Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZRUŠENÍ TRVALÉHO POBYTU BÝVALÉMU MANŽELOVI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám k vám dotaz k náhradnímu bydlení mého bývalého manžela. Rosudek nabyl právní moci a já nevím, jak dále postupovat. Máme státní byt v kterém bydlím já a moji 2 synové. Bývalý manžel tu dlouhodobě nebydlí, ale přispívá každý měsíc 500 Kč na bydlení (prý kvůli trvalému pobytu). Na děti mi výživné neplatí,  je veden na sociálce, ale pracuje na černo (bohužel to není prokazatelné). Jeho vinou je byt oblepený exekutory a nikoho nezajímá, že tu ve skutečnosti nebydlí. Bojím se dalších exekucí, ale nevím si rady, nemám finanční prostředky na jeho náhadní bydlení. Jsme rozvdedeni 3 roky. Jak dále postupovat, abych mu mohla zrušit trvalý pobyt?


Přestože údaj o trvalém bydlišti má pouze především evidenční funkci a fakticky Váš bývalý muž v bytě nebydlí, má-li na jeho adrese vedeno trvalé bydliště, exekutoři mohou v bytě provést exekuci zabavením věcí, které se v bytě nacházejí. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste po rozvodu řešili další pokračování společného nájmu bytu nebo ne. Rozvod manželství sám o sobě ještě neznamená zánik společného nájmu bytu manželi. Ten může zaniknout buď na základě dohody, kterou rozvedení manželé uzavřou nebo v případě, že nedojde k uzavření dohody, zanikne společný nájem bytu manžely rozhodnutím soudu. Manželé mohou dohodu uzavřít až poté, co nabude právní moci rozsudek, kterým se rozvádí manželství. Občanský zákon nepředepisuje formu, ve které má být tato dohoda uzavřena, je však vhodné, aby byla zvolena forma písemná. Z dohody musí vyplývat vůle manželů zrušit společný nájem bytu manžely a musí z ní být zřejmé, který z rozvedených manželů se stane výlučným nájemcem bytu a který z nich byt vyklidí. Jestliže manželé nejsou schopni uzavřít dohodu o zrušení společného nájmu bytu, rozhodne podle § 705 občanského zákoníku na návrh jednoho z nich soud. Soud rozhodne, že se zrušuje právo společného nájmu bytu a současně určí, který z manželů bude byt nadále užívat jako nájemce. Při rozhodování o dalším nájmu bytu je soud povinen přihlédnout k zájmům nezletilých dětí a stanovisku pronajímatele, kterému musí vždy dát prostor k tomu, aby se vyjádřil k otázce, kdo z rozvedených manželů má byt nadále užívat. Soud samozřejmě může kromě uvedených hledisek vzít na zřetel i hlediska jiná, v zákoně nevymezená.
Pokud jde o zrušení údaje o trvalém pobytu, na Váš návrh místní úřad rozhodne ve správním řízení. Bude přitom po Vás požadovat, abyste prokázala, že jste majitelem či oprávněnou uživatelkou bytu či domu - například na základě nájemní smlouvy, a dále také to, že osoba, o zrušení jejíhož trvalého pobytu usilujete, ztratila právo byt či dům užívat a že ho fakticky neužívá. Jako důkazní prostředek přitom mohou posloužit nejen listinné důkazy ale třeba i výpověď sousedů. Předložíte úřadu nájemní smlouvu (nebo potvrzení z katastru nemovitosti), k žádosti musí být připojeni všichni oprávnění (tzn. pravděp. Vy, popř. i Vaši synové), dále prokázat, že zaniklo užívací právo dotyčného - v tomto případě se jedná o odvolání souhlasu oprávněného nájemce s bydlením bývalého manžela v bytě prokázat, že se manžel v bytě fakticky nevyskytuje a že se v bytě nevyskytují ani jeho věci - dosvědčí např. soused a dále například potvrzení majitele nemovitosti, že tam bývalý manžel nebydlí a nejsou za něj placeny poplatky za služby.
Předpokládám, že soud rozhodl o svěření dětí do Vaší péče a manželovi stanovil výši výživného. Pokud vyživovací povinnost neplní dobrovolně ani po Vaší výzvě, podejte na něj trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy a výživné vymáhejte pomocí exekuce.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

6.1.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359