12838562__1_

STRACH Z TĚHOTENSTVÍ, PORODU A RODIČOVSTVÍ

Autor: Romana Gogelová

Nová doba začala ženám nabízet spoustu možností k seberealizacím i mimo domov. Mateřství, péče o rodinu a domácnost již nejsou jediným středobodem našich životů. Na jednu stranu je to pro ženy velmi pozitivně se vyvíjející situace. Jsou více samostatné, studují a jsou vzdělanější, což je činí ekonomicky více soběstačné a profesně se díky tomu úspěšně realizují. Na druhou stranu tento fakt s sebou nutně přináší současné generaci žen velkou nejistotu a obavy ze zcela přirozených věcí.

Strach_z_porodu_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Moderní dívky stále častěji rezignují na všechny dobré zkušenosti (benefity) rodinné výchovy, tedy na předávání životních zkušeností z generace na generaci. Ubývá případů, kdy se dcera učí praktickým věcem od maminky, která se jim naučila od babičky.

Děvčátka už si nehrají s panenkami, ale pečují na počítačích o fiktivní postavičky. Už nepřebalují miminka věrně připomínající ta opravdová, ale přemýšlejí, co si Barbie obleče na večírek s Kenem. Více věří vědě, technickému pokroku, vševědoucímu internetu či chytrému mobilu, než sami sobě.

Výsledkem tohoto stavu je pak velmi často situace, která je jednoduše charakteristická tím, že si mladé ženy v reálném životě nevěří, svá těhotenství často neprožívají, ale přežívají. Z porodu děťátka mají panickou hrůzu a své dítko se doslova bojí pochovat nebo jej přiložit k prsu.

Pokud jim neposkytne praktickou podporu nějaká moudrá žena (maminka, kamarádka, porodní asistentka), hledají útěchu a pomoc tam, kde ji byly zvyklé najít ji po celé své dětství a dospívání - na výše zmiňovaném internetu. Informace a dezinformace všeho druhu se na nastávající maminky valí doslova jako tsunami. Názory na témata těhotenství, porodu a šestinedělí se však v laické i odborné veřejnosti značně různí a tudíž se mysl ženy po takovém surfování na netu i jako po tsunami cítí.

Tato roztříštěnost a protichůdnost informací ženy v nemalé míře stresuje a uvádí je ve zmatek. Internet je mocné médium, často je to skvělý rádce a průvodce, zároveň však lehko přivede ženu v citlivém období těhotenství do propasti strachu a obav. Nezapomínejme, že je to také médium plné seriózní i klamavé reklamy, viditelné v inzerátech i skryté v článcích a komentářích. Jejím cílem je často zisk za každou cenu, někdy i škodící zdravému životu, chcete-li zdravému rozumu.

Těhotná žena potřebuje maximální klid, pohodu a podporu, aby porodila zdravé a vitální dítě. Jsem porodní asistentkou už více než 20 let a velmi ráda. Pracovala jsem na porodním sále, šestinedělí, vedu předporodní přípravy. Za dobu mého působení v oboru se změnila spousta věcí k dobrému: tatínci jsou v našich porodnicích automatickou součástí porodů, ženy konečně bez jakýchkoliv potíží využívají při svých porodech balony, vany, sprchy, aromaterapii, homeopatii, mohou si zvolit polohu u svých porodů (je-li to vzhledem k průběhu porodu možné), dostává se jim stále více pozornosti a snad i respektu (tak jak si to celá situace skutečně zasluhuje). Porodnice podporují kojení, bonding... atd. atd.

Přesto se stále více žen bojí spontánně porodit. A bohužel ženy samotné mají na tomto negativním trendu také svůj podíl. Z vlastní praxe vím, že na porodnicích vždy věci nejsou tak, jak by měly být. A právě, když se tak stane, když jsou stížnosti žen (rodiček) oprávněné a opodstatněné, řeší je velká část z nich v diskusních fórech na netu a na jeho sociálních sítích. A tady je ten „zakopaný pes". Vede diskusní fórum na netu k jejich vyřešení? Pomůže popsaná frustrace jedné matky k lepšímu porodu té další nastávající? Není lépe řešit je přímo tam, kde k potížím a nesrovnalostem dochází, tedy v porodnicích samotných? Není pro mě samotnou i pro ty, co přijdou po mně, lepší konkrétní a adresná kritika vzniklých problémů? A při tom všichni víme, jak to dopadá, když si na něco stěžujeme na nesprávném místě. K žádné nápravě stavu nedojde.

Čas od času zavítám na internetové diskuze maminek a nestačím se divit, co nespokojených a nešťastných žen po tomto světě chodí. Je mi to opravdu líto, protože žádná z nás si nezaslouží, aby měla špatné vzpomínky na tak výjimečný okamžik, jako je porod! Vím, že když se člověku stane něco smutného nebo špatného, uleví si, když může trápení s někým sdílet.

Je mi ale opravdovou záhadou, proč se spolu nedělíme i o to pozitivní, co při těchto výjimečných situacích zažíváme. Proč ženy na diskusní fóra nenapíší také o svých krásných porodech, dobrých zkušenostech, proč se nepodpoří navzájem, proč se vzájemně více neposilují. Vím, že mnoho žen velmi dobře porodí... A asi by nebylo nezajímavé číst, co všechno udělaly proto zdárný průběh svého porodu. Slova totiž mají velkou moc! Slovy způsobený strach je svazující, ochromuje! Ženy jsou v tomhle ohledu velmi vnímavé a empatické - to se o nás říká. Pokud takové skutečně jsme, pokusme se k jiným ženám, které si důvěřují o něco méně, poslat svoje porodní příběhy, které je mohou posílit. 

Tady je tedy MŮJ PORODNÍ PŘÍBĚH:

JAK JSEM SE UKLIDNILA

Říká se, že nikdo nerodí hůř než zdravotníci! Myslím, že je to typický příklad toho, jak nám může hlava při porodu tzv. „zavařit". Myšlenky na všechny patologie ovládají dokonale naši mysl!

Sama jsem pracovala na porodním sále více než 2 roky, když jsem otěhotněla, těhotenství bylo zcela fyziologické a já pracovala až do nástupu na mateřskou. V těhotenství i v práci jsem se stále cítila skvěle, i když nemotorně. Jak se blížil termín porodu, pochyby a obavy z porodu se stále zvětšovaly, nebyl to příjemný pocit. Bude dítě zdravé, nenastanou u porodu komplikace? Trápila jsem se dokonce i tím, že možná, když porod předpisově nezvládnu, bude mi před kolegy nesmírně trapně. Tak jsem se sama, i když jsem porodní asistentka, znejistila. Téměř jsem si přestala věřit.

Když přišel den porodu, rozhodla jsem se pevně setrvat v klidu svého domova co nejdéle. Nahřála jsem se ve vaně, uvařila si čaj s medem, posnídala jsem, začala vařit oběd v 7 hodin ráno:-) a nakonec probudila manžela...

Manžel se snažil zůstat klidný, ale měl strach, takže jsme ho už měli dva! Najednou se ztratil a já zjistila, že šel přivolat moji starší sestru. Doufal, že mě společně přemluví odjet hned do porodnice, ale byl překvapený... Sestra (maminka 2 synků) byla klidná, smála se a radovala ze začátku mého porodu. Nechala mě vařit oběd a potom ho s manželem s chutí snědli. Manžel se uklidnil, nebyl už na mě sám:-).

Sestra řekla, že mi věří a zeptala se, co chci dělat. Chtěla jsem hrát karty - hráli jsme - když přišla kontrakce, prodýchala jsem ji - nenechali mě ani jednou vyhrát!!! Jen mě oba podporovali, byli u mě, nachystaní odjet se mnou do porodnice. Uklidnila jsem se - kontrakce zesílily.

Najednou jsem pochopila, že všechny ženy se cítí při prvním porodu stejně. Všechny potřebují nejvíce jediné - podporu. Moje profese mi teď najednou nebyla nic platná. Pomohla jsem na svět bezpočtu dětí, věděla jsem, co mám dělat, ale nešlo to. Překvapivě těžko jsem snášela první kontrakce. Jak to bude dál, říkala jsem si, když jsem běhala po porodním sále sledována soucitnými pohledy své bezdětné kamarádky, která se o mě starala...

Sprcha, záchod, sprcha! Kontrakce mě pěkně trápily - sem tam jsem cítila potřebu zafňukat si - a tak jsem si ulevila, vlastně jsem fňukala pořád, mluvila jsem se sebou a na děťátko. Najednou se mi urodila v hlavě myšlenka, které jsem se už nechtěla ani na chvíli pustit: Jsi zdravá, celé těhotenství bylo fyziologické, tvoje maminka porodila 3 děti, tvoje sestra 2, tak proč by jsi měla mít komplikace. Nesmíš si je vyrobit jen proto, že jsi porodní asistentka - nemysli na ně!!!

Začala jsem si najednou tu myšlenku opakovat stále dokola, sem tam jsem promluvila se svým děťátkem a celou strategii mu zcela vážně tlumočila. Kamarádka Hanka mi pomáhala a taky se trochu bála (byla to pro ni velká zodpovědnost), manžel a setra čekali někde blízko, všichni mi přáli - cítila jsem to a tak jsem porodila svoji první dcerku Elišku.

Do té doby jsem nikdy nezažila takové štěstí. Byla jsem tak nedočkavá, že jsem se posadila a doslova ještě na pupeční šňůře jsem si holčičku ukradla Hance pod rukama a přitiskla k sobě - na ten pocit nikdy nezapomenu. Moje dcera má 18 let a já ještě teď, když o tom píši, cítím její teplé tělíčko na svém. Tato vzpomínka bude v mém životě už navždy nezapomenutelným okamžikem.

O pět let později se mi tento krásný okamžik zopakoval podruhé při porodu syna Vojtíka. Vše bylo jednodušší - věděla jsem už, do čeho jdu, uměla jsem s tím pracovat, zvolila jsem svou osvědčenou strategii, věřila jsem si a vše se povedlo stejně jako poprvé. Porod jsem zvládla s pomocí svého děťátka a plnou podporou okolí. Bez nadsázky mohu říct, že tak jsem se v jednom okamžiku stala maminkou a zároveň skutečnou porodní asistentkou!

Moje porody mě posilují stále i po mnoha letech a když je mi někdy opravdu těžko, vzpomenu si na ně a cítím se hned silnější.

Držím vám palce,

Vaše porodní asistentka R. Gogelová


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

19.9.2011

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359