NEZLETILÁ BUDOUCÍ MATKA A PŘÍTEL VE VÝKONU TRESTU
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ing. Pavlína Hedererová
DOTAZ Z PORADNY - V době porodu mi bude pořád ještě sedmnáct let. Přítel jde nyní bohužel do výkonu trestu na devět měsíců (nekrade, není násilník, řídil bez OP). Jelikož jsem ještě nezletilá, tak mám omezené právní úkony, přestěhovali jsme se do domečku, ale trvalý pobyt budu mít u maminky, která žije ještě s mým bratrem. Oba sourozenci studujeme střední školu. Přítel chtěl být napsaný v RL dítěte už kvůli jménu po něm a hlavně se hlásí k otcovství, máme pěkný vztah, akorát to bude hrozně těžké. Když jsme s maminkou od přítele nastudovali vše co se týká naší životní situace, tak jsme z toho trošku vykolejené a potřebujeme souhrnnou radu.
Po porodu pravděpodobně budu u maminky, u mojí budoucí tchýně a také na našem baráčku, ale tam bych byla sama a tak tam budu s miminkem na zahradě a udržovat to tam, atˇmáme kde začít. Potřebujeme vědět hlavně s tím zápisem otce, jak to provést co nejrychleji a nejjednodušeji. Prosím napište nám kam se obrátit, co mít s sebou, jestli už vyřizovat porodné, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, když maminka dostává přídavky na dítě na mě apod.
Nezletilý rodič rodičovskou zodpovědností nedisponuje. Důvodem této právní úpravy je skutečnost, že rodič, který nemá plnou způsobilost k právním úkonům, nemůže své dítě například zastupovat při právních úkonech a spravovat jeho jmění. Na druhé straně zákon neodpírá nezletilému rodiči právo se s dítětem stýkat, osobně o něj pečovat, zajišťovat jeho běžnou výživu a podobně.
Jestliže jeden z rodičů nedisponuje rodičovskou zodpovědností, náleží tato v plném rozsahu druhému rodiči a ten bude zákonným zástupcem dítěte až do nabytí zletilosti druhého rodiče.
Jestliže rodičovskou zodpovědnost k dítěti nemá ani jeden z rodičů, ustanoví soud dítěti poručníka.
Zákon nezletilému rodiči staršímu šestnácti let umožňuje uzavřít manželství s povolením soudu. Pokud by manželství skutečně uzavřel, nabyl by tím zletilosti a plné způsobilosti k právním úkonům a současně tedy i rodičovské zodpovědnosti. V případě, že nezletilý rodič nenabude rodičovskou zodpovědnost tímto způsobem, umožňuje zákon o rodině přiznat nezletilému rodiči alespoň dílčí oprávnění tvořící obsah rodičovské zodpovědnosti, spočívající v péči o dítě. Předpokladem pro přiznání rodičovské zodpovědnosti soudem je skutečnost, že jde o nezletilého rodiče staršího šestnácti let, který skýtá záruku, že je schopen tato oprávnění vykonávat. Nezletilý rodič se tedy smí o dítě osobně starat, zajišťovat jeho výživu, zdravotní péči, smí přijímat za dítě výživné, pojistné atp., ale nemůže je zastupovat v jeho právních vztazích, neboť sám nemá plnou způsobilost k právním úkonům.
Zákon nevylučuje, aby toto rozhodnutí bylo vydáno i v případě, že by nezletilí byli oba rodiče, a to buď ohledně jednoho z nezletilých rodičů, nebo u obou. Pokud by se dítě narodilo nezletilé neprovdané matce a nebylo určeno otcovství, pak stejně jakou obou nezletilých rodičů s ohledem na dikci § 78 bude zastupování a správu jmění vykonávat poručník ustanovený soudem.
Zvláštní právní úpravu pro nezletilé rodiče obsahuje zákon o rodině dále v případě určení rodičovství souhlasným prohlášením rodičů. Podle ustanovení § 52 odst. 2 zákona o rodině prohlášení nezletilého rodiče o otcovství musí být učiněno vždy před soudem. Zákon vychází z předpokladu, že soudní řízení je vedeno tak, aby se předešlo neuváženým úkonům, když soud dbá na to, aby nezletilý byl řádně poučen a aby nedošlo v důsledku jeho neznalosti, obav nebo nátlaku k poškození jeho zájmů. Jestliže otec dítěte bude v době jednání u soudu ve výkonu trestu, může být na základě vyžádání soudu k jednání předveden a bude mít možnost se vyjádřit k určení otcovství osobně. Tato okolnost tedy určení otcovství dítěte nijak nebrání.
Obraťte se proto na orgán péče o děti (OSPOD) v místě vašeho bydliště a projednejte zde postup ve věci určení otcovství. Pracovnice by vám měla pomoci sepsat návrh na zahájení řízení, nebo dát informaci, na koho se obrátit na soudě se žádostí o sepis návrhu formou záznamu do protokolu. Obojí je bezplatný úkon. Případně samozřejmě můžete vyhledat advokáta, který vám vše pomůže vyřídit, v tomto případě se však jedná o placenou právní službu.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
(OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete sezname krajů a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Vzhledem k tomu, že miminko se ještě nenarodilo, nemůžete požádat o dávky státní sociální podpory, které ve svém dotazu zmiňujete, tj. porodné, rodičovský příspěvek případně přídavek na dítě. Všechny tyto dávky si můžete vyřídit nejdříve ode dne narození dítěte. Doporučuji vybrat si kontaktní pracoviště podle místa bydliště http://portal.mpsv.cz/upcr/kp. Pokud máte se svojí maminkou stejné trvalé bydliště, tak je to na tom samém místě, kde si ona vyřizuje přídavky na děti „na Vás". Informace o jednotlivých dávkách Vám podají přímo na kontaktním pracovišti nebo je možné základní informace získat i na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR www.mpsv.cz, v sekci státní sociální podpora, nicméně doporučuji Vám osobní návštěvu, neboť řešení Vašeho případu může být komplikovanější zejména z pohledu stanovení správného okruhu společně posuzovaných osob, kdy může nastat několik variant.
V každém případě budete potřebovat rodný list miminka, a to je pro Vás nyní ten hlavní problém (pokud jsem správně pochopila dotaz). V případě, že matka dítěte je nezletilá, otec nenarozeného dítěte je zletilý, a otec chce být prohlášen za otce dítěte ještě před jeho narozením, existuje způsob, jak to udělat. Tento způsob spočívá v tom, že tento otec, nezletilá matka a zákonný zástupce nezletilé matky (např. Vaše maminka) se dostaví k soudu, kde otec prohlásí, že je otcem nenarozeného dítěte. Praktickou pomoc (jak na to) by Vám měl poskytnout orgán sociálně právní ochrany dítěte, zpravidla se tyto útvary jmenují oddělení péče o rodinu a děti popř. nějak podobně a sídlí pouze v obcích s rozšířenou působností http://www.mpsv.cz/cs/7261. Výsledkem je rozhodnutí soudu, které pak (mimo jiné) po narození dítěte slouží matrice k zapsání otce do rodného listu. Pokud by se Vám tedy povedlo ještě před narozením dítěte získat toto rozhodnutí soudu, což bude asi obtížnější v souvislosti s tím, že Váš přítel je ve výkonu trestu, bude mít miminko ode dne svého narození otce uvedeného v rodném listě. V podstatě stejný postup je potřeba absolvovat i v případě, že by se Vám nepovedlo získat rozhodnutí soudu před narozením dítěte, tzn. „napřed k soudu a pak na matriku", ale řešili byste rodný list po narození dítěte, a to až do doby Vaší zletilosti. V momentě, kdy budete zletilá, stačí navštívit pouze matriku.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
9.11.2012