Kaloba_baner_965x100

Jeden příběh z mnoha aneb Vaše pomoc může mít konkrétní tvář

I když jim zpráva, že jejich děťátko není zdravé, změnila život, rozhodli se nenechat se paralyzovat touto situací a dělají vše pro to, aby zajistili Vojtíkovi co možná nejkvalitnější život. Už více než čtyři roky věnují veškeré nasazení podpoře synkova psychomotorického vývoje. Navzdory negativním prognózám několikrát denně cvičí, zajistili ty největší odborníky z oblasti klasické i alternativní medicíny, využívají nejmodernějších terapeutických a speciálně-pedagogických trendů k stimulaci toho nejdražšího, co mají. Odměnou za jejich víru a trpělivost jsou nejen menší a větší úspěchy, které sice nemohou být měřitelné tabulkami vývoje, ale především jejich pílí a láskou, ale hlavně Vojtíškův úsměv, jiskřičky v jeho očích a nefalšovaná radost při společných chvílích s těmi, kteří ho mají rádi takového, jaký je.

Vojtíšek_normal

Narození chlapečka bylo nejradostnější událostí jejich života. Děťátko plánovali, vše přizpůsobili jeho příchodu a hlavně se na něj velmi těšili. Oba měli za sebou svá studia a část kariéry, doposud jim vše vycházelo podle plánů. Po téměř bezproblémovém těhotenství se Vojtíšek narodil v létě roku 2007. Porod proběhl v naprostém pořádku. Již v porodnici se ale u chlapečka vyskytly atypické pohybové projevy, které ani opakovaném upozornění lékaři nehodnotili jako epileptické záchvaty. Jejich počet narůstal i po propuštění domů a teprve po dalších návštěvách odborníků začali tušit, že s jejich děťátkem není vše v pořádku...

Prvních šest měsíců chlapečkova života bohužel strávili více času v nemocnicích než doma. Zjistili, že Vojtíšek trpí těžkou formou epilepsie, která má špatnou prognózu nejen vzhledem k psychomotorickému vývoji děťátka, ale také ke své kompenzaci léky. Celé týdny zkoušeli další a další léky a jejich vzájemné kombinace, aby počet těžkých záchvatů alespoň snížili nebo jejich průběh zmírnili. Bylo to velmi těžké období strávené především na jednotkách intenzivní péče různých nemocnic, kde rodiče nevěřícně dnem i nocí sledovali možnosti moderní medicíny, synkovu bojovnost a zjišťovali, co ještě mohou zvládnout. Přestože špatných zpráv neubývalo, přišel den, který od té doby slaví stejně významně jako narozeniny i Vánoce. Den posledního záchvatu. Již téměř čtyři roky zvládá Vojta svůj každodenní život bez epileptických křečí, což zní i těm největším optimistům, znající Vojtův přesný typ epilepsie, jako zázrak. Bere pravidelně léky a navštěvuje svou neuroložku, která mj. pečlivě monitoruje Vojtíkův psychomotorický vývoj.

Epilepsie je projevem onemocnění mozku a centrální nervové soustavy. Často se vyskytuje jako sekundární k jinému onemocnění. Přes obrovské nasazení mnoha odborníků na nejrůznějších pracovištích se nepodařilo stanovit Vojtovo primární onemocnění, jeho příčinu ani prognózu. Uvažuje se o některé z velmi vzácných neurometabolických poruch, je možné, že jeho onemocnění ani nemá dosud jméno, a je velmi pravděpodobné, že jím netrpí nikdo ve střední Evropě. Tato porucha si kromě již uvedené epilepsie vybrala daň v podobě svalové hypotonie (sníženého svalového napětím) a výrazného psychomotorického opoždění. Vojta je sledován na špičkových tuzemských pracovištích, jeho stav je pravidelně konzultován i s odborníky ze zahraničí.

Vojtík s maminkou tráví přibližně 4 měsíce v roce na rehabilitačních pobytech, většinu z nich jim umožňuje zdravotní pojišťovna, ostatní si rodina hradí sama. Jsou klientskou rodinou rané péče, tzn. že Vojtíka a jeho rodinu pravidelně navštěvuje terénní poradkyně, společně pracují na reálných cílech, kterých chce rodina dosáhnout, poradna rané péče půjčuje Vojtíkovi různé hračky a pomůcky vhodné k dalšímu rozvoji, rodičům pak poskytuje odbornou literaturu, sociální a psychologické poradenství. Doma cvičí několikrát denně (metodu podle prof. Vojty a metodu dle manželů Bobathových), provádí mnoho stimulací (zraku, jemné motoriky, psychiky, hipoterapii atd.), kromě klasické medicíny zkouší i alternativní cesty k uzdravení (akupunkturu, homeopatii, kraniosakrální masáže, kineziologii, léčitele). I když Vojtík dosud nechodí ani nemluví, už nyní společnými silami, vírou a trpělivou mravenčí prací dokázali více, než jim někteří lékaři nad kojeneckou postýlkou předpovídali. Vojtík si umí sám kleknout, dokáže posedět, zajímá se o okolí, vyjadřuje emoce, má rád děti, zvířata, barvy, zvuky. Když pak někteří pozitivně naladění odborníci (vč. některých lékařů a fyzioterapeutů) vidí, jak moc se rodina snaží s Vojtíkem o vše, co jde ostatním dětem skoro automaticky, věří, že toho dosáhnou ještě více.

Přestože jsou „tak trochu jiná" rodina, snaží se žít plnohodnotným životem. Vojta má krásný pokojík se spoustou hraček (některé mu vyrábějí sami rodiče s cílem co největší stimulace), jezdí na dovolené a výlety, setkávají se s kamarády (zdravými i těmi, kterým osud také nenadělil tolik zdraví, kolik by si zasloužili). Vojtík navštěvuje dopolední rehabilitační stacionář se speciální mateřskou školou, kde se dětem věnuje proškolený personál (Vojta absolvuje pravidelně cvičení s fyzioterapeutkou, perličkové koupele, canisterapii, muzikoterapii, masáže, pobyty v relaxační místnosti apod.).

Přes všechno, co je potkalo (otázky „Proč není jejich děťátko zdravé? Jak se vyrovnat s nelehkou životní situací? Co bude dál?" nezmizí ani po letech), cítí, že je jejich dítě velmi obohatilo. Moc jim na něm záleží a vždy budou usilovat o to nejlepší pro něj. Naučil je spoustu věcí: komunikovat s nadacemi a sponzory, diskutovat s lékaři (většina z lékařů neumí Vojtíška pojmout komplexně - znají jen část vyplývající z jejich zaměření, takže se dá bez nadsázky říci, že největšími odborníky na své dítě, jsou právě oni - jeho rodiče), vážit si všeho podstatného a naopak neřešit zbytečnosti. Jejich syn také dokonale prověřil mezilidské vztahy v nejbližší rodině, přátele i známé. Přišli o pár přátel a hodně iluzí o lidech kolem sebe, našli však přátele nové a v některých lidech objevili vzácnou podporu a upřímnou radost z každého Vojtíkova úspěchu.

Vojta inspiroval své rodiče k založení občanského sdružení, prostřednictvím kterého by rádi zprostředkovali pomoc dobrosrdečných donátorů dětem a mládeži s tělesným, mentálním či smyslovým hendikepem. Patronem sdružení s příznačným názvem Vojtěška a také titulní postavou jeho projektů je právě Vojta, v budoucnu by se v případě přízně lidí a společností dobré vůle rádi věnovali podpoře i dalších dětí. I když vědí, že je jejich syn jedním z mnoha dětí se zdravotním či sociálním znevýhodněním, věří, že se jim díky jejich nefalšovanému nasazení a Vojtovu temperamentu podaří získat přízeň těch, kteří mají chuť pomáhat. Pokud byste chtěli podpořit Vojtíka na jeho terapiích, přispět na jeho kompenzační nebo didaktickou pomůcku, či se stát částečným nebo generálním sponzorem jeho rehabilitačního pobytu, můžete nalézt více informací vč. kontaktu na rodiče na stránkách o.s. Vojtěška: www.vojteska.org.

PR, 21.11.2011

 

Banner250minimal
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění? U ZP 211 žádný problém

„To vážně musím osm dnů po porodu letět na zdravotní pojišťovnu, abych tam našeho Péťu přihlásila k zdravotnímu pojištění? To se mi fakt nechce. Osmý den po porodu mám úplně jiné myšlenky než lítat po úřadech,“ napsala nám do redakce rozčilená čerstvá maminka Monika z Prahy.

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vítězem v anketě o nejlepší zdravotní pojišťovnu roku 2015

První leden byl tradičně den velkých změn nejen v legislativě, ale i u zdravotního pojištění. K začátku nového roku se migrující pojištěnci oficiálně přesunuli k novým zdravotním pojišťovnám. Jejich kvalitou a přístupem se v nedávné době zabývala organizace HealthCare Institute. Jak hodnotí pacienti, lékaři a ředitelé nemocnic zdravotní pojišťovny za rok 2015?

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

POŠLETE DĚTI DO LÁZNÍ

Ekzémy, astma, onkologické nemoci, neurózy, obezita. Ročně se v českých lázních léčí tisíce dětí. Co je tam čeká a jak jim léčebný pobyt pomůže?

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359