Asekol_cervene_k_965x100px__04

JSEM TĚHOTNÁ - NA JAKÉ DÁVKY MÁM NÁROK?

Autor: odpověď - Ing. Dana Křížová

DOTAZ Z PORADNY - Zjistila jsem, že jsem těhotná, ale muž se kterým jsem těhotná se se mnou rozešel a vzhledem ke zdravotním důvodům jsem se rozhodla si miminko nechat. Chci se ale zeptat jaké sociální dávky mi budou přiděleny, ovšem pokud nějaké jsou? Sama to asi nezvládnu, momentálně pracuji, ale s miminkem to nějaký čas nepůjde. Jde o to, že nemám ani našetřené žádné peníze a ráda bych věděla, jestli mi stát jako matce samoživitelce nějak pomůže nebo ne?


Pokud jste zaměstnancem a byla jste účastna nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, vznikne vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která se poskytuje po dobu 28 týdnů. Pokud byste porodila více dětí najednou, poskytuje se PPM po dobu 37 týdnů. U osob samostatně výdělečně činných je nutné splnit kromě výše uvedené podmínky 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech i podmínku účasti na nemocenském pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na PPM.

Další dávka, o kterou lze požádat je porodné. Na porodné vzniká nárok, pokud rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4. Rozhodný příjem se zkoumá za čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, kdy se dítě narodilo.

V případě, že je PPM vyšší než RP, požádáte po ukončení vyplácení PPM o rodičovský příspěvek. K dispozici je 220 000,- Kč a doba do 4 let věku dítěte. Podle výše denního vyměřovacího základu pro PPM si rodič může zvolit měsíční výši RP buď do 7 600,- Kč nebo až do 11 500,- Kč. Pokud by byla PPM nižší než RP, požádáte od data narození o RP a úřad práce vám bude vyplácet rozdíl mezi PPM a RP.

Pokud by vám nárok na PPM nevznikl, požádáte o RP od data narození dítěte. V tomto případě byste si výši rodičovského příspěvku volit nemohla. RP by vám byl poskytován ve výši 7600,- Kč do 9 měsíců věku dítěte a od 10. měsíce ve výši 3 800,- Kč měsíčně do vyčerpání celkové částky 220 000,- Kč.

Od data narození dítěte je rovněž možné požádat o přídavek na dítě. Nárok na dávku vzniká pokud rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4. Vzhledem k tomu, že jste teprve zjistila, že jste těhotná, bude rozhodný příjmem pravděpodobně příjem za rok 2012.
Po narození dítěte byste se rovněž mohla obrátit na orgán sociálně právní ochrany dětí (pracoviště obecních úřadů), kde by vám sociální pracovnice pomohly s uplatněním nároku na výživné u soudu v případě, že byste se s otcem dítěte na výživném nedohodla.

Dále je možné žádat o dávky hmotné nouze. O těchto dávkách by vás na příslušném úřadě informovali po narození dítěte podle vaší konkrétní finanční situace.

Ještě bych zmínila, že je možné žádat o dávku státní sociální podpory příspěvek na bydlení, pokud jste nájemcem nebo vlastníkem bytu a jste v tomto bytě trvale hlášena.

Ing. Dana Křížová
Úřad práce ČR
Krajská pobočka v Olomouci
Oddělení nepojistných sociálních dávek

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

1.4.2013

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359