DOMÁCÍ NÁSILÍ - JAK ZÍSKAT DĚTI DO PÉČE A ŘEŠIT SITUACI
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Nejsme s partnerem oddaní a máme spolu půlroční dvojčata. Po porodu se muž začal extrémně měnit - začaly hádky, urážky, až opakované fyzické násilí... Po posledním útoku jsem zavolala polici a na krátký čas se odstěhovala ke známým. Vzhledem k tomu, že jsem cizinka mi v krizovém centru v žádném případně nedoporučili opustit republiku (dokud neproběhne soud). Po opakovaných prosbách muže a slibech, že bude svoji agresivitu léčit, jsem se k němu vrátila, ale bojím se, že se útoky budou znovu opakovat. Proto bych přesto, že spolu nyní žijeme v jedné domácnosti, ráda požádala o svěření dětí do péče s tím, že kdyby se útok opakoval, smím opustit republiku a najít dočasné útočiště u rodičů na Slovensku.
Je to možné, aby mi soud svěřil děti do péče i přesto, že momentálně sdílíme jednu domácnost? Nebo jaké je vhodné řešení? Chtěla jsem dát partnerovi ještě jednu šanci, ale nedovolím, aby mě bil nebo držel v pasti.
Pokud vedete s manželem společnou domácnost, pak soud nemá důvod rozhodovat o tom, komu budou děti svěřeny do péče. V současné době by bylo vhodné, abyste navštívila sociální pracovnici na OSPOD (orgán sociální péče) v místě Vašeho bydliště.
(OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Informujte ji o situaci s partnerem, je to důležité mimo jiné i pro případ, že byste v budoucnu řešila odchod od partnera a úpravu rodičovské zodpovědnosti k dětem. OSPOD by tak měl objektivnější informace o situaci ve Vaší rodině. Současně vyhledejte také co nejdříve organizaci pomáhající obětem domácího násilí, například Bílý kruh bezpečí a zde se informujte na možnosti řešení situace, zejména pokud by znovu došlo k atakům ze strany partnera.
Pokud jde o případný odchod zpět na Slovensko, doporučuji, abyste se již nyní informovala na Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně - www.umpod.cz. Přemístění dětí do jiného státu, než kde obvykle žily, může být problematické, resp. může být hodnoceno jako únos.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
31.5.2012