Asekol_cervene_k_965x100px__04

VYŽIVOVACÍ POVINNOST KE ZLETILÉ DCEŘI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych požádala o radu v souvislosti s vyživovací povinností na zletilou dceru mého přítele. Dcera úspěšně ukončila v červnu letošního roku učňovský obor. Byla rozhodnuta dálkově studovat nástavbové studium a udělat si maturitu. S přítelem jsme jí podporovali, pomáhali s přihláškami a přípravou k přijímacím zkouškám. V té době k nám pravidelně jezdila (bydlíme 200 km od sebe) a naše vztahy byly dobré. Ke konci jejího studia jsme zjistili, že již nějakou dobu pracuje v nočním klubu jako velmi dobře placená společnice. Byla dokonce na týdenní pracovní cestě v Egyptě. Samozřejmě, že v té době nebyla ve škole, a my jsme o tom neměli tušení. Přítel toto zjištění velmi těžce nesl a dlouho jsme řešili, jak ji sdělit, že s jejím chováním nemůžeme souhlasit. Dcera si navíc své nástavbové studium rozmyslela, ale odmítala nám to do poslední chvíle sdělit. V současnosti je situace taková, že s námi nekomunikuje, resp. telefonický kontakt se podařilo navázat pouze mně. Jinak komunikuje pouze prostřednictvím své matky. Od května u nás nebyla, nejsme si jisti, kde se zdržuje (pravděpodobně bydlí u svého přítele). Od září navíc nastoupila do stejného učiliště studovat opět tříletý učební obor denním studiem. Jedná se o příbuzný učební obor, který již úspěšně vystudovala. Důvodem opakovaného studia je údajně možnost maturitní nástavby. S předchozím učebním oborem nemohla získat maturitu na některých školách. S přítelem i s ní jsme možnosti studia na jaře ověřovali na několika školách a tam, kde to bylo možné, přihlášku posílala. Pozvání k přijímacím zkouškám dcera dvakrát odložila a pak už nám ani nesdělila, že k nim ani nepůjde. Opakované studium učňovského oboru denním studiem vnímáme jako účelové a neumíme si jej rozumně zdůvodnit. Navíc nám jej dcera nebyla ochotna doložit. Po několika výzvách její matka poslala mému příteli rozhodnutí o přijetí ke studiu. Současně s tím požádala mého přítele, aby dceři posílal více peněz a vyhrožuje soudy. Musím zdůraznit, že v minulosti od nás dcera dostávala mnohem více, než jen stanovené výživné. Se situací si nevíme rady. Nejde jen o opakované studium, které chápeme jen jako nechuť hledat řádné zaměstnání, ale také její pochybné pracovní aktivity, které jí pravděpodobně zajišťovaly vyšší příjem, než máme v současnosti my. Zajímá mě, zda za těchto okolností trvá vyživovací povinnost mého přítele, případně zda má přítel alespoň právo žádat pravidelné informace o studiu své dcery, když je zletilá.


Chápu, v jak nelehké situaci se nacházíte a zklamání z chování dcery Vašeho přítele. Soudy ve svém rozhodování dlouhodobě vycházejí z názoru, že vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá ve smyslu ustanovení § 85 odst. 1 zák. o rodině za předpokladu, že se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, čímž si vytváří předpoklad pro to, aby se mohlo samo živit. Zletilost dítěte není prvořadá, pokud dítě není schopno se živit, protože stále studuje, vyživovací povinnost rodičů trvá. Za těchto podmínek není žádných pochyb o trvání vyživovací povinnosti rodičů k dětem. Pochybnosti však nastávají tehdy, jestliže dítě nestuduje řádně, mění studijní obory apod. Dále je třeba uvést, že výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Z popisu chování dcery Vašeho přítele a celé Vaší situace lze mít za to, že současné studium již není řádnou přípravou na budoucí povolání a chování dcery může být i proti dobrým mravům. Dívka o Vás nejeví zájem, nestýká se s Vámi ani nekomunikuje, soustavným a řádným studiem se nepřipravuje na své budoucí povolání, má vlastní, pravděpodobně velmi vysoké příjmy (které by se však ale u soudu možná jen těžko prokazovaly). Schopnost dítěte samostatně se živit nelze posuzovat podle subjektivních představ onoho zletilého dítěte o příjmu, kterého by chtělo dosahovat, ale je nutné při posuzování schopnosti dítěte se samo živit vycházet z objektivních hledisek. Domnívám se, že přítelova dcera je schopna se o sebe postarat, přestože pravděpodobně poněkud pochybným způsobem. Vzhledem k tomu, že dcera je již zletilá, jednáte ve věci výživného již přímo s ní, nikoli s její matkou. Obraťte se proto na dceru a pokuste se s ní dohodnout na zrušení vyživovací povinnosti nebo na podmínkách dalšího trvání a dohodu uzavřete písemně. Pokud s Vámi dcera nekomunikuje, pošlete dopis poštou, ať máte doklad pro případné soudní řízení. Pokud se Vám nepodaří s dcerou dohodnout, bude se Váš přítel muset obrátit na soud s žalobou o zrušení vyživovací povinnosti. Upozorňuji, že se jedná o sporné řízení, ve kterém může soud uložit povinnost náhrady nákladů řízení protistrany. Před podáním žaloby bych Vám proto doporučila obrátit se na advokáta, se kterým soudní řízení zkonzultujete podrobně.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

18.10.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359