Kaloba_baner_965x100

BOLESTI ZAD - ZARUČENĚ NEJÚČINNĚJŠÍ LÉČBA

Autor: MUDr. Jan Hnízdil

Pan Mirek si pro bolest ani nemohl sednout do křesla ordinace. Zůstal raději stát. Vysoký, štíhlý šedesátník, dokonale oblečený, v ruce ale místo obvyklého notebooku igelitku. Na stůl z ní vysypal hromadu léků a spustil: „Ještě před půl rokem mi bylo docela dobře...

Zada_bolest_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Pak mne chytla záda. Bolest občas vystřelovala do levé kyčle. Prošel jsem nekonečnou řadou vyšetření. V hlavě z toho mám naprostý zmatek. Praktický lékař zjistil blokádu, nasadil ibalgin, k tomu dorsiflex na uvolnění svalů. Pro jistotu mne poslal na neurologii a revmatologii.


Tip! Flextor je unikátní kloubní výživa obsahující 7 účinných látek.


Neurology jsem vystřídal dva a nebyli schopni se dohodnout ani mezi sebou. Jeden tvrdil, že mám polyneuropatii, prý zánět nervu. Přidal aescin proti otoku a vitamin B. Druhý zjistil na magnetické rezonanci zúžení páteřního kanálu, doporučil tablety DHC proti silné bolesti a jiný lék na uvolnění svalů - myolastan.

Revmatolog nechal dělat odběry a prohlásil, že trpím séronegativní artritidou - revmatismem, při kterém je nález v krvi v pořádku, ale bolí klouby - dal mi sulfasalazin.

Výsledek magnetické rezonance jsem ukázal neurochirurgovi a ten chtěl hned operovat.

Tak mne to vyděsilo, že jsem skoro přestal spát. Psychiatr zjistil depresi a nasadil citalopram.

Připadám si jako v pohádce o pejskovi a kočičce, když pekli dort. Doktoři určitě chtějí, aby mi bylo dobře. Jenže každý přidá další syndrom a další léky. Pořádně nevím, co mi je, z léků mne bolí žaludek a sezení v práci mi dělá čím dál větší potíže," svěřoval se pan Mirek.

Doktor R. A. Deyo z univerzity ve Washingtonu zjišťoval, jak se lékaři různých odborností shodují v názorech na způsoby vyšetření a příčiny běžných bolestí zad. Výsledkem byl naprostý chaos. Ukázalo se, že revmatologové dvakrát častěji než lékaři jiných specializací používají laboratorní testy k vyloučení revmatického procesu, neurochirurgové a ortopedi naopak dvakrát častěji využívají zobrazovací metody ve snaze odhalit výhřez meziobratlové plotny, neurologové třikrát častěji volí elektromyografické vyšetření k vyloučení poruchy vedení vzruchu postiženým nervem. Stejné rozdíly jako při volbě vyšetřovacích metod jsou i v názorech na léčbu. Jestliže jsou zmatení pacienti, zmatení lékařů není o nic menší.

Objektivní vyšetření pana Mirka nic závažného neprokázalo. Fyzicky na tom byl celkem dobře. Před pár měsíci zvládal i třicet kilometrů na kole. Bolest zad vypovídala o tom, kolik si toho na ně naložil. Námahy, ale i starostí. Pracuje jako manažer velké banky, denně dvanáct hodin, pod tlakem krize. Neodpočine si ani o víkendech. Dovolenou neměl sedm let. Mluvit o osobním životě se nejdřív zdráhal. Pak připustil, že jej „tíží vztah s manželkou, tchánem, dcerou ... a to ještě není všechno". Všiml si, že ve stresu se záda zhoršují.

Uklidnil jsem ho, že zatím nemusí ani na operaci, ani brát prášky. Záda volají po tom, aby si z nich „odložil" - hodiny sezení u počítače, ale také starosti. Souhlasil s neschopenkou, ochotně přijal i nabídku rehabilitace pohybem, masáží a vodoléčby. Návrhem psychoterapie, „rehabilitace" vztahu ke svým nejbližším i k sobě samotnému, už tak nadšený nebyl. „Asi na tom něco bude, ještě si to rozmyslím," utrousil na odchodu.

Lidové noviny, 28. 7. 2009

Zdroj:

Text byl převzat z knihy Mým marodům - Jak vyrobit pacienta, kde byl zveřejněn pod názvem Jak doktoři pekli dort.

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 13.12.2011

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359