12838562__1_

RADY PRO POHODOVÉ TĚHOTENSTVÍ A POROD

Autor: Jitka Čejková

Proč některé ženy dokáží porodit snadno? A co pro to můžete udělat Vy? Manuál pro těhotné maminky sestavila dula Jitka Čejková (dula doprovází ženy a jejich rodiny během těhotenství, při porodu a v poporodním období).

Jitka_cejkova_ela_normal

Foto převzato z: http://www.podstrechou.com/


Některé ženy měly prostě štěstí (pohodový průběh porodu, skvělý personál a milé prostředí).

Některé to mají tzv. v genech, prostě rodí rychle a třeba i bezbolestně a ony samy to pak berou jako fakt, že to lze když tak rodila jejich mamka, babička...

Některé se na porod dobře připravily - výběrem porodnice, lidí, informacemi, pohodou a cvičením v těhotenství.

Moc bych Vám přála, abyste mezi tyto ženy také patřily!

A tak jsem se pokusila sestavit tento malý "manuál" s úplně nejzákladnějšími informacemi, které říkám maminkám při různých setkáních.

Výběr porodnice... Jsou v nich veliké rozdíly. Uvědomte si, co Vy považujete za zásadní pro sebe a své dítě a podle toho hledejte, ptejte se. Toto je dobré probrat s někým, kdo zná porodnice ze své praxe. Ne, že v některé pracuje a nebo tam třeba 2x rodil, ale někdo, kdo jich zná víc v daném regionu, kdo tam doprovází k porodům - dula, porodní asistentka. Od nich se můžete dozvědět zásadní informace pro Vaše rozhodování. Na to stačí třeba i jen 1 konzultace.

Jste-li z Prahy, tak je stále nutná registrace již od 14 týdne těhotenství v pražských porodnicích. Jiná města (i ta velká) to nedělají. A tak se v Praze s klidem zaregistrujte, to totiž vůbec neznamená, že v té porodnici pak musíte opravdu rodit, ale dá Vám to pohodu a čas na promýšlení, KDE pak budete chtít své miminko přivést na svět.

Promyslete si svůj "tým" u porodu.

Cvičte. Ve skupině nebo individuálně. Obojí má své velké výhody a menší nevýhody. Skupinová lekce je lacinější, měla by Vás i příjemně naladit, ale pokud si necvičíte i doma, tak je třeba chodit pravidelně. Lepší je, když se cvičí jen v malých skupinkách cca 5-8 maminek kvůli správnosti provedení daných cviků. Skupinových těhotenských cvičení je hodně, takže vybírejte, zkoušejte a vnímejte své tělo a pocity. Nebo si nechte poradit.
Individuální cvičení má nevýhodu vyšší ceny a potřebné "disciplíny", ale zase máte odbornou individuální kontrolu a šetříte čas dojížděním. A lekce si domlouváte podle svých časových možností.

Najděte si nějakou skupinu těhotných, společná setkávání, kde se budete dozvídat různé informace a zároveň sdílet těhotenské starosti a radosti, získávat rady a podporu. A zase vybírejte podle pocitů a choďte tam, kde Vám bude dobře.

Usmívejte se. Na sebe i na děťátko. Nejen že budete mít dobrou náladu a Vaše miminko se u Vás bude cítit dobře a v bezpečí, ale navíc nebudete mít v napětí svaly, které je důležité mít uvolněné pro snadný porod.

Choďte hodně na procházky a naučte se vnímat svůj dech.

Dobře a kvalitně jezte, vybírejte zásadité potraviny, semínka, mandle, pijte čistou vodu před jídlem.
Celé těhotenství využívejte přínosu lněného semínka a ke konci těhotenství maliníkový čaj.
Pečujte o své tělo také zásaditými koupelemi.

Užívejte si pravidelné masáže, které Vás krásně uvolní a pomohou tělu lépe zvládat zátěž rostoucího bříška. Ideálně si najděte maséra, který se specializuje na těhotné ženy.

Najděte si a absolvujte praktickou a nezávislou přípravu k porodu. Toto nepodceňujte! Stačí až v 2.polovině těhotenství, abyste si důležité informace pamatovaly (nebo Váš partner). Kurzy v porodnicích mohou být také zajímavé, ale dozvíte se tam převážně jejich postupy, rutiny, ale Vy chtějte vědět víc - co a jak má opravdu být ke spokojenosti Vaší a Vašeho miminka...

Hledejte pediatra, který Vám bude vyhovovat.

Využijte možnosti poradny také u porodní asistentky ne jen u lékaře nebo v porodnici. Pravděpodobně budete mile překvapena.

Zajímejte se o kojení, nemusí to být tak samozřejmé, jak si často těhulky myslí. V případě plochých nebo vpáčených bradavek noste formovače.

Užívejte si pravidelných společných rituálů, chvilek s partnerem a Vaším miminkem v bříšku, využijte hudbu, doteky, vůně...

Čtěte pozitivní těhotenské knihy, weby, porodní příběhy.

Mějte kontakty na tzv. záchrannou síť - porodní asistentku, laktační poradkyni, dulu, fyzioterapeuta, maséra... Potřebné lidi, kterým můžete kdykoliv v případě potřeby o jakoukoliv konzultaci, pomoc, zavolat a poradit se.

Jitka Čejková, dula, lektorka těhotenského a poporodního cvičení, laktační poradkyně, reflexní terapeutka

 

Zdroj:

http://www.podstrechou.com/

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 9.6.2012

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359