12838562__1_

VÝPOČET TERMÍNU PORODU

Autor: http://www.gynekologie-porodnictvi.cz/

Taky máte někdy pocit, že na vypočtení termínu porodu nebo určení měsíce, ve kterém se právě nacházíte, byste potřebovaly vystudovat vysokou matematickou? Upřímně řečeno, já ten pocit při prvním těhotenství měla. Vy však nemusíte zoufat, protože máte mne a já se vám pokusím všechno osvětlit :o)

Začala bych na úplném začátku - menstruačním cyklu. Předpokládá se, že menstruační cyklus trvá průměrných 28 dní, přičemž ovulace nastává v polovině této doby - 14.-15. den. Vajíčko je schopné oplodnění zhruba do 12-ti hodin po ovulaci, spermie v ženském těle vydrží asi 1-3 dny. No a tím se nám hned na začátku vylouply dvě záludnosti. Za prvé - kolik z nás má cyklus přesně 28 dní? A za druhé - těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace, stáří děťátka až od oplodnění... Naštěstí, aby zmatky nebyly tak velké, v běžné praxi se budete i u miminka setkávat jenom s určováním stáří podle měsíčků - gestačním věkem. S určením věku podle ovulace - ovulačním věkem - se můžete setkat třeba pokud si budete vyhledávat speciální informace o vývoji miminka v bříšku (to je dobré si předem zjistit, s jakým věkem informace počítají).

Těhotenství trvá 9 kalendářních měsíců nebo přesněji 10 měsíců lunárních. Připomeňme si, že kalendářní měsíc má 28-31 dní, lunární 28 dní. To je 280 dní nebo 40 týdnů po 7 dnech. Porod lze čekat 281. den (nicméně + - 2 týdny jsou většinou normální). Orientačně se o délce těhotenství mluví v kalendářních měsících, přesněji v týdnech.

Údaj 12+2 znamená, že:

- jsem ve třetím kalendářním měsíci
- jsem ve čtvrtém měsíci lunárním (tenhle údaj se ale v praxi nepoužívá)
- jsem ve 13. týdnu těhotenství
- mám za sebou přesně 12 týdnů a 2 dny těhotenství
- děťátko má za sebou zhruba deset týdnů vývoje (ani tento údaj v praxi nevyužijete)
- a ke všemu jsem ještě v prvním trimestru

A to je další rozdělení těhotenství:

první až třetí měsíc = první trimestr,

čtvrtý až šestý měsíc = druhý trimestr

a sedmý až do porodu = třetí trimestr.

A podle čeho se můžeme dopočítat data porodu?

podle posledních měsíčků

1. den poslední menstruace + 7 dní - 3 kalendářní měsíce + 1 rok = termín porodu
27.5. 2002 + 7 dní = 3.6. 2003 - 3 měsíce = 3.3. 2002 + 1 rok = 3.3.2003

Tato metoda počítá s 28-mi denním menstruačním cyklem a ovulací v 15.-tém dni cyklu a využívá se k vypočtení termínu u lékaře. Sestry v poradně mívají pro výpočet speciální kolečko - gravidometr.

podle data oplodňující soulože

den oplodňující soulože - 3 kalendářní měsíce + 1 rok = termín porodu
15.6. 2002 - 3 měsíce = 15.3. 2002 + 1 rok = 15.3.2003

den oplodňující soulože - 7 dní - 3 kalendářní měsíce + 1 rok = termín porodu
15.6. 2002 - 7 dní = 8.6. 2002 - 3 měsíce = 8.3. 2002 + 1 rok = 8.3.2003

Pokud vám připadá zvláštní, že oba výpočty vycházejí z data oplodnění a určují termín porodu, přesto se počítají každý jinak, tak proto, že vývoj miminka trvá přibližně 263-273 dní, první výpočet počítá spíš tou horní hranicí, druhý vychází z předpokladu, že ovulace nastává 14 dní před předpokládaným termínem menstruace a počítá spíš s tou dolní hranicí.

Jinak tuto metodu výpočtu lékaři nepoužívají, protože tvrdí, že záleží na subjektivním pocitu ženy, což je nepochybně pravda, pokud žena měla víc jak jeden styk během měsíce :o) nebo pokud si z nějakých důvodů aktivně nesleduje termín ovulace.

podle UZ

Podle vývoje miminka v děloze lékař určí jeho stáří, nejpřesnější měření bývá v prvním trimestru, kdy se postupně vyvíjí všechny základní orgány a i to miminko tou dobou roste tak nějak „podle tabulek" :o) Úplně nejlépe se věk určuje údajně mezi 8-11 týdnem. Při prvním těhotenství mi termín vyšel na den přesně podle UZ vyšetření, teď jsem do „ideálního období" nestrefila, měření děťátka ve 13 týdnu předpokládá termín porodu 8.3.2003

Nesetkala jsem se s tím, že by někomu opravili termín porodu podle výsledků UZ. Údajně se to dělá pouze tehdy, liší-li se oba termíny o dva týdny a to nejenom v prvním trimestru, ale i ve třetím.

podle prvních pohybů

U prvorodiček se k datu prvních pohybů přičítá 4,5 kalendářního měsíce, u vícerodiček 5 měsíců (již pohyby jednou vnímaly, takže je poznají dřív, než prvorodičky).

Toto určení je však velice nepřesné, u prvního těhotenství by mi tak termín vyšel o celý kalendářní měsíc dřív, než jsem skutečně porodila :o) Ani tentokrát by to nepodalo o moc líp - termín podle pohybů mi vychází na 10.2.2003... :o)))
Takže jak je vidět, mně termín porodu zatím vychází mezi 3. a 15. březnem 2003. Nic moc přesného, ale proč se upínat na nějaké konkrétní datum? Vždyť život je přece zajímavý právě proto, že je matematikou nevypočitatelný, ne? Jenom nevím - pomohla jsem vám se v těch všemožných datech aspoň trošku zorientovat, nebo jsem vám z nich jenom nadělala guláš? :o)))

P.S.: Tak jsem porodila 7.3. :o)

V tabulce na konci tohoto textu si můžete lehce najít termín porodu podle poslední menstruace. V černém řádku si najdětě první den poslední menstruace, pod příslušným datem uvidíte v barevném řádku předpokládaný den porodu.


Související odkazy:


Zdroj:

www.gynekologie-porodnictvi.cz

MUDr. Jan Chlebeček a Hanička Plchová

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 24.1.2012

 

 

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359