Asekol_cervene_k_965x100px__04

TROCHU UTAJENÝ VYSOKÝ VRCH

Autor: Jana Přibylová

Nedaleko od Prahy, západním směrem, na začátku křivoklátských lesů leží Vysoký vrch.
Je to zalesněný kopec a na jeho vrcholu je postavená volně přístupná rozhledna v podobě trianglu.

Vysokyvrch_normal

Foto převzato z: http://rozhledny2.webzdarma.cz/vysokyvrch.htm


Z rozhledny je možný výhled do širokého okolí, do všech čtyř světových stran. Můžete vidět i horu Říp a Milešovku.

A jak se k rozhledně dostanete? Využijte např. turistickou trasu s výchozím místem v městečku Unhošť. Do Unhoště pohodlně dojedete příměstskou dopravou z Prahy - Zličín, nebo autobusem z Prahy - Hradčanská. Autobusy jezdí minimálně každou hodinu. Cesta autobusem trvá cca 30 min. Z Prahy lze jet do Unhoště také vlakem. Ale pozor, vlak má zastávku vzdálenou cca 2,5 km od města.

Z Unhoště se vydáte po žluté turistické značce směrem na Nouzov. Cestou přejdete přes brod na černém potoku u Suchého mlýna. Přes brod vede úzký betonový mostek. V Nouzově si můžete dát občerstvení v restauraci U Spalů. Je zde i venkovní zahrádka se vzrostlými stromy a dětské pískoviště. Z Nouzova budete dále pokračovat po žluté značce do Poteplí. Zde se bude žlutá značka křížit s červenou. Od tohoto rozcestí budete pokračovat po silnici směrem na Chýňavu. Po pravé straně silnice se bude tyčit Vysoký vrch a přibližně po 1,5 km bude na silnici ústit široká lesní cesta, která stoupá přímo kolmo vzhůru na Vysoký vrch.

Přímo na Vysoký vrch nevede žádná značená turistická cesta. Vydáte se po cestě vzhůru, a když skončí prudké stoupání tak narazíte na mýtinu. Z mýtiny se dáte vpravo po lesní cestě k rozhledně. Rozhledna není cestou vidět. Jako vodítko vám mohou posloužit dráty vysokého vedení. Pamatujte si, že je nesmíte podejít. Rozhledna je před vedením vysokého napětí. Cesta k rozhledně je dobrodružná, ale určitě stojí zato ji absolvovat. Odměnou vám budou krásné výhledy a málo turisticky frekventované místo.

Z rozhledny se budeme vracet stejnou lesní cestou dolů k silnici. Až dojdeme k silnici, tak silnici kolmo přejdeme a dál půjdeme po užší cestě, která navazuje. Asi po 0,5 km narazíte na červenou a modrou turistickou značku. Budeme po ní pokračovat do Malých Kyšic. V Malých Kyšicích si můžete dát občerstvení v několika tamních restauracích. Odtud pokračujete dále po modré značce do Nouzova.

Z Nouzova pokračujeme po žluté značce směrem zpět do Unhoště. U brodu na Černém potoce se dáme nyní doleva po modré značce a do Unhoště přijdeme jinou cestou. Modrá značka vede podél Černého potoka a několika rybníků. A jste zpět v Unhošti.

Cesta má i další varianty a lze ji libovolně prodloužit a upravit. Doporučuji mít u sebe turistickou mapu. Délka celé této turistické trasy je 15 km. Z toho je Unhošť - Nouzov - Poteplí -Vysoký vrch 7,5 km a Vysoký vrch - Malé Kyšice - Nouzov a po modré značce Unhošť je to také 7,5 km.

Jana Přibylová, VŠTVS Palestra s.r.o., www.palestra.cz

Další informace najdete např. na:

http://rozhledny2.webzdarma.cz/vysokyvrch.htm

http://www.turistika.cz/mista/vysoky-vrch-rozhledna-kd

http://www.stredovek.com/list_photo.php?category=rozhledny&object=Vysoky%20vrch


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

4.7.2012

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ své letošní putování uzavře na Bezdězu s Chinaski, Mig 21, Mirai, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Tomáš Klus, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpret

Putovní hudební festival Hrady CZ rozezní Bouzov s Chinaski, Mirai, Tomášem Klusem, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Mig 21, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpreti

Putovní hudební festival Hrady CZ se představí na Hradci nad Moravicí s Chinaski, Rybičkami 48, Mirai či Tomášem Klusem

Na hradní zastávce dále vystoupí Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely a interpreti

Hudebně-švestkový festival Trnkobraní opět rozezní Vizovice s kapelami Chinaski, Tři sestry, Rybičky 48 a dalšími interprety

V pátek a sobotu 19. a 20.8. zde dále vystoupí Mirai, No Name, Harlej, Tomáš Klus a další

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05