Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁVA PRARODIČŮ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Vnučka se narodila našemu synovi a jeho přítelkyni, které bylo sotva 18. let. Nebyly nikdy sezdaní. Oba užívali drogy, a to i po narození dítěte. Žili jsme s nimi ve společné domácnosti asi rok a mohu říci, že to byly galeje. Asi před třemi měsíci se oba natrvalo rozešli a synova přítelkyně, žije u své matky v rekreační chatě, která dle našeho názoru není pro život dítěte to nejlepší, ale sociálka to zkousla. Vyskytují se tam občas i lidé s kriminální minulostí. Syn se s přítelkyní občas stýká, protože se k nám před třemi týdny vloupali. Syn je drogově závislý a kvůli domácím krádežím jsme byli nuceni ho vyhodit a znemožnit mu přístup do domu. Jeho přítelkyně nám pravidelně půjčovala vnučku (každých 14 dní). Když jsme si ale vnučku chtěli vzít na týden dovolené (místo na víkend), bylo nám sděleno, že jsme jí narušili program a vnučka nám půjčena nebude. Navíc nám bylo sděleno, že odjedou do Španělska, kde pravděpodobně plánují žít natrvalo. 
Jaké máme právní možnosti pro to, abychom mohli vnučku vidět pokud zůstanou v ČR a pro případ, že by trvale bydleli ve Španělsku? Obávám se, že případné rozhodnutí soudu nebude  v brzké dobdě z důvodu vycestování nedoručitelné...


Prarodiče mají stejně jako rodiče právo na to, aby byl určen rozsah styku s vnoučetem soudním rozhodnutím, pokud tento styk neumožňují rodiče, či rodič, který má dítě ve své péči, dobrovolně. Pokud zde nejsou závažné okolnosti, pro které by neměl být styk realizován, pak je jednoznačně v zájmu dítěte, aby mělo možnost se se svými prarodiči stýkat. Pokud tedy styk neprobíhá, obraťte se na orgán sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště dítěte a pokuste se s nimi situaci projednat.

(OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)

Pracovnice OSPOD má možnost pozvat si rodiče či osobu, která dítě vychovává, věc s ním projednat a poučit jej o právech a povinnostech ve vztahu k dítěti. Dále pak máte možnost podat k soudu návrh na zahájení řízení o úpravu styku s vnučkou. Současně je možné podat i návrh na vydání předběžného opatření ohledně styku. O předběžném opatření rozhoduje soud do týdne bez nařízení jednání. Z tohoto důvodu je nutné věnovat sepsání návrhu dostatek pozornosti a snažit se označit co nejvíce možných důkazů, což ovšem může být komplikované. Doporučuji obrátit se v této věci na advokáta, nicméně z praxe je nutné říct, že návrhu na vydání předběžného opatření v tomto případě soud vyhoví jen v málo případech.
Pokud by matka s babičkou vnučky zrealizovaly odjezd do Španělska a zde se usadily natrvalo, pak se situace samozřejmě komplikuje. V této otázce doporučuji obrátit se na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, kontakty naleznete na adrese www.umpod.cz. Otec vnučky, tedy váš syn, má v tomto směru dostatek možností, bez jeho souhlasu se matka nemůže s dcerou odstěhovat mimo území ČR natrvalo, je však otázkou, zda by váš syn v tomto činil nějaké kroky. Vaše možnosti jsou v tomto směru podstatně menší.
Pokud se nyní, kdy se vnučka nachází na území ČR, domníváte, že o ni není dostatečně postaráno, máte možnost podat na soud dále návrh např. na stanovení dohledu nad výchovou matky či uložení jiného výchovného opatření. Soud je ve věcech péče o nezletilé povinen zabývat se i návrhy, které podá jiná osoba než rodič. Pro své rozhodnutí si soud vyžádá mimo jiné zprávu OSPOD, ten však, jak uvádíte, shledal výchovné prostředí jako dobré. V návrhu byste proto museli uvést nějaké konkrétní skutečnosti, které nasvědčují nedostatkům ve výchově vnučky a pokusit se podpořit tato tvrzení důkazy.

JUDr. Romana Lužná

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

10.7.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359