Asekol_cervene_k_965x100px__04

OMEZENÍ RODIČOVSKÉ ZODPOVĚDNOSTI V OBLASTI SPRÁVY MAJETKU

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je otce možno zbavit rodičovských práv v oblasti správy majetku nezletilých dětí.
Otec mého syna neplatil 2 roky výživné, doplatil až poté co mu hrozila podmínka. Syna navštěvuje pouze 1-2 x do roka, podařilo se mi snížit návštěvy na 1x za 2 měsíce.
Ráda bych ho zbavila rodičovských práv v oblasti správy majetku syna, tak aby v případě, kdy by se mi něco stalo, nemohl o majetku syna rozhodovat. Nemohu ani synovi bez rizika udělat žádné spoření.


Rodičovská zodpovědnost je souhrn práv a povinností rodičů při péči o jejich nezletilé dítě a trvá od narození dítěte do dosažení zletilosti a nelze se jí vzdát. K zániku může dojít za života rodičů jen soudním rozhodnutím. Zbavit rodiče jeho rodičovských práv, resp. rodičovské zodpovědnosti je podle zákona o rodině možné, ovšem jen na základě rozhodnutí soudu. Ke zbavení rodičovské zodpovědnosti může dojít, pokud rodič svou rodičovskou zodpovědnost zneužívá nebo její výkon nebo ji závažným způsobem zanedbává. Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti zbavením rodičovské zodpovědnosti však nezaniká. Zbavení rodičovské zodpovědnosti má za následek, že ji rodič nemůže vůbec vykonávat a je to tedy nejzávažnější zásah do práv rodičů. Důvodem pro zbavení rodiče jeho rodičovských práv může být případ, kdy rodič hrubě porušuje nebo zneužívá práva a povinnosti, které tvoří obsah jeho rodičovské zodpovědnosti. Zneužíváním se rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, navádění k trestné činnosti a nemorálnímu životu, týrání dítěte, ubližování na zdraví, jeho pohlavní zneužívání a podobně. Závažným zanedbáváním se rozumí především dlouhodobé neplnění rodičovské zodpovědnosti - trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o ně a neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů, či soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti. Záleží vždy na konkrétním specifickém případu. Nezbytnou podmínkou pro zbavení rodičovské zodpovědnosti je, že rodič neplní své rodičovské povinnosti, přestože by je plnit mohl.
Nejsou-li důvody pro zbavení rodičovské zodpovědnosti, což ve Vašem případě nejspíš nejsou, soud může rodičovskou zodpovědnost omezit, což máte ve svém dotazu pravděpodobně na mysli. K omezení rodičovské zodpovědnosti dochází v případech, kdy rodič ze subjektivních důvodů neplní řádně svoji rodičovskou zodpovědnost v určité oblasti. Soud musí výslovně rozhodnout, v jaké oblasti se rodičovská práva omezují - např. správa majetku dítěte.
Pokud se tedy domníváte, že otec Vašeho syna porušuje práva a zájmy syna v oblasti majetku, pak můžete podat k soudu návrh na omezení rodičovské zodpovědnosti. Tento návrh bude obsahovat jméno a příjmení obou rodičů i dítěte, jejich bydliště a data narození, vylíčení rozhodných skutečností a znění návrhu, jak by měl soud rozhodnout. Tento návrh podložíte potřebnými podklady a důkazy, např. lékařské zprávy, svědecké výpovědi apod., dále rodný list dítěte, datum a podpis navrhovatele. Návrh adresujete soudu v místě bydliště dítěte. Pokud však Vaše snaha vychází pouze z neplacení výživného a toho, že se otec se synem nestýká, pak takový návrh pravděpodobně nebude úspěšný, neboť tímto k poškozování zájmů syna v té míře, aby mělo dojít k omezení rodičovské zodpovědnosti otce, nedochází. K projednání situace se obraťte na OSPOD (orgán péče o děti) a zde se poraďte. V případě, že by Vaše důvody byly naopak dostatečné, měla by Vám pracovnice OSPOD pomoci sepsat návrh na zahájení soudního řízení.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

20.9.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359