NESVÉPRÁVNÝ OTEC A MOŽNOST ZVÝŠENÍ ALIMENTŮ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Otec tříletého syna je nesvéprávný a platí alimenty 700 Kč. Chtěla bych vědět, jestli mám nárok na zvýšení, synovi se teď zvýšily nároky ohledně zdraví, musí nosit dioptrické brýle a vložky do botiček. Navíc by měl chodit i do školky (jelikož jsem na MD s druhým synem, tak tam nešel). Slyšela jsem i o tom, že alimenty mohou počítat také z výplaty prarodičů. Je to pravda? Myslím, že stanovená výše alimentů je velmi malá.
Podle zákona o rodině platí, vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit, přičemž oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určení výše výživného se přihlédne také k tomu, v jaké míře rodič o dítě osobně pečuje.
Úprava výživného se děje vždy podle stavu, který je zde v době vydání rozhodnutí soudu. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s fyzickým dospíváním, školní docházkou, zdravotním stavem atd., ale může nastat i změna v možnostech povinného, zejména v souvislosti se zvýšením nebo poklesem v příjmech, změnou počtu vyživovacích povinností atd. Musí však jít o změnu poměrů závažnějšího rázu, nikoli jen přechodnou, například jednorázový pobyt dítěte v lázních. Zdravotní okolnosti, jaké popisujete, bývají obvykle považovány za možný důvod pro zvýšení výživného. Pokud dojde k situaci, že potřeby oprávněného, tedy dítěte, se zvýší a stávající výživné již není schopno tyto potřeby krýt, je možné žádat jeho zvýšení. Nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví rozsah jejich vyživovací povinnosti soud nebo schválí jejich dohodu o výši výživného.
Pokud není otec dítěte schopen platit alimenty sám, ze zákona přechází tato povinnost na prarodiče. Pokud by byla vyživovací povinnost uložena prarodičům, nebude uložena ve stejné výši, jako otci dětí. Otec je povinen poskytovat výživné tak, aby zajistil stejnou životní úroveň podle svých příjmů, zatímco prarodiče pouze podle svých možností a schopností. Dále je nutné upozornit, že pokud přejde vyživovací povinnost na prarodiče, bude zkoumána schopnost poskytovat výživné u všech prarodičů, tzn. i u Vašich rodičů a může být uložena i Vašim rodičům.
Ustanovení § 31 a násl. zákona o rodině se zabývají úpravou rodičovské zodpovědnosti, která je zde řádně definována, a která náleží oběma rodičům, mají-li, mimo jiné, způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu. Pokud tedy je jeden z rodičů způsobilosti k právním úkonům zbaven nebo jeho způsobilost je ve vymezeném rozsahu omezena, pozbývá současně i rodičovskou zodpovědnost, který náleží jen právně způsobilému rodiči. Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti zbavením rodičovské zodpovědnosti nezaniká a o zvýšení výživného vůči otci tedy žádat můžete.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
12.12.2011