Asekol_cervene_k_965x100px__04

SUŠICKÝ MECHANICKÝ BETLÉM VÁS OKOUZLÍ I V LÉTĚ

Autor: Andrea Pavlíková Jungová

Ráda bych Vás pozvala na nevšední zážitek do Muzea Šumavy v Sušici, kde se celoročně (mimo duben) každou celou hodinu spouští SUŠICKÝ MECHANICKÝ BETLÉM.

Sušicky_betlem_normal

Výsledkem desetiměsíční spolupráce Karla Tittla, Pavla Svobody a dalších řezbářů se 27. listopadu 2004 slavnostně spustily mechanické sušické jesličky.
Betlém je navržen do 6ti úrovní s celkovou rozlohou 16 m2. Tvoří jej 150 pevných a 150 pohyblivých figur zakomponovaných do krajiny Šumavy (Sušička). Také se pohybuje několik z 35 objektů (např. vory na řece, mlýnské kolo, katr, ...)

Ač bylo léto, kdy jsem s rodinou navštívila expozici Šumavského muzea, byla jsem i s dětmi naprosto okouzlená. Sama jsem nevěděla, co si dříve důkladně prohlédnout, zda mlýn, kam přivážejí hospodáři pytle zrní, hrad Rabí, Kašperk, Velhartice, kostel, kam se scházejí lidé k modlitbě, těžbu zlata, dřevorubce splavující dřevo, papírnu, sklárnu z Annína, radnici, hospůdku, pilu poháněnou vodou, pro Sušici tradiční výrobu sirek či v neposlední řadě původní Ježíšův příběh.

V roce 2005 byl o tomto betlému natočený dokument, který byl naposledy uveden 26. prosince 2012 a shlédnout ho můžete na http://ceskatelevize.cz.

Muzeum najdete na náměstí Svobody 40, Sušice a http://muzeum.sumava.net.

Otevřeno: leden-březen
Út-So 10:00-12:00 a 14:00-16:30
Ne-Po ZAVŘENO
Zavřeno: duben
Otevřeno: květen - říjen
Po- ZAVŘENO
Út-So 9:00-12:00 a 12:45-17:00
Ne 9:00-12:00

Vstupné: děti do 6 let zdarma, snížené vstupné 20 Kč a dospělý 40 Kč.
Betlém se spouští v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hodin.

Dále zde najdete EXPOZICI SIRKAŘSTVÍ, SKLÁŘSTVÍ A DOBY POBĚLOHORSKÉ.

 

Andrea Pavlíková Jungová, VŠTVS Palestra s.r.o., www.palestra.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz, 24.3.2013

Banner_az_rodina_250
Banner_125x125_002_babynositka_brezen_2013

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Col_online_blackbedr_200x600px_01
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05