11488786

VLASTENECTVÍ NAŠICH DÍTEK

Autor: Petr Vacek

Tak nám budou vychovávat děti k vlastenectví, paní Milerová ... Myslel jsem, že dětem by se měla politika vyhnout. Ale už v pohádkách jim dáváme najevo, co se od nich očekává...

Scan_pic0019_normal

Takoví Broučci jsou dobří křesťané, protože je psal evangelik Karafiát. Kája Mařík byl zas dobrý katolík. Z Pyšné princezny a Císařova pekaře dělný lid, revoluce a rozdělení světa na socdem a kapitalistický tábor trčí jak péro z gauče. On i takový Rumcajs zdárně bojuje proti vrchnosti. Nebo utlačovaní Anče, Kuba a Hajnej a kapitalista Trautenberk. Krteček ve filmu Krtek a paraplíčko sebere prodavači meloun, který pak bezplatně rozdělí mezi zvířátka, takže vlastně znárodňuje. V pohádkách Makové panenky jsou mezi zápornými postavami Tureckej měsíc a exotický motýl Ibrahim. No jo, kapitalisti. 

Možná se můžeme těšit na vznik nových večerníčků. Vlasteneckých pohádek. Možná  vznikne i Vlastenecká čítanka. Ale neumím si představit, co bude obsahem.

Vlastenectví totiž moc nechápu. Mám za to, že na světě jsou dva národy.

Do toho mého patří Roth, Žid, kterému podle jeho slov "nikdy v životě nikdo neublížil a nejlepší přítel byl katolický farář". Katolický páter František Kovanda, s Mikim se nikdy nepoznali, ale povahou byli jak dvojčata. Ewan, kanadský herec, producent a režisér, který pro českou kulturu udělal víc než celá Dělnická strana.
Maxime z Beninu, pětinásobný doktor, herec a "dýdžej". Cigán Miguel, muzikant, pracuje s dětmi z dětských domovů a jako street worker chrání Čechy před žloutenkou ze stříkaček narkomanů.
Syrský Drúz Marwan, který učí Čechy kráse arabské hudby a cizince kráse české řeči. Přemysl Pitter, u nás neznámý, jinak čestný Občan Německa, Švýcarska i Izraele. Před válkou se staral o české sirotky, za války zachraňoval židovské děti a po válce děti německé. Švéd Raoul Wallenberg, Petra Procházková, pan profesor Matějček, Marta Kubišová ... To je jeden národ.

Ten druhý, tam jsou ti, co se  nechtějí domluvit. Můžou se tvářit různě, mít různý původ a různé vyznání, ale je to jedna parta. Nevím, proč svým dětem tvrdit, že mají něco společného se zrůdami, které mají na svědomí Miladu Horákovou nebo malou Natálku, jen proto, že mluvíme česky.

Možná se zase doma děti budou věci dovídat jinak než ve škole. Možná z vlastenectví propadnou. Ale třeba se pak nenechají nahnat do nějakého prima vlasteneckého podniku, jako byla První světová. Vlastenectví, které stálo dvacet milionů životů.

Zdroj:

Fejeton Petra Vacka vyšel v časopise Děti a my v listopadu 2011. Petr Vacek přispívá do Děti a my pravidelně.

Čtenáři najdou v časopise Děti a my mnoho dalších zajímavých článků. Pro rodiče, kterým není lhostejné vzdělávání jejich dětí je nově určen i časopis Rodina a škola.  

Na AZ RODINA.CZ zveřejněno 28.11.2011

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05