RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK PO UKONČENÍ STUDIA
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová
DOTAZ Z PORADNY - V 6. měsíci těhotenství jsem ukončila bakalářské studium. Další studium přeruším. Mám nárok pouze na 4-letou variantu rodičovského příspěvku a to od narození dítěte. Kdy tedy o příspěvek žádat? Až po narození dítěte? Vzhledem k tomu, že již nebudu studovat, musím se nahlásit na pracák po ukončení studia v době před porodem, kdy mi ještě nebude vyplácen rodičovský příspěvek?
O rodičovský příspěvek můžete žádat až po narození dítěte, neboť nárok na tuto dávku vzniká nejdříve právě dnem narození dítěte, o které budete pečovat. O dávku lze žádat až tři měsíce zpětně.
V době mezi ukončením studia a narozením dítěte můžete pracovat, být také vedena jako uchazečka o zaměstnání na úřadu práce nebo můžete být „prostě doma." V posledním případě doporučuji navštívit svoji zdravotní pojišťovnu kvůli placení zdravotního pojištění.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
1.8.2011









