PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ ROK PO NÁVRATU DO PRÁCE PO RODIČOVSKÉ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - 27.4. mi končí rodičovská dovolená a nastupuji zpět do práce na 6ti hodinový úvazek. Mám v plánu se vrátit cca na 1 rok, jelikož plánujeme druhé dítě. Chci se zeptat zda budu mít nárok na tzv.mateřskou po roce práce nebo i v případě, že bych otěhotněla dříve během této pracovní doby. Jak se stanoví výše této peněžité pomoci v mateřství?
Hlavní podmínkou nároku na dávku je účast na pojištění, tzn., že se podmínky pro vznik nároku na dávku musí splnit v době pojištění (trvání zaměstnání). Druhou podmínkou u peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) je potřebná doba účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky přede dnem nástupu na PPM. Jestliže Vám stále trvá pracovní poměr, jste po celou dobu (i po dobu rodičovské dovolené) účastna pojištění. Dávka se vypočítává vždy z denního vyměřovacího základu.
Výše PPM je v současné době 70% denního vyměřovacího základu (dále jen DVZ). DVZ se dle § 18 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (tj. např. kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, doba rodičovské dovolené-neplaceného volna), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost ( u PPM je sociální událostí nástup na PPM).
Například tedy, velmi zjednodušeně řečeno - sečtou se veškeré příjmy, které Vám zaměstnavatel zúčtoval za posledních 12 měsíců a vydělí se 365 dny. Tím získáme denní vyměřovací základ, který je nutno upravit za pomoci za pomoci redukčních hranic jak stanovuje výše jmenovaný zákon (§ 21). Z takto upraveného DVZ pak je 70 % denní dávka PPM. Kalkulačku pro orientační výpočet dávky naleznete na www.mpsv.cz .
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další PPM z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za DVZ považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí PPM, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další PPM.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
17.4.2012
Související odkazy: