PLNOLETÝ SYN A NEPRAVIDELNÉ PLACENÍ VÝŽIVNÉHO V NEDOSTATEČNÉ VÝŠI
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Je mi 21 a mám takový problém a už opravdu nevím, co mám dělat. Otce jsem nikdy neviděl, neplatil, když jsem byl nezletilý matce a teď neplatí ani mně... Před 2 lety jsme zažádal o zvýšení z 500 na 3500 Kč ( zažádáno bylo i o navýšení 3 roky zpětně), takže měl splácet 5000 měsíčně (3500 +1500 zpětmé výživné - rozhodnutí podle soudu). Platí mi cca jednou za
4 měsíce, aby nemohl být nějakým způsobem potrestán a to ještě ne plnou částku. Platí mi 2000 Kč, což si myslím v téhle době na měsíc není vůbec nic, když jsem student. Když mu matka zavolala, že má platit to co má nařízeno, jeho odpověď zněla, že nebude platit 5000 Kč, když druhému dítěti platí 2500 Kč. Obrátil jsem se tedy na pomoc policie, tam mi bylo sděleno, že to není trestný čin, prý nesmí platit 6 měsíců v kuse, což si hlídá, aby nepřekročil. Tak jsem tedy podal trestní oznámení, už potřetí, 2x do Nymburka, kde se to od začátku řeší, a poté asi po roce do Pardubic. V Nymburce se rozhodlo o zvýšení, měl možnost se odvolat, ale neudělal to. Podruhé, když neplatil, tak mi přišlo, že se tím nikdo nechce zabývat a v Pardubicích jsem se nedočkal také žádného výsledku. Částku jsem chtěl vymáhat pomocí exekutora, dlužník byl předvolán k výslechu, kde vypověděl, že nemá účet, nemá byt ani dům, nepracuje, není ani nahlášen na pracovním úřadě, že si přivydělává pomocí brigád a to ne pravidelně, ale jen nárazově. Tudíž nemůže splácet 5000 Kč, ale pouze 2 tisíce. Takže když to zhruba sečtu, tak mi zaplatí max 6-8 tis za rok, místo nařízených 60 000 Kč (5000 Kč měsíčně).
Nouzí netrpím, protože mě podporuje matka a můj nevlastní táta, ale dlužná částka se blíží ke 200 000 Kč, což není zrovna málo, takže bych s tím chtěl určitě něco dělat.
Opravdu si nevím rady. Jak mám tedy postupovat, když s tím nikdo nechce nic dělat ?
Pro vymáhání dlužného výživného je skutečně nutné postupovat cestou exekuce nebo případně současně trestního oznámení.
Vymáhat výživné lze prostřednictvím soudního výkonu rozhodnutí, nebo prostřednictvím exekutora. V případě soudního výkonu rozhodnutí se musí navrhnout konkrétní způsob, kterým má být pohledávka vymožena (srážkami ze mzdy, prodejem movitých nebo nemovitých věcí apod), v případě vymáhání prostřednictvím exekutora zvolí on sám nejvhodnější způsob vymožení pohledávky, protože prověřuje veškerý majetek povinného.
Pokud jde o trestní oznámení, je pravdou, že pokud povinný rodič zaplatí občas na výživné nějakou částku výživného, Policie ČR věc zpravidla odloží. Je však nutné podat proti rozhodnutí o odložení věci stížnost a poukázat na účelovost jednání otce. Podle trestního zákoníku platí, že:
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.
Pokud podáte stížnost proti usnesení o odložení věci, bude věc postoupena státnímu zastupitelství a je šance na důkladnější prošetření věci. Z praxe mám zkušenost, že státní zastupitelství hodnotí účelové placení malých částek výživného přísněji a obžalobu často podá i v tomto případě.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
9.12.2011