DŮVODY POTRATU, NEPRAVIDELNÉ KRVÁCENÍ PO POTRATU
Autor: odpověď - kolektiv autorů
DOTAZ Z PORADNY - Máme 2letého syna. Druhé dítě jsme sice opět počali rychle (již 2. měsíc snah), ale v 7. týdnu spontánně odešel menstruací a dříve na UZ ani neměl srdeční akci. Na revizi jsem nemusela. 28. den po potratu (menstruaci) jsem dostala již pravidelnou menstruaci, která trvala jen 2 dny silného krvácení, pak jen velmi malé špinění, následně 6. den opět krvácení. Je normální takto přerušovaná menstruace? Neměla bych si nechat vyšetřit hormonální profil, jestli nemám nějaký hormonální problém, který způsobuje přerušenou menstruaci nebo zda nemám ještě zvýšenou hormonu prolaktinu (jsme 4. měsíc po ukončení)? Jak by se poznalo, jestli mi správně fungují hormony žlutého tělíska a zda nebyly tyto hormony příčinou potratu?
Z PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI ŽENY V PODOBNÉ SITUACI:
Takové nepravidelné krvácení se u mě někdy projevuje i po normálním porodu (a vzhledem k momentálně očekávanému šestému miminku, i když mám za sebou kromě toho ještě i dvě nevydařená těhotenství, nepovažuji své tělo za hormonálně nevyvážené). Takže samo o sobě bych to nepovažovala za signál toho, že je něco v nepořádku. Problém bych viděla až tehdy, pokud se menstruace neupraví za delší dobu po porodu (či potratu).
Dobrou možností, jak zjistit, jak tělo po stránce menstruačního cyklu funguje, je použití symptotermální metody - kdy se cyklus sleduje měřením ranních tzv. bazálních teplot a dalšími příznaky - kvalita a množství hlenu a změny na čípku. Žena se sleduje sama, hodnoty zaznamenává a pak se zpětně vyhodnocují. Dá se z toho vyčíst hodně, mimo jiné i vhodná doba k početí :-). Celou metodiku lze získat prostřednictvím učebnic nebo kurzu LIGY PÁR PÁRU, pomohou i s vyhodnocováním cyklů - více na www.lpp.cz
Z POHLEDU PORODNÍ ASISTENTKY:
Nepravidelné krvácení je po potratu možné, znepokojovala bych se pouze tehdy, pokud by bylo silné a vyčerpávalo vás nebo ohrožovalo.
Důvod potratu takto nelze určit. Souvislost s nedostatečností žlutého tělíska může být a nemusí. Příčin může být mnoho.
Pokud máte potřebu se nechat vyšetřovat, tak to udělejte. Otázka je, zda Vám vyšetřování přinese odpovědi.
K samovolným potratům v prvním trimestru dochází. Zhruba deset procent žen někdy spontánně potratilo. Běžně se po ojedinělém potratu příčina nezkoumá.
Z POHLEDU LÉKAŘKY:
Doporučila bych Vám klidovou vyčkávací taktiku. Žluté tělísko není orgán, ale hormonálně aktivní jizva na vaječníku po uvolněném folikulu. Je aktivní tedy pouze po prodělané ovulaci. Nepravidelnost cyklu po neúspěšné koncepci je poměrně častá. Tělo se rozhoduje, jestli se cítí eventuelně na další otěhotnění a tato připravenost může kolísat v závislosti na stresu a vyčerpání nebo úzkosti. Doporučuji Vám klid. Pokud hormonální profil přispěje ke snížení tenze a stresu, tak se domluvte se svým gynekologem a nechte si ho udělat.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
10.2.2012