Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK OTCE SE 7MĚSÍČNÍM SYNEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - S ex přítelem máme 7měsíčního syna, přítel mě opustil ještě v době těhotenství, malý je zapsaný v rodném listě a platí mi alimeny. Na soud o svěření do péče a alimenty stále čekáme. Otec měl o syna zájem od narození, navštěvoval ho u mě v bytě, ale podotýkám za tu celoud dobu s ním by dvakrát na hodinku venku s kočárkem, 2x ho přebalil za mojí asistence, nikdy nekrmil ani neuspával, neutišoval. Stále kojím, a to po třech hodinách. Na začátku roku jsme se nepohodli, já se expříteli sice omluvila, ale on od té doby nechce ke mně do bytu chodit z důvodu, že bych ho mohla obvinit z ublížení na zdraví nebo krádeže (ex je v podmínce a proto má strach). Podotýkám, že bych to nikdy neudělala, a je to jen v jeho hlavě z předchozích negativních zkušeností. Chtěl si malého vzít hned do vajíčka do auta a jezdit s nim večer v zimě po obchodech. Syn jel v autě 2x jako novorozenec a není na to zvyklý, také předtím otce dva měsíce neviděl. Řekla jsem mu, že mu dítě nepůjčím, když s ním neumí zacházet, ať mi to předvede, abych měla klid. Není to nic vůči němu, ale nesvěřila bych ho asi nikomu krom své matky, aniž bych nebyla přesvědčená o tom, že můj syn nebude někde dvě hodiny brečet. Ex nechtěl ustoupit a podal návrh na upravení styku rovnou k soudu. Byla jsem včera na sociálce a docela mě tam vystrašili. Že se k nám u soudu nebudou chovat vůbec hezky, budeme si muset zaplatit mediátora, a také že by mi mohli dítě odebrat, protože se nedokážeme dohodnout. Také že syna mu budu muset vydat, i kdyby třeba spinkal, a to je docela dost náročné, protože někdy se to prostě stane, že syn dopoledne nechce spinkat a o to víc spí pak odpoledne. Že bych musela dokládat každé nachlazení od doktora, když bych mu syna nemohla půjčit a bůh ví co ještě. Je mi z toho všeho upřímně dost špatně. A nevím jak situaci řešit. Jak by to vlastně bylo kdyby ex syna neviděl třeba tři měsíce nebo půl roku dokud neproběhne soud a pak najednou by si ho mohl jako vzít aniž by byl syn na něj zvyklý a uměl ho třeba utišit? Já mu nikdy nezakazovala syna vídat, jen chci aby syn někde nestrádal...Prosím poraďte mi a vysvětlete trochu, zda je to tak strašné a co bych mohla udělat.


Je pochopitelné, že pro svého syna chcete to nejlepší. Skutečnost, že nejste s otcem syna schopni se na poměrech týkajících se syna dohodnout, není důvodem pro odebrání dítěte.

Dítě má právo na oba své rodiče a rodič má právo se s dítětem stýkat. Pokud mu to druhý rodič, který má dítě svěřeno do své péče, neumožňuje, může se rodič domáhat určení styku soudem. Úprava musí však být v zájmu dítěte. Otec syna má právo podat k soudu návrh na úpravu styku se synem. Vzhledem k tomu, že dosud nebylo soudem upraveno, komu bude syn svěřen do péče a jak bude druhý rodič přispívat na výživu, bude nejspíš o styku rozhodnuto současně s touto úpravou poměrů.

Vzhledem k věku syna a především vzhledem k tomu, že o syna pečujete výhradně vy a syn není na otce zvyklý, měl by soud rozhodnout o svěření syna do vaší výhradní péče. Domnívám se, že podmínky pro to, aby syn byl svěřen do péče otce, nejsou dány. Je pravdou, že bezdůvodné bránění druhému rodiči ve styku s dítětem může být důvodem pro svěření dítěte do péče druhého rodiče, domnívám se však, že ve vašem případě tato podmínka není dána. Nyní se snažte zajistit si důkazy o tom, že otci ve styku se synem nebráníte, případně že jste se naopak snažila tento styk podporovat. Pokud otci nabízíte termín styku, učiňte tak prokazatelným způsobem, např. formou e-mailu nebo alespoň sms zprávou. Následně informujte OSPOD o to, že jste styk otci nabízela a zda proběhl nebo ne. Setkání by se zpočátku měla odehrávat za vaší přítomnosti, aby setkání bylo pro dítě přirozené a syn si na otce zvykal postupně, když se nyní delší dobu nevídali.

Pokud jde o úpravu styku soudem, zde máte možnost se k rozsahu styku vyjádřit. Vyjádřit se samozřejmě budete moci i k tomu, komu má být syn svěřen do péče a uvést své důvody. Ohledně rozsahu styku požádejte dětskou lékařku, aby vám napsala zprávu o vhodnosti rozsahu styku syna s otce, případně si můžete zajistit další důkazy, např. výpovědi svědků apod.. Pokud by otec požadoval rozsah styku, který neodpovídá potřebám syna, máte možnost navrhnout vyžádání odborné zprávy nebo zpracování znaleckého posudku, zejména k posouzení výchovných schopností otce a jeho vlivu na dítě, a v závislosti na jeho věku event. i jeho vyjádření k úpravě styku. V řízení můžete navrhovat, aby styk s otcem zůstal bez úpravy, nebo aby byl omezen (v závislosti s předchozí úpravou styku, nebo pouze za určitých podmínek - např. styk pouze v přítomnosti sociální pracovnice), nebo aby byl styk úplně zakázán (při ohrožení tělesného a duševního zdraví dítěte). Omezení či vyloučení styku rodiče s dítětem neovlivňuje úpravu vyživovací povinnosti k dítěti.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

2.3.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359