RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ A PRÁCE V ZAHRANIČÍ
Autor: odpověď - JUDr. František Muška, Ing. Marta Ženíšková, Ing. Antonín Daněk, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem na rodičovské dovolené (zvolená alternativa do 2 let dítěte) a pobírám rodičovský příspěvek. Mám možnost nastoupit na úvazek 0,2 u jiného zaměstnavatele, než jsem zaměstnaná, nový zaměstnavatel je v Německu. Chci se informovat, pokud bydlím a hlavní pracovní poměr mám pořád v Čechách, můžu při rodičovské dovolené pracovat u jiného zaměstnavatele? A jak by to bylo s pojištením, pokud budu nadále bydlet v Čechách a chtěla bych být pojištěna nadále?
Související předpisy:
§ 30, 31 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 11 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění p. p.
§ 3 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.
Výdělečnou činnost v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek u stejného nebo jiného zaměstnavatele umožňuje § 30 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Zde je uvedeno, že podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, aby rodič po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečoval o dítěte. Požadovaný věk dítěte o které pečuje, je uveden v další části výše uvedeného paragrafu.
V § 31 odst 3 stejného zákona je pak uvedeno, že podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou, jestliže rodič je výdělečně činný a zajistil péči o dítě jinou zletilou osobou. Nic tedy nebrání tomu, abyste v době čerpání rodičovského příspěvku byly výdělečně činná.
Za výdělečnou činnost se považuje ta činnost, která je za zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost považována předpisy o sociálním zabezpečení státu pojištění. V případě výkonu výdělečné činnosti ve dvou nebo více členských státech se na osobu vztahují právní předpisy státu bydliště za předpokladu, že vykonává v tomto státě podstatnou část své činnosti. Podmínka podstatné části činnosti se považuje za splněnou tehdy, jedná-li se alespoň o 25 % z hlediska:
-pracovní doby nebo mzdy zaměstnance
-obratu, pracovní doby, množství poskytovaných služeb a příjmu u OSVČ
přičemž je brán v úvahu i očekávaný vývoj v příštích 12 měsících
Na základě výše uvedeného platí, že tato osoba musí v rámci možností co nejdříve předložit německému zaměstnavateli tiskopis E 101 nebo přenositelný dokument A1, deklarující skutečnost, že zaměstnankyně nadále podléhá právním předpisům (všem systémům sociálního zabezpečení) České republiky včetně zdravotního pojištění. Za těchto podmínek pak bude německý zaměstnavatel odvádět pojistné příslušné české zdravotní pojišťovně podle českých předpisů, platných v našem systému zdravotního pojištění.
JUDr. František Muška, Ing. Marta Ženíšková
Ing. Antonín Daněk
Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče - www.azrodina.cz
26.10.2011, aktualizace 10.11.2011