Kaloba_baner_965x100

Zemře Vám máma doma v náručí nebo počkáte na zprávu z nemocnice?

Autor: František Matějka

Dříve se lidé rodili doma v kruhu nejbližších a také tak z tohoto světa odcházeli. Dnešní systémová továrna na daňové poplatníky porody doma nepodporuje a staří lidé nás opouští v nemocnicích a sami.

Nechate_zemrit_doma_normal

Nedotáhl jsem to tak daleko, abych u svých vlastních dětí prosazoval porod doma, jakkoli jsme nad ním uvažovali také. Na takové rozhodnutí musí být rodiče připraveni na 100% ve shodě, a pokud tomu tak není, musí podle mého názoru zvítězit přání toho, kdo fakticky rodí. A to my chlapi (doufám, že žádný „ismus" s pomocí medicíny to na Zemi nezmění) nejsme a nebudeme. Byl jsem tedy alespoň přítomen všem třem porodům našich synů a za sebe musím jednoznačně vyslovit přesvědčení, že by si tím měl projít každý otec. Když u toho není, ani omylem si nedokáže představit, co žena zkusí. Jak s oblibou říkám, po telefonu z porodnice „máte syna/dceru" se umí zlejt skoro každej. Pokud s účastí otce u porodu má žena problém, pak je nutné to opět z výše uvedených důvodů respektovat. Když už se však rodiče rozhodnou přivést na svět svého potomka doma, neměl by jim v tom nikdo bránit a náš zdravotnický systém, resp. systém indiviuálního zdravotního pojištění, by měl umět vyjít takovému přání vstříc.

Se smrtí je to tak nějak snadnější. Můžeme se skutečně svobodně rozhodnout, kde odejdeme. Nikdo proti odchodu doma nebrojí a tak to záleží jen a jen na rodině. Moje máma mi v nemocničním parku na lavičce po oznámení lékařů, že má před sebou v tom lepším případě jen několik měsíců života, přes veškerá jejich doporučení ať už v nemocnici zůstane, smířeným hlasem řekla „pojď, pojedeme domů". Pomáhali mi členové rodiny, lékaři, přátelé. Byl jsem s ní stále celých 42 dnů, než mi odešla v náručí. Před třemi dny média uveřejnila průzkum veřejného mínění, zpracovaného pro hospicové občanské sdružení Cesta domů. Po té osobní zkušenosti se o problematiku zajímám víc, než kdy před tím, a snažím se těm, kteří chtějí, pomáhat přenesením té zkušenosti tak, aby se o své blízké mohli postarat také. Přesto mi průzkum vyrazil dech. Ačkoli 78% lidí by si přálo zemřít doma v kruhu svých blízkých, ačkoli 88% lidí je také ochotno se o své blízké postarat a podobný počet zdravotníků považuje domácí prostředí za nejlepší místo pro umírající, drtivá většina odchází ze života v nemocničním zařízení a většinou bohužel také bez přítomnosti kohokoli z rodiny. Ten nepoměr je obrovský. Někde je zkrátka chyba. Kde?

Jedna věc je přání a druhá pak okolnosti, které nám umožní ho naplnit. Ano, okolnosti v mém případě mi umožnily splnit přání mé mámy. Ošetřující lékařka nám vyšla maximálně vstříc a docházela v domluveném čase, případně nahodile podle aktuální potřeby. Měla mámu ráda nad rámec vztahu lékař/pacient. Měl jsem také výhodu absolutní volnosti v rozhodování o svém vlastním čase, podporu mé ženy, přestože jsme s mámou bydleli desítky kilometrů daleko, a k tomu všemu pomoc přátel mé mámy v místě bydliště. Ne každý takové podmínky má. Přesto, nebo snad právě proto, si dovolím něco málo ze života...

1) Hodně lidí si sice přeje zemřít doma, zároveň však nechtějí být nikomu z blízkých „na obtíž". Cítí to tak, protože ví, že v rodině míváme řadu starostí. Jestli o ně opravdu chcete pečovat doma do posledních hodin, dejte jim s láskou najevo, že se o ně postaráte. Sejměte z nich v té těžké životní situaci břímě obav z toho, aby si o to řekli sami.

2) Jak pronesl v jednom filmu Steven Seagal, „předtucha smrti je horší, než smrt sama". Ze zkušenosti nejen své jsem to doplnil o „předtucha náročnosti péče doma o odcházející je horší, než péče sama". Máme to všichni v sobě, a když to přijde, najdeme to. Po několika prvních dnech se systém péče zajede a řadu věcí budete dělat automaticky. V případě nějakých chyb či vzájemného nepochopení to umírající zpravidla s láskou přejde a až přijde okamžik, a on přijde, kdy budete mít pocit, že nepříjemný je on, přejděte to s láskou také. Nemyslí to tak a je to jeden z důsledků stavu mysli, kterou již ne zcela ovládá tak, mnohdy i pod tíhou utišujícíh léků, jak jste byli zvyklí.

3) Nebudu lhát, je to náročné. Budete unavení a občas si nebudete vědět rady. Vynahradí Vám to však ničím neměřitelné okamžiky, kdy si s umírajícím budete čistit Váš společný stůl života, ať už k tomu budete používat slova nebo jen pohledy a vnitřní souznění. Umírání je čas odpuštění a smíření.

4) Budete potřebovat pomoc zdravotnického personálu. Ne každý ze zdravotníků je v dnešní době už naladěn na takovou pomoc, a proto se nebojte trvat na svém a občas si takovou pomoc i „vydupat". Drtivá většina nakonec pochopí Vaše odhodlání, potáhne s Vámi za jeden provaz a vyjde vstříc. A když ne, obraťte se co nejdříve na jiného lékaře. Pro umírajícího bývá pocit, že nad ním i Vámi bdí oko lékařovo, uklidňující.

5) Až ten okamžik přijde, uvidíte, že budete za Vaši účast odměněni. Nedokážu přesně popsat pocity, když mi máma odcházela v náručí. Pamatuji si jen to uvolnění její i moje. Pamatuju si ten klid, který přišel a pocit, že jsem udělal maximum toho, co jsem mohl, že jsem splnil její přání za celý ten život, který mi dala, a že to ví i ona tam, kde je teď.

Při to všem výše popsaném nakonec zjistíte, že největším problémem nebývá samotná péče, strach z toho, že to nezvládnete nebo obava z nespolupráce s lékaři. Většinou bývají problémem peníze, čas a mnohdy i nepochopení okolí. Nepochopení lidí Vám blízkých, kteří budou říkat „nebuď blázen, v nemocnici jí/mu bude líp". Nepochopení zaměstnavatele pro danou situaci a problém s uvolněním ze zaměstnání, nebo nedostatek peněz na některé věci, která Vám aplikaci pomoci a péče usnadní. Oproti tomu však stojí mnohdy i z obavy nevyslovené přání „pojď, prosím, jedeme domů" a neopakovatelnost smrti, která nečeká „až na to budete mít čas a peníze". Proto, když si o tom s lidmi v podobné situaci povídám a probíráme všechna pro a proti, říkám: „Auto máš na leasing, vybavení bytu na splátky a loni jste byli na dovolené z neúčelového úvěru? Zaměstnání jsi vyměnil za poslední roky několikrát, vzpomínáš? Vím, že to v současné době není jednoduché, ale v nemocnici teď leží někdo, kdo ti obětoval kus svého života. Zvedni se a jeď pro něj. Všechno ostatní je nahraditelné..."

(pozn.: Jistou náhradou, navíc z mnoha pohledů nikoli špatnou, jsou hospice. O tom ale zase někdy příště)

Zdroj:

blog.iDNES.cz, http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/, 8.října 2011

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 2.11.2011


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359