ČÁST MATEŘSKÉ A RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ V ZAHRANIČÍ
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je možné trávit část roku mateřské a rodičovské dovolené v ČR a část v zahraničí. Jsem zaměstnaná v ČR na úvazek 0,5 a zároveň stedentka denního doktorandského studia, takže bych měla mít právo na mateřskou a rodičovskou dovolenou v ČR, ale přítel pracuje polovinu roku v zahraničí (Německo) a polovinu roku v ČR. Znamená to pro nás na půl roku odjet do místa bydliště otce v zahraničí. Mohu tam být s dítětem a pobírat dávky z ČR nebo případně žádat o něco v Německu? Je nutné nějaké povolení a zvláštní pojištění dítěte na dobu, kdy budeme mimo ČR (změní se nám na přechodnou dobu bydliště, kde je dítě hlášeno).
Související předpisy:
§ 191, 195, 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 111 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.¨
§ 58, 60 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
Odpověď:
Mateřská a rodičovská dovolená jsou důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, při nichž je zaměstnavatel podle § 191 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dále jen "ZP") povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni podle § 195 ZP na základě oznámení zaměstnavateli. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel podle § 196 ZP povinen poskytnout zaměstnankyni po skončení mateřské dovolené na její žádost, v rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Právo čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou máte bez ohledu na to, kde se budete během jejich čerpání zdržovat. V daném případě tedy není podstatou problému čerpání mateřské a rodičovské dovolené během pobytu v zahraničí, ale vyplácení příslušných dávek do ciziny.
Okresní správa sociální zabezpečení vyplácí podle § 111 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění dávky nemocenského pojištění do ciziny na základě žádosti pojištěnce, a to jen na účet pojištěnce u banky v cizině. Náklady této výplaty platí příjemce dávky nemocenského pojištění. Podle zveřejněných informací České správy nemocenského pojištění je třeba v žádosti uvést číslo účtu ve tvaru IBAN, název účtu příjemce. název, adresu a stát banky v cizině, ID kód banky, typ ID banky (např. BIC SWIFT kód). Výše nákladů na výplatu dávky činí při výplatě do členského státu EU 60 Kč. Pokud budete během pobírání peněžité pomoci v mateřství pobývat přechodně v Německu, musíte včas podat okresní správě nemocenského pojištění shora uvedenou žádost.
Rodičovský příspěvek je jednou z dávek státní sociální podpory, které upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Podle § 60 zákona se dávky do ciziny nevyplácejí. Způsob vyplácení dávek stanoví § 58 odst. 3. Dávka se vyplácí v české měně prostřednictvím karty sociálních systémů, a to převodem na platební účet příjemce, v hotovosti nebo využitím platební funkce karty sociálních systémů. Oprávněná osoba je povinna v žádosti uvést, kterým z uvedených způsobů jí má být dávka vyplácena. Požádá-li příjemce dávky o změnu způsobu výplaty dávky, je krajská pobočka Úřadu práce povinna provést změnu výplaty dávky od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla žádost o změnu výplaty doručena.
V daném případě, kdy se budete během pobírání rodičovského příspěvku přechodně zdržovat v zahraničí, je možným řešením při podání žádosti o rodičovský příspěvek požádat o jeho zasílání na platební účet v České republice. Pokud byste zpočátku požádala o výplatu v hotovosti nebo prostřednictvím platební funkce karty sociálních systémů, můžete s potřebným předstihem před odjezdem do zahraničí požádat o změnu výplaty, a to na svůj platební účet v ČR.
Pokud jde o zdravotní pojištění, je podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění plátcem pojistného na zdravotní pojištění za nezaopatřené děti, za ženy na mateřské a rodičovské dovolené, popřípadě za příjemce rodičovského příspěvku stát. Po dobu pobytu v Německu bude základní zdravotní péče zajištěna na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění vydaného příslušnou zdravotní pojišťovnou, u níž jste registrována. Pokud jde o možnosti dalšího zdravotního pojištění v Německu, doporučuji vyžádat si informace u příslušné zdravotní pojišťovny. Současně doporučuji, abyste se o podmínkách pobytu v Německu informovala u příslušného zastupitelského úřadu.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
17.4.2011