STUDENTKA VŠ A ŽÁDOST O ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Je mi 21 let a studuji na vysoké škole. Momentálně dostávám výživné ve výši 1400,- Kč a jelikož se moje náklady zvýšily, tak bych chtěla zažádat o zvýšení výživného.
Chtěla jsem se především zeptat jaké náležitosti potřebuji doložit u soudu? Četla jsem, že jsou nutné doložit účty za učebnice popř. jiné studijní potřeby, jenže ty si neschovávám. Jak to tedy je, co všechno potřebuji, abych si obhájila žádost o zvýšení?
A je nějaký rozdíl v tom, že bydlím u rodičů (mamka a můj nový táta). Můj biologický otec se mnou není ve styku, ale z alimentů si platím skoro všechny svoje výdaje.
Dle zákona o rodině vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, dokud děti nejsou samy schopny se živit a také, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určování výše výživného se musí zjistit, jaké jsou příjmy a možnosti rodičů. Platí, že rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmů, je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí patnáctinásobek částky životního minima potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb tohoto rodiče podle zákona o životním minimu.
Na druhé straně odůvodněné potřeby se v žádném případě nekryjí s nějakým životním minimem. Vyjadřují kompletní potřeby důstojně kulturně žijícího člověka. Tedy ne pouze strava a oblečení, ale i výdaje na zábavu, na zájmy, koníčky, sport, samozřejmě vzdělání, včetně nadstandardního apod. Tam, kde to majetkové poměry povinného rodiče připouštějí, lze za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor zabezpečujících zejména přípravu na budoucí povolání. Vždy se zkrátka musí pečlivě posoudit poměr možností a schopností povinného na jedné straně a potřeb oprávněného na straně druhé. Pokud povinný rodič získá výhodnější zaměstnání a zdvojnásobí se mu příjem, tak i při zdánlivě nezměněných potřebách bude místo pro zvýšení výživného, neboť odůvodněným nyní bude vyšší standard.
Podmínkou pro nárok na výživné je odkázanost na výživu. Tedy jakmile není dítě schopno se samo živit, může požadovat od rodičů výživné. Je ovšem třeba správně chápat, co znamená nebýt schopen se sám živit. Neznamená to, že kdo dosáhl patnácti let nebo např. dokončil střední odbornou školu, ale chce ještě pokračovat ve vzdělávání, se už může sám živit. Pokud se rozhodne studovat vysokou školu, trvá jeho nárok do té doby, dokud vzdělání neukončí.
Pokud dojde k situaci, že potřeby oprávněného, tedy dítěte, se zvýší a stávající výživné již není schopno tyto potřeby krýt, může dítě žádat o jeho zvýšení. Vzhledem k tomu, že jste již zletilá, probíhá řízení jako tzv. sporné. To znamená, že musíte podat žalobu, ve které uvedete všechny rozhodné skutečnosti a důvody, proč má být výživné zvýšeno a musíte uvést konkrétní částku, o kterou má být výživné zvýšeno. Není možné, tak jako při zvýšení výživného pro nezletilé děti, ponechat rozhodnutí na úvaze soudu. Současně je nutné upozornit, že v případě, že byste nebyla s návrhem na zvýšení výživného úspěšná a otec byl zastoupen advokátem, může Vám soud uložit povinnost nahradit otci náklady soudního řízení. Vzhledem k těmto skutečnostem doporučuji, abyste se sepsáním žaloby obrátila na advokáta, se kterým věc zkonzultujete. Případně můžete podat k soudu žádost o ustanovení advokáta, který by Vás v tomto řízení zastupoval bezplatně.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
6.12.2011