POJIŠTĚNÍ V DOBĚ NEPLACENÉHO VOLNA A ZMĚNA PRACOVNÍ SMLOUVY
Autor: odpověď - JUDr. František Muška, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Synovi budou v červnu 3 roky a nejspíš mi jej vezmou do školky až v září, chtěla bych proto svého zaměstnavatele (státní správa) požádat o neplacené volno na tyto 3 měsíce. Pokud by mi vyhověl, kdo mi po tuto dobu platí zdravotní a sociální?
Dále bych chtěla v září nastoupit do práce na zkrácený úvazek (asi 6 hodin) týdně, tak se chci se zeptat, zda moji nynější smlouvu na plný úvazek a na dobu neurčitou, mohou změnit na dobu určitou?
Související předpisy:
§ 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 7 odst. 1 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním
pojištění, ve znění p. p.
Odpověď na první část dotazu záleží na tom, zda v době vašeho neplaceného volna budete pobírat rodičovský příspěvek nebo ne. Jestliže rodičovský příspěvek pobírat budete, pak za vás pojistné bude odvádět stát a to podle § 7 odst. 1 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.
Jestliže rodičovský příspěvek nebudete pobírat, pak se na vás bude vztahovat ustanovení § 7 odst. 1 písm. l zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kde se stanoví, že stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti v době neplaceného volna platit nemusíte, protože nemáte příjem.
Zákoník práce v § 241 odst. 2 stanoví, že pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) 77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Jestliže máte v pracovní smlouvě sjednanou délku pracovní doby, pak zřejmě vaši kratší pracovní dobu bude zaměstnavatel řešit dohodou o změně pracovní smlouvy. Je možné, že zaměstnavatel této situace využije k tomu, aby vám navrhnul změnu pracovního poměru sjednaného na dobu neurčitou na pracovní poměr na dobu určitou. S tím však souhlasit nemusíte. Jestliže by vám zaměstnavatel v té souvislosti neumožnil pracovat v režimu kratší pracovní doby, můžete požádat inspekci práce, aby prošetřila, zda u v tom bránily vážné provozní důvody.
JUDr. František Muška, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
14.12.2011, aktualizace 31.7.2012