Kaloba_baner_965x100

HOMEOPATIE A PSYCHOSOMATICKÉ PROBLÉMY U DĚTÍ

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

U dětí se nám často špatně hodnotí jejich zdravotní stav, platí to zvláště pro kojence a batolata, která nám ještě neumí říct o svých potížích. Vzhledem k tomu, že každý člověk na různé podněty reaguje jinak, tak i dítě může mít neodpovídající reakci na vyvolávající činitel, jako je např. bolest, nedostatek spánku, nespokojenost, hlad a žízeň, teplota okolí nebo jeho změna.

Prvním příznakem jakékoliv rozlady, ať už fyzické nebo psychické, je u malého dítěte pláč. Často se zdá, že dítě relativně nemá důvod plakat a přesto je obtížné ho utišit. Pro snadnější diferenciaci dětského pláče doporučuji každé mamince knihu „Co říkají děti dříve, než se naučí mluvit" (autor: P. C. Hollinger, K. Donerová). Rodiče mají často velké obavy, když dítě pláče a neuvědomují si, že i malá hloupost, jako je například pevnější lem ponožky, může dítě obtěžovat a způsobovat neklid. Proto zde uvádím nejčastější léky na uklidnění dětského pláče. Vzhledem k tomu, že to jsou léky homeopatické, nemusíte mít obavy, že by došlo k zastření nějakých významných příznaků nemoci.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Podávání léků u novorozenců a kojenců 

Lék rozpustíme v malém množství vody (10 granulí v 1 dl kojenecké převařené vody) a podáváme po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den naředíme nový roztok.

Podávání léků u starších dětí

Dětem podáváme v uvedených intervalech 5 granulí léku - tj. jedna dávka.

Jedna dávka léku v granulích a v roztoku je zaměnitelná a způsob dávkování volíme dle věku a zralosti dítěte.

Lék Chamomilla vulgaris je určen nespokojeným a neklidným dětem, které velmi špatně snášejí bolest, zvl. při růstu zubů. Neklid a pláč se zklidní nošením, houpáním či jízdou v autě. Batoleti, které je vzpurné, vzteklé (nic mu není vhod), může Chamomilla také pomoci. Lék podávejte v ředění 15CH 2 x denně 1 dávku, při výrazném neklidu, bolestech zubů apod. i každou hodinu 1 dávku léku rozpuštěného ve vodě.

Lék Arsenicum album je vhodný pro zimomřivé dítě, které velmi špatně snáší změny (např. posunutí pravidelného času koupání a krmení). Pláč a neklid se zlepšuje teplem, zabalením a sevřením. Dítě může mít sklon k suché kůži. Lék podávejte v ředění 9CH 2 x denně 1 dávku.

Siliceu použijte u drobného, hubeného, vytáhlého dítěte, které se často v noci budí a vyžaduje hodně tekutin (čaj - je schopno vypít za noc i 3 láhve). Pláč je zlepšený zabalením a teplem. Silicea je vhodná pro všechny děti, které měly výraznou či dlouhotrvající reakci na očkování proti tuberkulóze. V kojeneckém věku tyto děti často špatně snáší mateřské mléko, trpí na opakované katary horních cest dýchacích nebo průdušek a zpravidla se u nich opožděně uzavírá velká fontanela. Také mají sklon k lámavosti a třepení nehtů, na kterých mívají bílé tečky. Lék podávejte v ředění 9CH 2 x denně 1 dávku.

Lék Pulsatilla pomůže nesmělému, stydlivému dítěti, které je velmi silně fixováno na matku - pláč se zlepšuje hlazením, hlasem, dotykem, nošením. Dítě vyžaduje, aby ho uspávala výhradně matka. Lék podávejte v ředění 15CH 2 x denně 1 dávku, další dávku můžete podat při neklidu i v noci.

Rhus toxicodendrom je lékem pro podrážděné a neklidné dítě - dítě se musí stále pohybovat, nelze ho udržet v klidu, i v postýlce se neustále otáčí. Příčinou neklidu může být i nesoulad či konflikty mezi rodiči. Lék podávejte v ředění 15CH 2 x denně 1 dávku, další dávku můžete podat při neklidu i v noci.

Homeopatie může velmi pomoci i dětem, které mají problémy se spánkem, ať už je to problém s usínáním nebo opakovaným nočním buzením.

Lék Borax je určen dětem, které usínají na rukou či u kojení, ale probudí se, jakmile se položí do postýlky, tj. reagují na změnu polohy těla. Tyto děti extrémně špatně snášejí hluk, lze pozorovat výraznou úlekovou reakci a také nesnáší zvedání do výšky. Lék je rovněž velmi účinný při léčbě kvasinek v dutině ústní a při léčbě aft. Podávejte jej v ředění 15CH 1 dávku před spaním a při nočním probuzení.

Lék Sulfur je určen pro dítě, které nesnáší teplo v jakékoliv podobě - nemá rádo ponožky a papuče, horký čaj ani teplejší jídlo. Pokud bude v postýlce hodně oblečené nebo bude v ložnici horko, dítě neusne, bude plakat a vztekat se. Také trpí často na opruzeniny.

Špatně snáší teplo i dítě typu Belladonna, které se lehce přehřeje (vedro v létě nebo u moře), pokud je nemocné mívá teplotu až 40 st., je rudé v obličeji, potí se a má lesklé oči, může mít sklon k febrilním křečím. Těmto dětem je nutné podávat dostatečné množství tekutin a dbát na správné oblečení vzhledem k okolní teplotě. Při přehřátí totiž vždy onemocní. Dávkování: Sulfur 15CH 1 x denně 1 dávku - nejlépe večer, Belladonna 15CH 1 x denně, večer, při teplotě ale podáváme co 1-2 hodiny do odeznění příznaků.

Dítě, které zpravidla špatně jí, nedojídá nebo nedopíjí, ale za chvíli má znovu hlad, potřebuje lék Lycopodium. Tyto děti mají velmi často novorozeneckou žloutenku a v jejich příbuzenstvu se zpravidla vyskytují potíže se žlučníkem. Když je dítě hladové, je vzteklé, vyžaduje okamžitě nasytit a v noci se často budí na jídlo i ve starším věku (např. i v pěti letech). Lék podáváme v ředění 9CH ráno a v 17 hodin odpoledne 1 dávku. Pokud dítě na lék dobře reaguje, můžeme po nějaké době změnit ředění na 15CH a podávat lék 3 x v týdnu 1 denně v 17 hodin.

Jestliže dítě náhle přestane spát nebo začne špatně usínat a víme, že se v poslední době výrazně leklo (např. pád, pes, hluk, dopravní nehoda), potřebuje lék Aconitum napellus. Lék podávejte v ředění 15CH večer před spaním, zpravidla vystačí 2 - 3 dávky léku do normalizace stavu.

Pro živé, zvědavé a snadno rozrušitelné dítě (po velké návštěvě nemohou usnout), je určen lék Coffea cruda, který je ale pouze na lékařský předpis. Může se také jednat o dítě matky, která měla v graviditě obrácený režim - dítě spí přes den a v noci je vzhůru (i v těhotenství), nebo matky která nadměrně pila kávu v graviditě nebo při kojení.
Dávkování: 9CH, 2 x denně 1 dávku.
Jestliže nedojde k výraznému zlepšení chování dítěte během krátké doby (týden), je nutné změnit lék, nebo vyhledat zkušeného lékaře homeopata.

Homeopatická léčba je velmi účinná i u řady dalších psychosomatických potíží dětského věku, jako je například noční pomočování, bolesti břicha, nechutenství, bezpříznakové zvracení, bolesti hlavy, hyperaktivita, školní problémy, adaptační obtíže atd.

 

Zdroj:

MUDr. Kateřina Formánková, na AZ RODINA.cz zveřejněno 8.9.2011, aktualizace 11.12.2019


Související odkazy: 

 

Banner250minimal
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359