Asekol_cervene_k_965x100px__04

NÁVRAT Z CIZINY, TĚHOTENSTVÍ, DÁVKY, VLIV NEUVEDENÍ OTCE

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Má sestra pracuje přes sezonu (od května do října) v Řecku, a před 14 dny zjistila, že je těhotná. V říjnu jí končí pracovní poměr, tudíž nebude pobírat ani PPM a v listopadu se vrací zpět do ČR.
Rády bychom věděly co máme dělat. Nevíme, zda se např. bude možné přihlásit na úřad práce. Také by nás zajímalo jaký vliv např. na dávky bude mít fakt, že v rodném listě nebude uveden otec.


Pokud Vaše sestra nebude mít po návratu do ČR zaměstnání popř. jiný druh výdělečné činnosti (např. podnikání), může se zaevidovat na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání, doporučuji vybrat si kontaktní pracoviště podle místa bydliště http://portal.mpsv.cz/upcr/kp.
Co se týká peněžité pomoci v mateřství (PPM), je otázkou, zda jí skutečně na ni nevznikne nárok. Jako základní podmínky pro vznik nároku na PPM u Vaší sestry se mi jeví: „nástup" na PPM v ochranné lhůtě, což je 180 dnů po ukončení pracovního poměru, účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM, s čímž souvisí to, že pokud bude mít z Řecka „zápočtový list" s potvrzeným výdělkem, měla by se jí pro nárok na PPM započítávat i odpracovaná doba a příjem z pracovního poměru v Řecku. Podrobnosti by Vaší sestře sdělili na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení, v Brně Městská správa sociálního zabezpečení) http://www.cssz.cz/cz/kontakty/krajska-a-okresni-pracoviste/.
Pokud by jí skutečně nárok na PPM nevznikl, může ode dne narození dítěte požádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek, případně porodné a přídavek na dítě http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane.
Skutečnost, že otec není uveden v rodném listě dítěte a matka dítěte žije s tímto dítětem sama, má u těchto dávek vliv v tom smyslu, že pak není možné v případě rodičovského příspěvku vycházet při výpočtu výše dávky z vyměřovacího základu pro výpočet PPM druhého rodiče, což může mít na rodinu negativní dopad za situace, že ani matce dítěte není možné stanovit výši vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (nevznikla jí na PPM nárok), takže matce dítěte by automaticky byl vyplácen rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku dítěte a poté 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. U ostatních dvou dávek, které jsou testované na příjem rodiny, by se za rodinu považovaly pouze dvě osoby: matka a dítě.
Pokud by Vaše sestra splňovala i podmínky nároku na příspěvek na bydlení, mohla by si požádat i o tuto dávku http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni, přičemž kromě jiného se u této dávky úplně jinak posuzuje rodina (okruh společně posuzovaných osob), tzn., že společně se posuzují všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, z čehož vyplývá, že na tuto dávku by mohla Vaše sestra dosáhnout (samozřejmě při splnění všech ostatních podmínek zákona) i dříve, než se jí narodí dítě.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.9.2012

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359