Asekol_cervene_k_965x100px__04

ČÁST MATEŘSKÉ A RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ V ZAHRANIČÍ

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je možné trávit část roku mateřské a rodičovské dovolené v ČR a část v zahraničí. Jsem zaměstnaná v ČR na úvazek 0,5 a zároveň stedentka denního doktorandského studia, takže bych měla mít právo na mateřskou a rodičovskou dovolenou v ČR, ale přítel pracuje polovinu roku v zahraničí (Německo) a polovinu roku v ČR. Znamená to pro nás na půl roku odjet do místa bydliště otce v zahraničí. Mohu tam být s dítětem a pobírat dávky z ČR nebo případně žádat o něco v Německu? Je nutné nějaké povolení a zvláštní pojištění dítěte na dobu, kdy budeme mimo ČR (změní se nám na přechodnou dobu bydliště, kde je dítě hlášeno).


Související předpisy:

§ 191, 195, 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 111 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.¨
§ 58, 60 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.

Odpověď:

Mateřská a rodičovská dovolená jsou důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, při nichž je zaměstnavatel podle § 191 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dále jen "ZP") povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci. Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni podle § 195 ZP na základě oznámení zaměstnavateli. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel podle § 196 ZP povinen poskytnout zaměstnankyni po skončení mateřské dovolené na její žádost, v rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Právo čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou máte bez ohledu na to, kde se budete během jejich čerpání zdržovat. V daném případě tedy není podstatou problému čerpání mateřské a rodičovské dovolené během pobytu v zahraničí, ale vyplácení příslušných dávek do ciziny.

Okresní správa sociální zabezpečení vyplácí podle § 111 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění dávky nemocenského pojištění do ciziny na základě žádosti pojištěnce, a to jen na účet pojištěnce u banky v cizině. Náklady této výplaty platí příjemce dávky nemocenského pojištění. Podle zveřejněných informací České správy nemocenského pojištění je třeba v žádosti uvést číslo účtu ve tvaru IBAN, název účtu příjemce. název, adresu a stát banky v cizině, ID kód banky, typ ID banky (např. BIC SWIFT kód). Výše nákladů na výplatu dávky činí při výplatě do členského státu EU 60 Kč. Pokud budete během pobírání peněžité pomoci v mateřství pobývat přechodně v Německu, musíte včas podat okresní správě nemocenského pojištění shora uvedenou žádost.

Rodičovský příspěvek je jednou z dávek státní sociální podpory, které upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Podle § 60 zákona se dávky do ciziny nevyplácejí. Způsob vyplácení dávek stanoví § 58 odst. 3. Dávka se vyplácí v české měně prostřednictvím karty sociálních systémů, a to převodem na platební účet příjemce, v hotovosti nebo využitím platební funkce karty sociálních systémů. Oprávněná osoba je povinna v žádosti uvést, kterým z uvedených způsobů jí má být dávka vyplácena. Požádá-li příjemce dávky o změnu způsobu výplaty dávky, je krajská pobočka Úřadu práce povinna provést změnu výplaty dávky od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla žádost o změnu výplaty doručena.

V daném případě, kdy se budete během pobírání rodičovského příspěvku přechodně zdržovat v zahraničí, je možným řešením při podání žádosti o rodičovský příspěvek požádat o jeho zasílání na platební účet v České republice. Pokud byste zpočátku požádala o výplatu v hotovosti nebo prostřednictvím platební funkce karty sociálních systémů, můžete s potřebným předstihem před odjezdem do zahraničí požádat o změnu výplaty, a to na svůj platební účet v ČR.

Pokud jde o zdravotní pojištění, je podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění plátcem pojistného na zdravotní pojištění za nezaopatřené děti, za ženy na mateřské a rodičovské dovolené, popřípadě za příjemce rodičovského příspěvku stát. Po dobu pobytu v Německu bude základní zdravotní péče zajištěna na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění vydaného příslušnou zdravotní pojišťovnou, u níž jste registrována. Pokud jde o možnosti dalšího zdravotního pojištění v Německu, doporučuji vyžádat si informace u příslušné zdravotní pojišťovny. Současně doporučuji, abyste se o podmínkách pobytu v Německu informovala u příslušného zastupitelského úřadu.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

17.4.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359