Asekol_cervene_k_965x100px__04

PLNOLETÝ SYN A NEPRAVIDELNÉ PLACENÍ VÝŽIVNÉHO V NEDOSTATEČNÉ VÝŠI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Je mi 21 a mám takový problém a už opravdu nevím, co mám dělat. Otce jsem nikdy neviděl, neplatil, když jsem byl nezletilý matce a teď neplatí ani mně... Před 2 lety jsme zažádal o zvýšení z 500 na 3500 Kč ( zažádáno bylo i o navýšení 3 roky zpětně), takže měl splácet 5000 měsíčně (3500 +1500 zpětmé výživné - rozhodnutí podle soudu). Platí mi cca jednou za
4 měsíce, aby nemohl být nějakým způsobem potrestán a to ještě ne plnou částku. Platí mi 2000 Kč, což si myslím v téhle době na měsíc není vůbec nic, když jsem student. Když mu matka zavolala, že má platit to co má nařízeno, jeho odpověď zněla, že nebude platit 5000 Kč, když druhému dítěti platí 2500 Kč. Obrátil jsem se tedy na pomoc policie, tam mi bylo sděleno, že to není trestný čin, prý nesmí platit 6 měsíců v kuse, což si hlídá, aby nepřekročil. Tak jsem tedy podal trestní oznámení, už potřetí, 2x do Nymburka, kde se to od začátku řeší, a poté asi po roce do Pardubic. V Nymburce se rozhodlo o zvýšení, měl možnost se odvolat, ale neudělal to. Podruhé, když neplatil, tak mi přišlo, že se tím nikdo nechce zabývat a v Pardubicích jsem se nedočkal také žádného výsledku. Částku jsem chtěl vymáhat pomocí exekutora, dlužník byl předvolán k výslechu, kde vypověděl, že nemá účet, nemá byt ani dům, nepracuje, není ani nahlášen na pracovním úřadě, že si přivydělává pomocí brigád a to ne pravidelně, ale jen nárazově. Tudíž nemůže splácet 5000 Kč, ale pouze 2 tisíce. Takže když to zhruba sečtu, tak mi zaplatí max 6-8 tis za rok, místo nařízených 60 000 Kč (5000 Kč měsíčně).
Nouzí netrpím, protože mě podporuje matka a můj nevlastní táta, ale dlužná částka se blíží ke 200 000 Kč, což není zrovna málo, takže bych s tím chtěl určitě něco dělat.
Opravdu si nevím rady. Jak mám tedy postupovat, když s tím nikdo nechce nic dělat ?


Pro vymáhání dlužného výživného je skutečně nutné postupovat cestou exekuce nebo případně současně trestního oznámení.
Vymáhat výživné lze prostřednictvím soudního výkonu rozhodnutí, nebo prostřednictvím exekutora. V případě soudního výkonu rozhodnutí se musí navrhnout konkrétní způsob, kterým má být pohledávka vymožena (srážkami ze mzdy, prodejem movitých nebo nemovitých věcí apod), v případě vymáhání prostřednictvím exekutora zvolí on sám nejvhodnější způsob vymožení pohledávky, protože prověřuje veškerý majetek povinného.
Pokud jde o trestní oznámení, je pravdou, že pokud povinný rodič zaplatí občas na výživné nějakou částku výživného, Policie ČR věc zpravidla odloží. Je však nutné podat proti rozhodnutí o odložení věci stížnost a poukázat na účelovost jednání otce. Podle trestního zákoníku platí, že:

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

Pokud podáte stížnost proti usnesení o odložení věci, bude věc postoupena státnímu zastupitelství a je šance na důkladnější prošetření věci. Z praxe mám zkušenost, že státní zastupitelství hodnotí účelové placení malých částek výživného přísněji a obžalobu často podá i v tomto případě.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

 

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.12.2011

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359