Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK OTCE S DÍTĚTEM ZA PŘÍTOMNOSTI MATKY?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - S bývalým přítelem mám roční dceru, rozešli jsme se nedávno. Vyhrožuje mi, že mě požene k soudu, aby si mohl na víkendy brát malou a jezdit s ní na Moravu. Kontaktu s dítětem jsem nikdy nebránila, pouze jsem trvala na tom, že budu vždy přítomna, a to jak během návštěv, tak i procházek apod. Můj bývalý přítel je totiž (nejen) v péči o dítě velmi nedůsledný a nezodpovědný. Například když jsem byla nemocná a měla jsem horečky, o malou jsem se starala já, jelikož přiteli se stávalo, že zapomněl na krmení nebo léky, nechtělo se mu k malé vstávat nebo jí dal pro dítě nevhodné jídlo, kvůli čemuž jsme se také nejednou pohádali. Také má velmi pozitivní vztah k alkoholu a nevyhýbá se ani ženské společnosti, což zapříčinilo nejen finanční potíže, ale i jeho ztrátu řidičského průkazu za řízení pod vlivem alkoholu. Nebylo to ale poprvé kdy si opilý sedl za volant. 
Bývá i agresivně naladěný až surový. Dvakrát už mě dokonce fyzicky napadl, slovně nemluvě.
Z jednoho z předchozích vztahů má 14ti letého syna, o kterého nejeví zájem i přes soudem dané dny návštěv, výživné platí sporadicky. Měl ho v 17 letech.

Prosím Vás o radu co dělat v této situaci a na co všechno mám nárok. Kvůli výše zmíněným důvodům si nedokážu ani představit, že by byl s malou sám i hodinu natož celý den nebo víkend.

 


Dítě má právo na oba své rodiče a rodič má právo se s dítětem stýkat. Pokud rodiči styk s dítětem druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Úprava musí však být v zájmu dítěte. Pokud je situace taková, jak uvádíte, pak v souvislosti s věkem dítěte a nevhodnými vlastnostmi otce je zcela zřejmě žádoucí, abyste byla styku přítomna Vy nebo aby styk probíhal za přítomnosti jiné třetí osoby, např. v některém ze sociálních zařízení. Nejvhodnější by bylo, kdyby se především zpočátku setkání odehrávala v prostředí, které dcera zná a hlavně ve Vaší přítomnosti.
Nebude-li možná dohoda, můžete podat k soudu návrh na úpravu rodičovské zodpovědnosti Vy, nebo vyčkat, až tento návrh podá otec. Do doby, než bude styk otce s dcerou upraven soudem, nemusíte kontakt umožňovat, pokud by jinak mělo dojít k porušení zájmů dcery. Ve Vaší situaci se jeví jako vhodnější, abyste návrh na zahájení řízení o úpravu rodičovské zodpovědnosti podala Vy. Tímto návrhem budete požadovat, aby dcera byla svěřena do Vaší péče a otci aby bylo stanoveno výživné. Dále můžete, ale nemusíte, navrhnout, aby bylo rozhodnuto také o úpravě styku otce s dcerou. V průběhu řízení můžete soudu předložit důkazy ke svým tvrzením o tom, že styk otce s dcerou bez Vaší přítomnosti není vhodný - např. svědecké výpovědi, lékařské zprávy, zprávy o pověsti. Omezení či vyloučení styku rodiče s dítětem neovlivňuje úpravu vyživovací povinnosti k dítěti.
Návrh na zahájení řízení je třeba adresovat soudu v místě bydliště dítěte. Návrh bude obsahovat: jméno, datum narození a trvalé bydliště dítěte, jméno, datum narození a bydliště obou rodičů dítěte. V návrhu musíte uvést, že navrhujete svěření dítěte do Vaší péče a hlavně dostatečně uvedete, proč by měl soud tomuto návrhu vyhovět - tzn. jaké důvody vidíte pro svěření dítěte do Vaší péče. Při rozhodování o svěření dítěte do péče se rozhoduje i o vyživovací povinnosti k dítěti, kterou bude ve formě výživného plnit druhý rodič, a proto je vhodné uvést zaměstnavatele rodičů, popř. nějak specifikovat jejich příjem a majetkovou situaci. Výši výživného můžete navrhnout sama, což doporučuji, nebo úpravu nechat na uvážení soudu. Návrh samozřejmě podepíšete a datujete. Vyhotovíte ho v potřebném počtu stejnopisů - podle počtu účastníků a navíc jeden soudu - tzn. třikrát, přiložíte potřebné přílohy - např. rodný list dítěte, potvrzení o příjmech, event. důkazy - např. výpovědi příbuzných/známých/ sousedů, kteří mohou podpořit váš návrh a tvrzení.
Napadl-li Vás Váš bývalý partner nebo se dopouští jiné trestné činnosti, můžete podat trestní oznámení.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

26.9.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359