STYK OTCE S DĚTMI PO VĚTŠÍ PAUZE
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková
DOTAZ Z PORADNY - Jsem rozvedená od září roku 2010. V červenci 2007 se nám s ex manželem narodila dcera. Do konce září 2007 se o dceru staral. Bohužel po uplynutí této doby přestal jevit sebemenší zájem. Ráno chodil do práce a vracel se až kolem 22.00hod. Snažila jsem se s ním mluvit, ale bohužel marně. Začátkem prosince 2007 se odstěhoval a nejevil o děti zájem. Syna za celou dobu neměl ani na jeden jediný den. Dcera ho vůbec nezná a je to pro ni úplně cizí člověk.
Rozvod byl dohodou a o styku s dětmi jsme se dohodli pouze před soudem na 1-2x do měsíce, aby nebyl s rozvodem problém.
Styku s dětmi však nevyužil za celou dobu od nabytí právní moci (6.2010).
Minulou neděli si vzal syna poprvé, dcera ex manžela viděla, schovávala se a nakonec mě začala v náruči plakat. Já jsem ji ujišťovala, že nikam nepůjde, že bude se mnou doma.
Manžel se dožaduje styku i s dcerou, ale já mu ji pochopitelně nechci dát. On ji vůbec nezná a ona jeho také ne. Dcerka je bohužel dost fixovaná pouze na mne. Nechce ani spinkat u babičky a dědy a ty přitom zná od malička. Se školkou to byla také hrůza.
Manžel najednou tvrdí, že měl o děti vždy zájem a vždy bude mít.
Prosím o radu co mám dělat. Syn by s ním občas šel, ale je mu šestnáct, aktivně hraje hokej a nemá zájem o bezvýznamné posedávání např. u ex manželovi matky. Hlavně nevím, jak ubránit dceru. Prosím moc o radu, vůbec si nedovedu představit, že si ji vezme.
V minulosti musel muž čelit podezření na týrání 3 měsíčního syna, které se ale neprokázalo.
Prosím o radu, jak ubránit dceru.
Z POHLEDU PRÁVNIČKY:
Dítě má právo na oba své rodiče a rodič má právo se s dítětem stýkat. Pokud mu to druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Realizace styku však musí být v zájmu dítěte. Z vašeho dotazu vyplývá, že existuje pravomocný rozsudek, kterým byl styk dětí s otcem upraven. Je proto na vás, pokud se otec realizace tohoto styku domáhá, abyste podala co nejdříve návrh na změnu tohoto rozhodnutí. Důvodem změny je významná změna poměrů, a to, že se otec s dětmi nestýkal a že zejména dcera není z tohoto důvodu na otce zvyklá. Návrh můžete podat sama, nebo vyhledat pomoc advokáta. Se sepsáním návrhu vám může pomoci bezplatně také pracovnice OSPOD (bližší informace jak nalézt OSPOD v místě bydliště viz níž). Na OSPOD byste měla zajít v každém případě a nechat zapsat do spisu informace o současném stavu, zejména proč se domníváte, že realizace styku obou dětí, případně jen dcery není v jejím zájmu. OSPOD se může pokusit o zprostředkování dohody s exmanželem, například tak, aby styk začal probíhat pozvolna, zpočátku například za vaší přítomnosti a po kratší dobu, která se postupně bude prodlužovat, či jiným vhodným způsobem. Pokud jde o syna, ten se již, vzhledem ke svému věku, bude mít možnost vyjádřit v průběhu soudního řízení sám a bude tedy záležet především na jeho stanovisku, jakým způsobem bude styk do budoucna upraven.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:
Žadatelka uvádí, že se na styku s dětmi dohodli v rámci jednání o rozvodu dohodou tak, že bude probíhat 1 - 2 krát do měsíce.
Předpokládám, že není styk asi součástí výroku v rozsudku, že jen u soudu sdělili, že takto probíhá či bude probíhat. Soud to jistě vzal při rozhodování za morální závazek a skutečnost - byli jistě poučeni, že musí mluvit pravdu a nelhat.
Je smutné, že došlo k přerušení kontaktů mezi otcem a dětmi. Z praxe vím, že navazování - obnova není lehká, ale měli by se na tom domluvit oba rodiče a postupně styk zajistit. Jinak mohou nastat problémy - spory až po soudní jednání o návrhu na úpravu styku.
Doporučuji na OSPOD - podle místa trvalého pobytu dětí požádat o sjednání mimosoudní dohody o styku dcery s otcem, která by respektovala postupné navykání dcery na otce. Tuto službu poskytují také poradny pro rodinu - tu mohou doporučit na OSPOD.
Nejlepší by bylo - udělat tzv. černou čáru - nevytahovat a nevracet se k minulým věcem a dohodnout se mimosoudně. Jednat v zájmu dítěte - v tomto případě hlavně dcery.
Dcera není zbraň a má právo na kontakt s druhým rodičem. Může se postupně začít stýkat s otcem např. za účasti matky, prarodiče, staršího bratra, který u otce byl.
Myslím si, že větší problém má v tomto případě paní - jako matka. Děti většinou jsou zvědavé a problém nemají.
Matka může a měla by dcerce všechno ulehčit - v rámci psychologické přípravy dcery na styk.
Vůbec by asi bylo dobré, aby matka vyhledala pomoc - poradu odborníka, jak výchovu dcery do budoucna vést jinak - ne tak ochranitelsky. Musí ji nechat se otrkat v jiném prostředí - nemůže být stále jen "mamánek". To ji znevýhodňuje do budoucna. Viz již nyní problémy s pobytem v MŠ, spaním u babičky apod. U dítěte v tomto věku je to dosti neobvyklé.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko
( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
26.7.2011