11488786

ŽÁRLIVOST TROCHU JINAK

Autor: Vittoria Cesari Lusso

Předmětem žárlivosti bývá často láska. V určité míře je přirozená, ale dosáhne-li nepřiměřené formy, je patologická. Žárlivost se však nemusí projevovat jen v milostném vztahu. Víte, co může způsobit žárlivost ve vztazích mezi prarodiči, rodiči a dětmi?

Zarlivost_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Jak žárlivost ve vzájemných vztazích rodiče a prarodiče prožívají?
Zde je několik příkladů.

Mladý rodič říká:
Od té doby, co se mi narodilo dítě, se moji rodiče pokaždé, když k nim přijdeme na návštěvu, vrhnou k němu, a dokonce se zapomenou pozdravit se mnou i se ženou.

Syn:
Už svého otce nepoznávám. Se mnou si nikdy nehrál, když jsem byl malý. Pro mě si nikdy čas nenašel!

Snacha:
Tchán s tchyní jsou - ve srovnání s našimi dětmi - k dětem své dcery mnohem velkorysejší a jsou i ochotnější je hlídat.
Vadí mi to.

Dá se žárlivost léčit? Pokud se jedná o vlastní děti, je důležité jim například povědět:
Víš, teď vidím, že jsem měl být v minulosti pro tebe lepším rodičem. Teď bych byl rád, kdyby to tak bylo. Ale byl jsem tenkrát mnohem mladší a měl jsem toho strašně moc na práci. Takže jsem ti vděčný, že to díky tobě můžu trošku dohnat s tvými dětmi. Děkuju. Přeju ti, aby ses jednou mohl taky tak radovat ze svých vnuků.

Pokud máte syny i dcery, měli byste si dávat velký pozor, abyste nevyvolali žárlivost u svých snach tím, že to bude vypadat, že se více věnujete potomstvu vlastní dcery.
V každém případě platí, že máte-li více dětí, je užitečné si připomínat, že fakt, že jsou teď dospělí a rodiče, neznamená, že potenciální vzájemná žárlivost mezi nimi zmizela. 

Co může způsobit žárlivost ve vztahu k našim vnoučatům?

Jako ochranu proti žárlivým výbuchům vnoučat nabízím tři následující metody:

Ta první spočívá v tom, že dětem pomůžeme žárlivost vyjádřit, aniž by cítily vinu. Tady je zkušenost jedné babičky:
Včerejšek jsme já a můj manžel strávili s naším (jediným) vnukem Erikem. Je mu pět let. Byla s námi také čtyřletá holčička Anička. Erik nám o své kamarádce už předtím s obdivem vyprávěl: „S tou jsem rád, vezmu si ji za ženu!" Když můj vnuk řádil v bazénu, starala jsem se pouze o holčičku. Hrály jsme si s míčem.
Všechno bylo v nejlepším pořádku až do chvíle, kdy Erik přišel z vody a řekl mi, že si se mnou chce taky zahrát s míčem. Ale jenom my dva! Překvapilo mě to. Obvykle si k takovému typu hry přibere tátu nebo dědečka. A pak mi to došlo: „On žárlí." Jemně jsem se ho zeptala: „Víš, tak si říkám, jestli tak trochu nevadí, že si hraju s Aničkou? To se stává a je to normální... protože jsi zvyklý mít babičku a dědečka jenom pro sebe." Odpověděl mi jednoduše: „Ano, je to tak!" A já jsem měla pocit, že se nám díky mojí otázce i jeho odpovědi ulevilo! Důkazem bylo, že na své přání zahrát si se mnou rychle zapomněl!

Když k vám přijdou vnuci nebo vnučky, nebojte se jim pomoci najít slova, aby vyjádřili svou žárlivost, která je úplně normální a lidská.

Jedna maminka se neustále chlubila, že její osmiletý syn vůbec nežárlí na svou novorozenou sestřičku. Chlapec zjevně dělal všechno pro to, aby odpovídal ideálnímu obrazu, který o něm jeho matka měla, a ta také tento obraz stále předávala svému okolí. Jediný problém byl v tom, že nemohla nechat obě děti ani minutu o samotě. Jakmile se totiž vzdálila, chlapce se zmocnil záchvat paniky, protože se bál, že jeho sestřička umře. Psychoanalýza nás učí, že v podobných případech lze u dítěte rozeznat příznaky potlačené žárlivosti, která vyvolává podvědomou touhou po smrti jeho sokyně. Odtud pramení panika při představě, že by tato touha mohla sestru skutečně zabít.

Na troše žárlivosti není nic patologického. Přehnaná žárlivost je spíše výplodem negace a studu, které jedinci způsobuje jeho okolí, a případně také citového utrpení v rodině.

Dalším postupem při prevenci žárlivosti je střídání společných a soukromých chvil. Znamená to, že pokud máte víc vnoučat, stojí za to nescházet se výhradně se všemi najednou, ale také je zvát k sobě individuálně, aby měl každý z nich pocit, že oceňujete jeho jedinečnost.

Třetí bariérou proti žárlivosti je věnovat velkou pozornost kritériím rovnosti mezi vnoučaty. Děti jakéhokoli věku se neustále navzájem srovnávají, aby se ujistily
o spravedlnosti. Pokud máte dobré důvody dát něco navíc jednomu dítěti, je žádoucí vysvětlit ostatním dětem své důvody a pokud možno je zahrnout do svého rozhodnutí.

Na závěr je třeba zdůraznit, že navzdory všem uvedeným metodám se dětí občas může zmocnit žárlivost. Pak se pokuste nevěnovat takovým regresivním projevům dětí (i dospělých) zbytečně velkou pozornost... a počkejte, až se bouřka přežene.

Zdroj:

Úryvek z knihy nakladatelství Portál, s.r.o. PRARODIČE, RODIČE A VNOUČATA

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 22.9.2011


Související odkazy:

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05