Asekol_cervene_k_965x100px__04

ONANIE (MASTURBACE) DÍTĚTE

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová, text Kateřina Janouchová

DOTAZ Z PORADNY - DOTAZ Z PORADNY - Mám 4,5 letého syna. Vždy když jde kakat, tak se musí celý vysvléknout donaha...Nesnese u kakání ani ponožky. Nevím, jak mu to už mám vysvětlit, že u kakání se nevysvléká donaha. Když malý kaká, tak jde na záchod sám...
Vysvlékne se a až je vykakaný, tak na mne zavolá. Nedávno se mi zdálo, že nějak dlouho kaká, tak jsem se šla na něj podívat a on seděl na záchodě a rukou si brnkal po přirození. Penis mu stál a malý byl takový zvláštní. Zarazilo mě to a nic jsem mu na to neřekla. Dělala jsem jako že
nic. Pak se to stalo ještě jednou, když se sám převlékal.
Prosím poraďte mi. Je to normální u 4,5 letého dítěte?

Na vaši konečnou otázku, zda je toto u syna normální, odpovídám - ano, je to  normální. Dítě v tomto věku více pozoruje svoje tělo, vnímá jeho rozdílnost od těla dívek a také vnímá určitou slast, požitek, uspokojení při tom, když si brnká na penis. Kdo ví, jestli i jeho projev u kakání (vysvlékání) není spojený právě s tímto -chce se na sebe podívat na celého jako nahého, možná chce větší konfort u kakání, aby ho nic nikde netlačilo, netahalo.
Onanie mívá u dětí různé podoby - děti si třou genitál o podložku, vkládají si ručník mezi nohy nebo plyšové hračky ... Dítě v tomto věku nepociťuje určité společenské normy jako rodič. Tudíž např. rodič má obavu, pokud by toto dělalo dítě ve školce nebo na táboře, jak by to bylo nebo nebylo přijato. Smál by se mu někdo? Zakazoval mu to někdo? Zlobil by se na něho někdo? Přešel by to někdo?
Čili nebojte se - v tomto věku je normální, že se dítě i takto více "objevuje", poznává.
Je spíše vhodnější o tom s dítětem mluvit, komentovat jeho čin - ty sis teď chytnul přirození (nebo pindíka nebo tak, jak mu říkáte). Udělalo ti to asi dobře, že? Ano, ty a kluci, táta máte pindíka a my mámy a holky máme prcku (zase použijte slovo, které používáte doma). Pokud chcete, nazvěte i váš postoj k sexualitě - co může syn doma a jinde ne. Nebo co nechcete, aby vůbec dělal. Pohladit si penis, být rád z toho, že je kluk - výborně. Už bych mu neschvalovala tření nebo zavírání do pokoje, kde by onanii provozoval sám.
Nabídněte mu vždy vaši náruč, vaše pomazlení a mluvte otevřeně i o sexuálních věcech, buďte otevřená pro jeho otázky.

Úryvky z knihy Kateřiny Janouchové Život dítěte):

Dítě a onanie

O onanii rodiče mluví jen zřídkakdy otevřeně. Ale pokud se naskytne příležitost tato otázka se dříve nebo později vynoří. Člověk se může cítit trochu v rozpacích, když se jeho malý tahá za pindíka ve více či méně vhodnou dobu. Je zaražený, když se holčička mne mezi nohama. Dnes pravděpodobně všichni vědí, že děti mají svou sexualitu. Spíš jde o to, jak se má člověk zachovat v situaci, která mnohé uvádí do rozpaků. Nechceme přece kolem této otázky vytvářet zbytečné napětí.

My dospělí máme totiž často s dětskou sexualitou trošku problém. Nijak příjemně si při tom nepřipadáme. Nejlepší způsob, jak k dětské onanii přistupovat, je zařídit se podle doporučení norského psychologa Thoreho Langfeldta, který napsal knihu Dětská sexualita (Barns sexusalitet).

Podle Langreldta bychom dítěti měli klidně a věcně vysvětlit, že hladit se a onanovat je naprosto v pořádku - že je to něco, co člověk dělá sám pro sebe. Je třeba dítěti přitakat v tom, že hlazení a mnutí je příjemné a hezké - ale je nejlepší dělat to o samotě. Např. ve vlatním pokoji za zavřenými dveřmi. Tak člověk ukáže, že má k dítěti respekt, a přitom ho naučí trošce ohledu. Nikdy nesmíme v dítěti vzbuzovat pocit viny tím, když mu budeme říkat, že onanie je špatná!

V ojedinělých případech je dětská onanie nutkavá a je reakcí nebo známkou nějakého psychického problému. V takovémto případě byste se měli zkontaktovat s dětským psychologem a poradit se, jak tento problém řešit.

Sexualita dětí v předškolním věku

V souladu s tím, jak dítě roste a stává se společenštějším, můžou být sexuální hrátky patrnější. K běžným hrám patří např. hra na pana doktora a na maminku a tatínka. Holčičky příjemných pocitů dosahují různými způsoby, například tím, že se mezi nohama třou nějakým předmětem nebo stáhnou nohy k sobě. Chlapečci příjemných pocitů dosahují příjmým laskáním penisu.

Dospělí se občas příliš strachují, že dítě bude "přesexualizované" - ale pokud dítě neustále hlídáme, bude mít o sexualitě negativní představu. Děti potřebují být samy a v klidu se sexuálně rozvíjet. Některé velmi malé děti si můžou hrát čistě "sexuální hry", můžou na sobě ležet, oblečené nebo nahaté. Rodiče mají někdy strach, že děti, které hrají sexuální hry s dětmi stejného pohlaví, budou kvůli těmto hrám homosexuální. Člověk ale může být později v životě homosexuál i přesto, že si jako malý hrál jen s dětmi opačného pohlaví.

Sexuální hry mezi dětmi mají biologické pozadí. Dětské sexuální hry jsou nacvičováním sexuality dospělých. Děti, ve kterých kvůli těmto hrám vzbuzujeme pocity viny, můžou mít narušený sexuální vývoj a postupně v dospělosti i problémy ve svém sexuálním životě.

Několik malých trapných otázek...a jak na ně

Toník 4 roky leží a dívá se na televizi. Chytne se za pindíka. Šťastně konstatuje: 

"Pindík stojí!"

Jak reagovat:

Můžeme to potvrdit šťastným "no teda". Ničemu nevadí, že chlapeček se u televize tahá za pindíka. Pokud se za něj ale začne tahat před hosty, které jsme pozvali na večeři, můžeme se pokusit odvést pozornost jinam. V jiném případě může jít do svého pokoje.

Z dětského onanování nikdy nedělejte žádné velké drama, je to naprosto přirozené.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

7.10.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359