Asekol_cervene_k_965x100px__04

ŠPATNĚ USÍNÁ A V NOCI SE BUDÍ - SPÁNEK 2LETÉHO DÍTĚTE

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Máme téměř dvouletého syna (22 měsíců) a poslední 3-4 týdny vyžaduje, aby s ním při usínání byl jeden z nás v pokoji u postýlky. Dřív usínal bez problémů, po ukolébavce a rozloučení. Situace se zhoršila v posledním týdnu, kdy se v noci probudí a neusne, pokud si nelehnu (nebo tatínek) na matraci k postýlce. Zkoušeli jsme ho znovu uložit a odejít, ale kříčí, opravdu hrozně, takového ho neznáme - dokud se nevrátíme. Přes den se chová celkem normálně, vzteká se jen mírně, když není po jeho. Máme dilema, jestli ho dál striktně vést k tomu, že spinká sám v pokoji a nechat ho vyřvat nebo je možnost, že má třeba z něčeho strach a máme být u něj, když to vyžaduje. Ve vlastním pokoji spí od 5 měsíců a nikdy nebyl problém, usínal sám, po odstavení v roce spával celou noc bez buzení.

Spanek_2_leteho_ditete_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Co by mohlo být příčinou synova vzbuzení a křiku, zřejmě nerozluštíme. Zvažte, zda si během dne prožívá víc věcí a událostí, které na něj nějakým způsobem více doléhají. Nějaká novinka přes den, něco nově pozitivního nebo něco, z čeho má obavu ...

Je možné, že se mu tyto události pak honí v hlavě v noci a částečně ho  probudí.Také je možné, že v těchto dnech roste jeho představivost a on může v pokoji vidět nějaké stíny, které pro něho něco znamenají ...

Kdo ví, co všechno se mu honí v hlavě.

Doporučuji, abyste vždy večer ještě před večerním rituálem pohádky ... zrekapitulovali celý den. Nevím, jak je malý na tom komunikačně, pokud by už
zvládl Vám něco říct, co se mu v daném dnu líbilo a nelíbilo - bylo by to fajn, aby nešel spát se zážitky.

Na Vaši otázku, zda s ním spát na matraci v pokoji - doporučuji ano. Mělo by to být tak - pokud se pro to rozhodnete - že v prvních dnech bude matrace už nachystaná u něj v pokoji. Nějakou dobu, když má jít spát - např. po dobu zpěvu vašich písní - budete ještě u něho a chcete, aby on už zkusil spinkat. Pak bych odešla - matrace je nachystaná i s peřinou - nechala bych pootevřené dveře a dělala bych velmi mírný hluk, aby syn věděl, že jste dál v bytě, neodešli jste.

V noci bych si skutečně lehla na matraci, aby měl jistotu - když ve chvíli slabšího spánku loupne okem na matraci - že jste skutečně tam, neodešli jste. Zůstala bych tam celou noc. Poté bych např. za 5 dnů dala matraci mezi dveře a komentovala bych to - budete dál spolu spát, jen vy se trochu vzdálíte, abyste v noci viděli jeho i mámu nebo tátu do ložnice ... A pak by za nějaký čas měla být matrace na chodbě a za nějakou dobu zase vy spát v ložnici.

Tento zvykací systém by měl přinést synovi jistotu, že se nic neděje, jste tam, máte ho rádi ...

Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

29.8.2011


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359