STYK OTCE S DÍTĚTEM ZA PŘÍTOMNOSTI MATKY?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - S bývalým přítelem mám roční dceru, rozešli jsme se nedávno. Vyhrožuje mi, že mě požene k soudu, aby si mohl na víkendy brát malou a jezdit s ní na Moravu. Kontaktu s dítětem jsem nikdy nebránila, pouze jsem trvala na tom, že budu vždy přítomna, a to jak během návštěv, tak i procházek apod. Můj bývalý přítel je totiž (nejen) v péči o dítě velmi nedůsledný a nezodpovědný. Například když jsem byla nemocná a měla jsem horečky, o malou jsem se starala já, jelikož přiteli se stávalo, že zapomněl na krmení nebo léky, nechtělo se mu k malé vstávat nebo jí dal pro dítě nevhodné jídlo, kvůli čemuž jsme se také nejednou pohádali. Také má velmi pozitivní vztah k alkoholu a nevyhýbá se ani ženské společnosti, což zapříčinilo nejen finanční potíže, ale i jeho ztrátu řidičského průkazu za řízení pod vlivem alkoholu. Nebylo to ale poprvé kdy si opilý sedl za volant.
Bývá i agresivně naladěný až surový. Dvakrát už mě dokonce fyzicky napadl, slovně nemluvě.
Z jednoho z předchozích vztahů má 14ti letého syna, o kterého nejeví zájem i přes soudem dané dny návštěv, výživné platí sporadicky. Měl ho v 17 letech.
Prosím Vás o radu co dělat v této situaci a na co všechno mám nárok. Kvůli výše zmíněným důvodům si nedokážu ani představit, že by byl s malou sám i hodinu natož celý den nebo víkend.
Dítě má právo na oba své rodiče a rodič má právo se s dítětem stýkat. Pokud rodiči styk s dítětem druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Úprava musí však být v zájmu dítěte. Pokud je situace taková, jak uvádíte, pak v souvislosti s věkem dítěte a nevhodnými vlastnostmi otce je zcela zřejmě žádoucí, abyste byla styku přítomna Vy nebo aby styk probíhal za přítomnosti jiné třetí osoby, např. v některém ze sociálních zařízení. Nejvhodnější by bylo, kdyby se především zpočátku setkání odehrávala v prostředí, které dcera zná a hlavně ve Vaší přítomnosti.
Nebude-li možná dohoda, můžete podat k soudu návrh na úpravu rodičovské zodpovědnosti Vy, nebo vyčkat, až tento návrh podá otec. Do doby, než bude styk otce s dcerou upraven soudem, nemusíte kontakt umožňovat, pokud by jinak mělo dojít k porušení zájmů dcery. Ve Vaší situaci se jeví jako vhodnější, abyste návrh na zahájení řízení o úpravu rodičovské zodpovědnosti podala Vy. Tímto návrhem budete požadovat, aby dcera byla svěřena do Vaší péče a otci aby bylo stanoveno výživné. Dále můžete, ale nemusíte, navrhnout, aby bylo rozhodnuto také o úpravě styku otce s dcerou. V průběhu řízení můžete soudu předložit důkazy ke svým tvrzením o tom, že styk otce s dcerou bez Vaší přítomnosti není vhodný - např. svědecké výpovědi, lékařské zprávy, zprávy o pověsti. Omezení či vyloučení styku rodiče s dítětem neovlivňuje úpravu vyživovací povinnosti k dítěti.
Návrh na zahájení řízení je třeba adresovat soudu v místě bydliště dítěte. Návrh bude obsahovat: jméno, datum narození a trvalé bydliště dítěte, jméno, datum narození a bydliště obou rodičů dítěte. V návrhu musíte uvést, že navrhujete svěření dítěte do Vaší péče a hlavně dostatečně uvedete, proč by měl soud tomuto návrhu vyhovět - tzn. jaké důvody vidíte pro svěření dítěte do Vaší péče. Při rozhodování o svěření dítěte do péče se rozhoduje i o vyživovací povinnosti k dítěti, kterou bude ve formě výživného plnit druhý rodič, a proto je vhodné uvést zaměstnavatele rodičů, popř. nějak specifikovat jejich příjem a majetkovou situaci. Výši výživného můžete navrhnout sama, což doporučuji, nebo úpravu nechat na uvážení soudu. Návrh samozřejmě podepíšete a datujete. Vyhotovíte ho v potřebném počtu stejnopisů - podle počtu účastníků a navíc jeden soudu - tzn. třikrát, přiložíte potřebné přílohy - např. rodný list dítěte, potvrzení o příjmech, event. důkazy - např. výpovědi příbuzných/známých/ sousedů, kteří mohou podpořit váš návrh a tvrzení.
Napadl-li Vás Váš bývalý partner nebo se dopouští jiné trestné činnosti, můžete podat trestní oznámení.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
26.9.2011