, kdy zaměstnanci úřadu by Vám měli poskytnout veškeré informace včetně formulářů potřebných k vyřízení.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
20.7.2011