Asekol_cervene_k_965x100px__04

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DÍTĚTE DO ŠKOLKY

Autor: odpověď - Mgr.Kateřina Vítová

DOTAZ Z PORADNY - V dubnu budou synovi 3 roky a od září budu žádat o jeho přijetí do MŠ, zároveň se mi ale v únoru narodí druhé dítě, na mateřskou dovolenou nebudu nastupovat, přejdu rovnou na rodičovskou a po celou dobu budu pokračovat v zaměstnání jako OSVČ - činnost nebudu nijak přerušovat. Zajímalo by mne, zda budu v přihlášce pro školku formálně jako matka na rodičovské nebo jako zaměstnaná matka OSVČ, když tuto činnost vykonávám nepřetržitě už cca 7 let? Vím, že zaměstnané maminky mají přednost před těmi doma, proto mne to zajímá. Je-li to vůbec možné nějak posoudit.


Kritéria pro přijetí dětí do MŠ by měla být s dostatečným předstihem uveřejněna a každý by měl mít možnost se s nimi seznámit.
O tom, zda bude dítě přijato či nepřijato k předškolnímu vzdělávání rozhoduje podle školského zákona ředitel mateřské školy. Jde o správní řízení a ředitel, jako správní orgán, musí respektovat správní řád - tj. musí jednat nezávisle, nestranně, vydat písemné rozhodnutí s řádným odůvodněním a poučením o možném odvolání proti němu. Není nikde v zákoně či jiném právním předpisu stanoveno dle jakých kritérií mají být děti přijímány. Pouze dítě v posledním roce před nástupem povinné školní docházky je díky věku upřednostněno ze zákona. Kritéria pro přijetí stanoví v podstatě ředitel školky, bohužel do značné míry ovlivnuje přijímání do MŠ i jejich zřizovatel - ač by neměl...

Častá kritéria:

1) Sociální přednost - mívají děti samoživitelek dále např. děti zdravotně postižených, či jinak objektivně znevýhodněných rodičů.

2) Zdravotní stav dítěte - ze zákona vyplývá jako podmínka pro přijetí dítěte do školky pouze povinné očkování. Zdravotní postižení jako paušální důvod k odmítnutí dítěte mateřskou školkou je přímou diskriminací. Zdravotní postižení nesmí být kritériem pro rozhodování o přijetí či nepřijetí dítěte do mateřské školy. V souladu s Úmluvou o právech dítěte a Úmluvou o právech osob s postižením má být dětem s postižením garantováno právo na vzdělání a to včetně možnosti svobodné volby vdělávacího zařízení - současný přístup většiny MŠ k dětem s postižením je v rozporu s oběma Úmluvami. Ustanovení školského zákona v oblasti vzdělávání dětí s postižením již nejsou ve světle Úmluv vyhovující.

3) Zaměstnanost rodičů - právo dítěte na předškolní vzdělávání dítěte by nemělo být podmíněno pracovním vytížením rodičů. Účast na předškolním vzdělávání je právem a zájmem dítěte, nikoli jeho rodičů, tedy pokud už školka přjímá přednostně děti rodičů zaměstnaných, pak by toto kritérium neměla rozšiřovat o požadavek určité výše úvazku nebo typ výdělečné činnosti a už vůbec by nemělo být kritériem to, zda máte či nemáte nárok na RP či jiné dávky státní sociální podpory nebo fakt, že se chystáte porodit mladší dítě, na nějž budete mít nárok na RP.

Tedy pokud jste osoba samostatně výdělečně činná uveďte do přihlášky, že pracujete jako OSVČ. Měla byste být posuzována stejně jako matky zaměstnané např. v pracovním poměru.

V nedávné době se tématem přijímání dětí do MŠ zabýval i Úřad veřejného ochránce práv ČR, jehož stanovisko naleznete zde: 
http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2010/kriteria-pro-prijeti-do-materske-skolky-se-maji-tykat-deti-nikoli-posuzovat-jejich-rodic/

Bohužel stanovisko je nezávazné, nicméně říká, že mateřské školy jsou zařazeny do soustavy školního vzdělávání a nikoliv mezi sociální zařízení, a proto by se neměla posuzovat sociální situace rodičů, z hlediska zaměstnanosti či typu výdělečné činnosti.

561/2004 Sb. Zákon o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)

Mgr. Kateřina Vítová


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

14.12.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359