Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK OTCE S DĚTMI PO VĚTŠÍ PAUZE

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem rozvedená od září roku 2010. V červenci 2007 se nám s ex manželem narodila dcera. Do konce září 2007 se o dceru staral. Bohužel po uplynutí této doby přestal jevit sebemenší zájem. Ráno chodil do práce a vracel se až kolem 22.00hod. Snažila jsem se s ním mluvit, ale bohužel marně. Začátkem prosince 2007 se odstěhoval a nejevil o děti zájem. Syna za celou dobu neměl ani na jeden jediný den. Dcera ho vůbec nezná a je to pro ni úplně cizí člověk.
Rozvod byl dohodou a o styku s dětmi jsme se dohodli pouze před soudem na 1-2x do měsíce, aby nebyl s rozvodem problém.
Styku s dětmi však nevyužil za celou dobu od nabytí právní moci (6.2010).

Minulou neděli si vzal syna poprvé, dcera ex manžela viděla, schovávala se a nakonec mě začala v náruči plakat. Já jsem ji ujišťovala, že nikam nepůjde, že bude se mnou doma.
Manžel se dožaduje styku i s dcerou, ale já  mu ji pochopitelně nechci dát. On ji vůbec nezná a ona jeho také ne. Dcerka je bohužel dost fixovaná pouze na mne. Nechce ani spinkat u babičky a dědy a ty přitom zná od malička. Se školkou to byla také hrůza.
Manžel najednou tvrdí, že měl o děti vždy zájem a vždy bude mít.

Prosím o radu co mám dělat. Syn by s ním občas šel, ale je mu šestnáct, aktivně hraje hokej a nemá zájem o bezvýznamné posedávání např. u ex manželovi matky. Hlavně nevím, jak ubránit dceru. Prosím moc o radu, vůbec si nedovedu představit, že si ji vezme.

V minulosti musel muž čelit podezření na týrání 3 měsíčního syna, které se ale neprokázalo.

Prosím o radu, jak ubránit dceru.


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Dítě má právo na oba své rodiče a rodič má právo se s dítětem stýkat. Pokud mu to druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Realizace styku však musí být v zájmu dítěte. Z vašeho dotazu vyplývá, že existuje pravomocný rozsudek, kterým byl styk dětí s otcem upraven. Je proto na vás, pokud se otec realizace tohoto styku domáhá, abyste podala co nejdříve návrh na změnu tohoto rozhodnutí. Důvodem změny je významná změna poměrů, a to, že se otec s dětmi nestýkal a že zejména dcera není z tohoto důvodu na otce zvyklá. Návrh můžete podat sama, nebo vyhledat pomoc advokáta. Se sepsáním návrhu vám může pomoci bezplatně také pracovnice OSPOD (bližší informace jak nalézt OSPOD v místě bydliště viz níž). Na OSPOD byste měla zajít v každém případě a nechat zapsat do spisu informace o současném stavu, zejména proč se domníváte, že realizace styku obou dětí, případně jen dcery není v jejím zájmu. OSPOD se může pokusit o zprostředkování dohody s exmanželem, například tak, aby styk začal probíhat pozvolna, zpočátku například za vaší přítomnosti a po kratší dobu, která se postupně bude prodlužovat, či jiným vhodným způsobem. Pokud jde o syna, ten se již, vzhledem ke svému věku, bude mít možnost vyjádřit v průběhu soudního řízení sám a bude tedy záležet především na jeho stanovisku, jakým způsobem bude styk do budoucna upraven.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Žadatelka uvádí, že se na styku s dětmi dohodli v rámci jednání o rozvodu dohodou tak, že bude probíhat 1 - 2 krát do měsíce.
Předpokládám, že není styk asi součástí výroku v rozsudku, že jen u soudu sdělili, že takto probíhá či bude probíhat. Soud to jistě vzal při rozhodování za morální závazek a skutečnost  - byli jistě poučeni, že musí mluvit pravdu a nelhat.

Je smutné, že došlo k přerušení kontaktů mezi otcem a dětmi. Z praxe vím, že navazování - obnova není lehká, ale měli by se na tom domluvit oba rodiče a postupně styk zajistit. Jinak mohou nastat problémy - spory až po soudní jednání o návrhu na úpravu styku.

Doporučuji na OSPOD - podle místa trvalého pobytu dětí požádat o sjednání mimosoudní dohody o styku dcery s otcem, která by respektovala postupné navykání dcery na otce. Tuto službu poskytují také poradny pro rodinu - tu mohou doporučit na OSPOD.

Nejlepší by bylo - udělat tzv. černou čáru - nevytahovat a nevracet se k minulým věcem a dohodnout se mimosoudně. Jednat v zájmu dítěte - v tomto případě hlavně dcery.

Dcera není zbraň a má právo na kontakt s druhým rodičem. Může se postupně začít stýkat s otcem např. za účasti matky, prarodiče, staršího bratra, který u otce byl.

Myslím si, že větší problém má v tomto případě paní - jako matka. Děti většinou jsou zvědavé a problém nemají.

Matka může a měla by dcerce všechno ulehčit - v rámci psychologické přípravy dcery na styk.
Vůbec by asi bylo dobré, aby matka vyhledala pomoc - poradu odborníka, jak výchovu dcery do budoucna vést jinak - ne tak ochranitelsky. Musí ji nechat se otrkat v jiném prostředí - nemůže být stále jen "mamánek". To ji znevýhodňuje do budoucna. Viz již nyní problémy s pobytem v MŠ, spaním u babičky apod.  U dítěte v tomto věku je to dosti neobvyklé.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko


( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu. 
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

26.7.2011

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359