Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEZDRAVÁ FIXACE A OMEZOVÁNÍ DÍTĚTE OTCEM

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

Překladatel: DOTAZ Z PORADNY - máme 3 letou dcerku, která začala v září t.r. navštěvovat předškolní zařízení. Dcerka je od malička velmi šikové a zvídavé dítě. Bohužel, již od jejího narození se projevuje až nezdravá fixace jejího otce na ni. Zpočátku se to projevoval

DOTAZ Z PORADNY - Máme 3 letou dcerku, která začala v září t.r. navštěvovat předškolní zařízení. Dcerka je od malička velmi šikové a zvídavé dítě. Bohužel, již od jejího narození se projevuje až nezdravá fixace jejího otce na ni. Zpočátku se to projevovalo pouze tím, že mě neustále "kontroloval", jak o dceru pečuji. Chápala jsem to jako projev lásky a prvopočáteční naděšní z narození dcerky. Jak však čas ubíhal, začal otec být stále "detailnější" a dnes už by se dalo říct, že se stal nohsledem svého vlastního dítěte. Neustále kontroluje, co jí oblékám, co jí dávám k jídlu, omezuje ji v pohybu v tom smyslu, že nesmí na procházce běhat, poskakovat, nedej bůh, aby vylezla na nějakou prolejzačku. Stále jí opakuje, že když spadne, tak se zabije, zlomí si vaz a podobně. Jakmile měla dcerka třeba jen obyčejnou rýmu, ihned musela zůstat doma v posteli. S nástupem do školky se samozřejmě nachlazení stala častější a nyní absolvuji téměř denně i několik telefonátů s dotazy, jestli ve školce je dost teplo, jestli ji učitelky dobře oblékly na spaní, jestli mají dostatečně teplé peřiny. Sám se však na nic takového přímo ve školce nezeptá. Vždy jen přese mě. Na druhou stranu, když měla vážnější onemocnění, při kterém byl nutný okamžitý zásah lékaře ve formě injekce, odmítl s dcerkou do ordinace vůbec jít s tím, že by trpěl, když bude plakat.
Ani s přibývajícím věkem nenechává našemu dítěti vůbec prostor pro nějaké soukromí. Když si chvilu sama hraje, hned za ní jde a začne ji, i přes její nevoli, nutit ke komunikaci, stále ji kontroluje, chce aby si s ním povídala a vyprávěla mu ve chvílích, kdy ona sama nechce. Několikrát jsem se mu snažila vysvětlit, že tímto způsobem ji omezuje ve vývoji, v podstatě směřuje její výchovu k nesamostatnosti, ale jedinou odpovědí mi vždy bylo, že ji tak miluje, že by pro ni umřel, kdežto já ne. Dcerka je ve svých 3 letech opravdu velmi šikovná a jak to jde, snažím se jí umožnit "prostor", učím ji být (samozřejmě k přihlédnutí k jejímu věku) samostatná, je velmi komunikativní. Je na mě více fixovaná než na svého otce a někdy mi opravdu připadá, že když jsme spolu samy, vyloženě si to užívá, protože může dělat to, co dětem jejího věku přísluší, tzn. nechám ji lézt po prolejzačkách, nemusí poslouchat na slovo jako pes, aby náhodou někde neupadla atd.
Dcera se vůči svému otci začíná projevovat někdy až agresivně a v mnoha případech to plyne právě z toho, že ji nenechá chvilku na pokoji. V té chvíli na ní začne křičet a dokonce i vyčitat, co všechno pro ni dělá. Vůbec nevím, jak si se situací poradit. Můžete mi poskytnout jakoukoliv radu?


To, co mě hned napadlo při čtení vašeho mailu, bylo, aby se tatínek šel poradit někam do psychologické poradny, ale to zřejmě nebude možné.

Ano, může se stát, že dcera postupem času začne být na tátu víc agresivní, začne mu odmlouvat, zlobit se, že jí zasahuje do her, jejího soukromí ... Moje fantazie sahá do její puberty, kdy by to bylo zřejmě hodně náročné, pokud by přístup táty zůstal takový, jaký je.

Zkuste s manželem víc mluvit - pokud máte takto otevřený vztah - co si on prožil v dětství, jak k němu přistupovali rodiče, jaké on má zkušenosti, které by se mohly vázat na tuto jeho vlastnost.
Mluvte spolu vždy v klidu, když není situace vyhrocená.

Ještě jednou mu zadefinujte, co vidíte u dcery, když on na ni takto reaguje. Nezájem, nesouhlas, omezení, agresivitu, neroste mezi nimi vztah ...

Bylo by lepší, abyste pak do školky nevolala vy, ale nechala to na tátovi? Nestačí mu vaše jedno ujištění, že je vše v pořádku? Věří vám? Věří jiným lidem? Není sám někdy zmatený, nedůvěřivý?

Mluvte spolu, mluvte ... Snažte se vše vyargumentovat. Pokud nic nepomůže, zkuste nezasahovat do jeho komunikace s dcerou, aby on sám viděl a vnímal její reakci.

Pokud to bude zapotřebí, choďte i ven jednotlivě, ne dohromady oba rodiče. Dcera bude mít zkušenost s vámi i tátou a bude mu moct třeba někdy říct, že chce vylézt, chce běhat. Tak bude mít zpětnou vazbu přímo od ní.

Držím moc palce

PhDr. Ilona Špańhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - infromační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

16.11.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359